Łączenie okna dachowego z pokryciem dachu
Możesz inwestować w najlepsze okna dachowe na rynku, ale jeśli nie połączysz ich dobrze z pokryciem dachowym, musisz liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, ponieważ ciepłe powietrze będzie szybko uciekać przez mostki termiczne. Konsekwencją będzie również przeciekanie wody, co nie tylko doprowadzi do zniszczenia np. mebli i podłogi, ale również do zagrzybienia ścian czy sufitów. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą uchronić Cię przed złym zamontowaniem okien dachowych, a z poniższego artykułu dowiesz się, jak one brzmią.
Już niewiele osób pamięta te czasy, kiedy okna dachowe wystawały ponad połać dachową, przez co zimne powietrze mogło szybciej przenikać do pomieszczeń, ponieważ boki takiego okna nie były wówczas ocieplone. Dzisiaj stosuje się inną technikę pozwalającą na zlicowanie okien dachowych z połacią lub na ich lekkie wystawanie. Dzięki temu okna dachowe są cieplejsze, ale i estetycznie się prezentują.
Z artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo zamontować okno dachowe
- jakie rodzaje kołnierzy do okien dachpwych wyróżniamy
- jak zamontować kołnierz uszczelniający
- jak zachować izolację termiczną okna dachowego
Prawidłowy montaż okna dachowego
Wiele osób decyduje się na obniżony montaż okna dachowego, polegający na tym, że okno umieszczane jest głębiej w konstrukcji dachowej. Dzięki temu są one mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych a zwłaszcza bardzo niskich temperatur. Ryzyko powstania mostków cieplnych jest obniżone. Niektórzy specjaliści zajmujący się montowaniem okien dachowych, mają jednak pewne wątpliwości związane z takim montażem. Nie da się ukryć, że zimową porą w takich niżej zamontowanych oknach dachowych może zbierać się śnieg lub lód. Jednakże można temu zapobiec, montując np. przewody grzewcze, które będą sukcesywnie rozpuszczać i śnieg i lód.
Producent okien dachowych ROTO posiada w swojej ofercie trzy kołnierze przeznaczone do pogłębionego montażu:
- kołnierz ETL przeznaczony jest dla okien z serii Designo i dachów o nachyleniu od 30 do 65 stopni. Dzięki niemu okna dachowe można zamontować o 6 lub 12 cm niżej niż podczas standardowego montażu,
- kołnierze EDJ i EDN przeznaczone są do nowszych okien firmy ROTOQ i pozwalają one na obniżony montaż o 4 cm przy nachyleniu dachu wynoszącym od 20 do 90 stopni.
Rodzaje kołnierzy do okien dachowych
boczne elementy do rynienki, za pomocą których spływa woda. Znajduje się tam również uszczelnienie, które musi być umieszczone pod pokryciem dachowym. Z kolei dolna część kołnierza nachodzi na pokrycie dachowe. Kołnierze do okien dachowych najczęściej wykonane są z blachy aluminiowej pokrytej szarym lakierem poliestrowym. Na rynku można jednak znaleźć również kołnierze w barwie miedzianej czy ocynkowanej. Najczęściej spotkasz się z kołnierzem do:- dachów profilowanych – po bokach posiada kliny uszczelniające, dzięki czemu pod dachówki nie dostaje się np. woda czy spadające liście. W górnej części kołnierza często znajduje się rynienka odprowadzająca wodę. Dolna część kołnierza, czyli tzw. fartuch, zwłaszcza ten dłuższy, pozwala na lepsze uszczelnienie styku pokrycia z wysokim profilem. Najczęściej jest on wykonany z ołowiu lub aluminium.
- dachów płaskich – wykonany jest z blachy płaskiej i nadaje się do połaci, które są szczelnie przymocowane do sztywnego podkładu.
Jak zamontować kołnierz uszczelniający?
Pracę nad montowaniem kołnierza uszczelniającego należy zaczynać od zamontowania jego dolnej części. Dzięki temu ewentualna woda spływająca z góry nie dostanie się pod pokrycie dachowe. Pomiędzy ramą okna a krawędzią pokrycia należy pozostawić odpowiednie odległości. Trzeba uważać na to, aby nie dosuwać za bardzo pokrycia do okna, aby nie spowodować zatoru i przeciekania. Z drugiej strony należy również zwrócić uwagę na to, aby za bardzo nie odsuwać pokrycia od okna, gdyż może to powodować problem z odpowiednim uszczelnieniem.
Izolacja termiczna okna dachowego
Aby dodatkowo ocieplić okno, warto przyjrzeć się zestawom izolacyjnym, np. tym które oferuje firma ROTO. W jej ofercie znajdziesz zestaw o nazwie Termo-Blok z polietylenu lub polipropylenu odpornego na utlenianie oraz promieniowanie UV. Zbudowany jest z uszczelkii naramowej EPDM, której głównym zadaniem jest połączenie z kołnierzem uszczelniającym, osłona termo-bloku oraz uszczelnienie. W zestawie jest również folia do połączeń z paroizolacją.
Zamontowanie takiej izolacji termicznej podwyższa parametry izolacyjne całego okna – współczynnik Uw zwiększa się nawet o 15%.
Jak więc widać, łączenie okna dachowego z pokryciem dachowym, idzie w parze z odpowiednim dobraniem kołnierza uszczelniającego, jak i izolacji termicznej. Zadanie to powinno być wykonane przy pomocy doświadczonego dekarza.
Malowanie mebli z płyty wiórowej
Jak zamontować okna dachowe drewniane
Zainteresowany farbami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta fabr do drewna na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.