Jak usunąć farbę strukturalną ze ściany?
Farby strukturalne to bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia rozwiązanie wnętrzarskie. Dodatkowo doskonale sprawdzają się jako ozdoba ściany. Potrafią także zakryć jej drobne nierówności, dlatego wielu z nas tak chętnie z nich korzysta. Niewielu jednak wie, co zrobić w przypadku, gdy chcemy odmienić swoje wnętrze. Zmiana samego koloru nie stanowi problemu, ponieważ możemy go zastosować na naszą farbę strukturalną. Jednak gdy chcemy zmienić wystrój i użyć do tego klasyczną farbę lub tapetę konieczne będzie usuwanie farby strukturalnej z całej powierzchni ściany. Mają one jednak bardzo wysoką przyczepność, co sprawia, że nie jest to łatwe zadanie. W tym przypadku nie pomogą rozpuszczalniki, czy inne preparaty. Zatem czym usunąć farbę strukturalną? Będzie to możliwe do zrobienia tylko i wyłącznie w sposób mechaniczny, czyli przez zeszlifowanie farby, gdzie do wyboru jest kilka opcji.
Z artykułu dowiesz się:
- jak usunąć farbę strukturalną ze ściany
- czy można usunąc farbę strukturalną za pomocą papieru ściernego
- jak usunąc farbę strukturalną ze ściany za pomocą pacy do styropianu
- jak usunąć farbę strukturalną za pomocą szlifierki oscylacyjnej
Sposoby usuwania farby strukturalnej
Wcześniej już wspomniano jak usunąć farbę strukturalną. Nie da się tego zrobić w żaden inny sposób, jak tylko mechaniczny. Należy jednak pamiętać, że narzędzie, którego powinniśmy do tego użyć, jest zależne od grubości warstwy farby strukturalnej, która znajduje się na naszych ścianach. Wiele zależy także od naszego doświadczenia. Niektóre z tych metod mogą być używane przez każdego z nas, a sprzęt do nich potrzebny jest tani i łatwo dostępny. Inne metody wymagają nieco wprawy od osoby, która będzie go używać. Najbezpieczniejszą metodą jest usuwanie farby strukturalnej papierem ściernym, czy szlifierką oscylacyjną, ponieważ nawet ich nie do końca właściwe użycie nie naraża naszych ścian na większe uszkodzenia. Paca do styropianu z kolei sprawdzi się na grubych, nieregularnych strukturach, jednak niesie za sobą możliwe niepożądane efekty.
Usuwanie farby strukturalnej przy pomocy papieru ściernego
Ta opcja doskonale sprawdzi się, w momencie gdy na naszej ścianie znajduje się niezbyt gruba powłoka farby strukturalnej. Początkowo usuwanie farby należy zacząć wykonywać papierem o niskiej gradacji, czyli gruboziarnistym. Przy jego pomocy możemy usunąć całą strukturę. Następnie powinniśmy wymienić papier na taki o wyższej gradacji, czyli o drobnych ziarnach. Możemy nim usunąć pozostałości farby, a także wygładzić opracowywaną powierzchnię. Papier ścierny ma tę zaletę, że komfortowo się go używa w trudno dostępnych miejscach, takich jak łączenia ścian czy krawędzie.
Usuwanie farby strukturalnej przy pomocy pacy do styropianu
Pacę do styropianu wykorzystują w swojej pracy zawodowej ekipy budowlane, gdy ocieplają budynki. Jest ona lekka, a przy tym bardzo wytrzymała. Tworzywo sztuczne, z którego jest wykonana, pozwala na usuwanie nieregularnych struktur. Paca jest bardzo odporna na ścieranie. Podczas pracy z tym urządzeniem należy być jednak wyjątkowo ostrożnym. Podczas nieuwagi i zbyt dużego rozmachu czy pośpiechu można uszkodzić strukturę ściany. Będzie to sprawiało problem, ponieważ jak wiadomo, wszystkie ubytki w ścianie należy przed malowaniem klasyczną farbą, czy położeniem tapety zaszpachlować. Po użyciu tego narzędzia należy też bardzo dokładnie oczyścić ściany z osadzonego pyłu. Jeśli w trudno dostępnych miejscach mieliśmy problem, aby usunąć farbę strukturalną tym narzędziem, możemy się oczywiście posłużyć papierem ściernym, aby usunąć jej resztki.
Usuwanie farby strukturalnej przy pomocy szlifierki oscylacyjnej
Jest to odpowiedni sposób, na usuwanie farby strukturalnej z dużych powierzchni. W przeciwieństwie do metody, w której się używa pacy do styropianu, w tym przypadku nie ryzykujemy uszkodzeniem ściany. Sprzęt ten posiada płaską powierzchnię, do której należy przymocować papier ścierny. Po włączeniu urządzenia wykonuje ono ruchy z przodu do tyłu, co pozwala na szybkie i efektowne zdjęcie farby strukturalnej ze ściany. Jest to jednak opcja dla osób doświadczonych w pracy z tym sprzętem. Jeśli jednak chciałbyś z niej skorzystać, musisz wiedzieć, że konieczna jest ochrona twoich dróg oddechowych, ponieważ szlifierka oscylacyjna generuje bardzo duże ilości pyłu. Zaopatrz się w maskę ochronną z filtrem. Dodatkowo najlepiej jest korzystać podczas pracy także z ubrania roboczego. Po skończonym zadaniu musisz też dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mocny odkurzacz. Jeśli po wykonaniu tych wszystkich czynności efekt jest zadowalający, możesz rozpocząć dalsze prace remontowe. Jednak jeśli na ścianach nadal widoczne są pozostałości starej farby strukturalnej, usuń je papierem ściernym.
Jak widać, usuwanie farby strukturalnej wcale nie jest szybkim i prostym zabiegiem. Jest jednak możliwe do wykonania przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Warto poświęcić czas na to zajęcie, aby później móc się cieszyć zupełnie odmienionym wnętrzem.
Jaką farbę wybrać na elewację? Silikonową czy akrylową
Czym charakteryzuje się farba lateksowa
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.