Malowanie ścian - sposoby pozwalające poznać, jakie farby były stosowane wcześniej
Chcesz odnowić wnętrza w Twoim domu, jednak nie wiesz, jakimi farbami wcześniej pokryto ściany? Zanim złapiesz za wałek i użyjesz pierwszej napotkanej w sklepie farby, radzimy, żebyś sprawdził, jaki produkt został wcześniej użyty. Musisz wiedzieć, że wiele osób pomija ten etap prac, a jest on wręcz kluczowy, jeśli chcesz odnieść sukces w malowaniu ścian. Zapoznaj się zatem ze sposobami, które ułatwią Ci sprawdzenie, jakie farby położono wcześniej na ścianach.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto skupić się na poziomie połysku farby?
- Co daje wykorzystanie próby z wodą?
- Dlaczego farbę warto podpalić?
- W jakich sytuacjach do rozpoznania rodzaju farby warto skorzystać z kwasu?
- Na jakie aspekty zwrócić uwagę chcąc zidentyfikować farbę wapienną?
- Jakie farby dostępne są obecnie na rynku?
Jeżeli dokładnie określisz, jakie farby wykorzystano w Swoim mieszkaniu i wybierzesz odpowiedni rodzaj, możesz mieć pewność, że znacznie poprawisz przyczepność produktu, a także trwałość kolejnych warstw, jakie nałożysz. Rodzaj wcześniej wykorzystanej farby nie jest także bez znaczenia, jeśli chodzi o kładzenie tapet, czy efekt dekoracyjny. Warto zatem zbadać zawczasu tę sprawę, aby remont przebiegł bez żadnych problemów.
Dlaczego warto skupić się na poziomie połysku farby?
Jeżeli chcesz poznać rodzaj farby, jaki nałożono wcześniej na ściany, obejrzyj je dokładnie. Okazuje się, że stopień połysku będzie miał znaczenie. Jeżeli okaże się, że Twoje ściany się świecą, najprawdopodobniej zostały pokryte farbą organiczną, np. dyspersyjną, którą w zależności od producenta nazywa się także emulsyjną albo lateksową.
Co jeszcze wskazuje na użycie wyżej wymienionej farby? Otóż jeżeli ściana nie kruszy się i jest elastyczna podczas nacięcia jej nożykiem, a po przetarciu tego miejsca papierem ściernym dochodzi do zniknięcia ubytku, jest to kolejny dowód na to, że w Twoim mieszkaniu na ścianach stosowano farby lateksowe.
Powierzchnia Twoich ścian jest matowa, a przy nacięciu jej nożykiem kruszy się i nie „zatyka” nacięcia podczas szlifowania jej papierem ściernym, możesz być pewien, że ściany zostały pokryte farbami mineralnymi — cementowymi, wapiennymi lub silikatowymi. Możesz także potrzeć ścianę dłonią. Farby wapienne bardzo często po prostu ścierają się kiedy to robisz.
Co daje wykorzystanie próby z wodą?
Kiedy zwilżysz delikatnie ścianę, możesz uzyskać cenną wskazówkę na temat farby, jaką wcześniej pomalowano ściany. Cechą charakterystyczną farb mineralnych jest to, że mocno wchłaniają wilgoć. Pamiętaj jednak, że farby lateksowe czy emulsyjne najniższej jakości także mogą zachować się podobnie. Jeżeli natomiast chodzi o farby klejowe? Podczas szorowania całkowicie się wypłuczą. Chcąc zatem pomalować ściany na nowo, musisz tego typu farbę całkowicie usunąć z podłoża. Dopiero po tym zabiegu możesz je zagruntować i pomalować.
Po przeprowadzeniu próby okazało się, że farba jest bardzo chłonna? Zastanawiasz się zatem czy jest to farba mineralna, czy dyspersyjna? Przyszła pora na przeprowadzenie kolejnego testu.
Dlaczego farbę warto podpalić?
Chcesz mieć 100% pewności co do rodzaju farby, jaka została użyta na Twoich ścianach? Przyszedł czas na test dla prawdziwych twardzieli. Mowa o paleniu farby żywym ogniem. Jak to zrobić? Zeskrob ze ściany odrobinę farby u umieść ją w probówce. Następnie podgrzej probówkę palnikiem albo zapalniczką. Jeżeli z probówki będzie wydobywał się czarny dym, oznacza to, że na ścianach była położona farba organiczna, najprawdopodobniej dyspersyjna. Może to być także farba alkidowa, którą rzadko wykorzystuje się do malowania ścian, a częściej do odnowienia drzwi i futryn. Jeżeli jednak okaże się, że na ściankach probówki da się zauważyć jeszcze niewielkie kryształki, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z farbą alkidową.
Jeśli podczas podgrzewania nie zacznie wydobywać się czarny dym, możesz mieć pewność, że podgrzewana farba jest produktem mineralnym, czyli jej głównym składnikiem jest cement, wapno lub jest to farba silikatowa.
W jakich sytuacjach do rozpoznania rodzaju farby warto skorzystać z kwasu?
Uwielbiasz eksperymenty? Zatem ten sposób sprawdzenia rodzaju farby, jakim pokryto ścianę z pewnością jest dla Ciebie. Bądź jednak uważny, ponieważ z kwasem nie ma żartów.
Kiedy okaże się, że pomimo wyżej wykonanych testów nadal nie wiesz, jaką farbą pomalowano ściany, przyszedł czas na bardziej zaawansowane środki. Załóż okulary i rękawice. Do probówki z próbką farby dodaj kilka kropel kwasu solnego. Farba bardzo się pieni? Zatem będzie to produkt wapienny lub cementowy. Jeśli piany nie ma wcale lub jest jej niewiele możesz podejrzewać, że jest to farba silikatowa.
Pamiętaj, że obecnie rezygnuje się z malowania wnętrz farbami cementowymi, dlatego istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ściany Twojego mieszkania zostały pomalowane właśnie tym produktem.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę chcąc zidentyfikować farbę wapienną?
Farbę wapienną da się zidentyfikować po sile przyczepności do podłoża. Możesz ją także rozpoznać po kruchości warstwy malarskiej oraz kiedy zmyjesz ścianę, a ona wchłonie wodę.
Przyglądając się farbom wapiennym nie sposób nie zauważyć, że mają mniejszą odporność i wytrzymałość mechaniczną, niż farby cementowe i silikatowe.
Obecne na rynku tradycyjne farby silikatowe cechuje bardzo dobra przyczepność, ponieważ łączy się z podłożem mineralnym chemicznie, przez co bardzo często nie można rozdzielić tych dwóch warstw.
Jakie farby dostępne są obecnie na rynku?
Gubisz się w tym, jakie farby są dostępne na rynku i boisz się, że nie będziesz umieć rozpoznać, która jest na Twojej ścianie? Mając to na uwadze, poniżej stworzyliśmy niewielką ściągawkę, która przedstawia rodzaj farby ze względu na rodzaj spoiwa. Mamy nadzieję, że teraz już wszystko będzie jasne.
Przeczytaj także:
- Farby i malowanie ścian - jakich błędów unikać?
- Jak usunąć farbę strukturalną ze ściany?
- Jakie farby wykorzystać w kąciku dla ucznia?
Zapoznaj się z bogatą ofertą farb na renowa24.pl!!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.