t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komin z wentylacją czy bez - który wybrać?

2022-11-15
Komin z wentylacją czy bez - który wybrać?

Wiele osób stawiających domy zastanawia się, czy lepszy jest komin z wentylacją, czy może jednak bez. Wszystko jednak zależy od tego, czy w danym budynku zainstalowana zostanie wentylacja mechaniczna, czy jednak właściciel budynku zdecydował się na wentylację grawitacyjną. Jednak czym charakteryzuje się komin z wentylacją, a czym komin bez niej? Dowiesz się z poniższego materiału.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. W jakim budynku powinien być zainstalowany komin z wentylacją?
  2. Co mówią przepisy prawa budowlanego o wentylacji?
  3. Kiedy wentylacja grawitacyjna może dobrze działać?
  4. W jakim budynku można instalować komin bez wentylacji?


modernizacja dachu i komina

W jakim budynku powinien być zainstalowany komin z wentylacją?

Kominy z wentylacją służą do wydalania zabrudzonego powietrza z budynku. Ich zadaniem jest więc wentylacja grawitacyjna. Jednak, aby mogła ona poprawnie funkcjonować, komin musi być prawidłowo zbudowany. Projektant danego budynku odpowiada za liczbę kanałów wentylacyjnych i rozparcelowuje je po pomieszczeniach.

Wlotów do komina z wentylacją nie może zabraknąć w pomieszczeniach bez okien, kuchniach, kotłowniach, toaletach i łazienkach. Dodatkowo, jeśli budynek posiada poddasze użytkowe, nie powinno zabraknąć ich i tam. Kanały powinny zostać umieszczone w domu przy zewnętrznych lub wewnętrznych ścianach nośnych. Jeśli wloty do komina znajdują się w obrębie ścian zewnętrznych, muszą zostać ocieplone, ponieważ dzięki temu zostanie zapewniona odpowiednia siła ciągu.

Przepisy prawa budowlanego a wentylacja

Prawidłowa wentylacja powinna znajdować się w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu komin z wentylacją będzie w stanie skutecznie usuwać zabrudzone powietrze. Przepisy prawa konkretnie wskazują, ile powinien wynosić strumień powietrza w każdym pomieszczeniu.

  • W łazience strumień, który zostanie odprowadzany powinien wynosić minimalnie niż 50m3/h.
  • W kuchni z oknami wyposażonej w kuchenkę węglową lub gazową, strumień musi wynosić minimalnie 70m3/h.
  • Jeśli w kuchni z oknami znajduje się kuchenka elektryczna, wówczas strumień przy trzech domownikach może wynosić minimum 30m3/h, a jeśli domowników jest więcej, minimum 50m3/h.
  • W kuchni, w której nie ma okien, a znajduje się w niej kuchenka węglowa lub gazowa, strumień powietrza nie może być mniejszych niż 70m3/h.
  • W kuchni bez okien z kuchenką elektryczna wystarczy strumień o wartości 50m3/h.
  • W WC strumień powietrza musi wynosić minimalnie 30m3/h.
  • Z pomieszczeń dodatkowych np. garderoby, wartość strumienia powinna wynosić minimalnie 15m3/h.
Komin

Kiedy wentylacja grawitacyjna może dobrze działać?

Aby zapewnić sobie prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej w budynku z kominem z wentylacją, należy zapewnić przepływ świeżego powietrza. Oznacza to, że okna dachowe i elewacyjne powinny być mikrouchylone, pomieszczenia należy cyklicznie wietrzyć i przydadzą się także nawiewniki w oknach dachowych, dzięki którym możesz skutecznie regulować przepływ świeżego powietrza o każdej porze roku. Absolutnie nie można zaklejać kratek wentylacyjnych.

W jakim budynku można instalować komin bez wentylacji?

Zastanawiasz się, po co komu komin bez wentylacji? Otóż może Cię to zdziwi, ale mają one swoje zastosowanie na rynku budowlanym. Komin bez wentylacji najczęściej jest instalowany w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Tego typu kominy są także przydatne podczas remontu czy wymiany starego komina na nowy, a także w przypadku instalacji kominowych montowanych wewnątrz domu.

Kominy bez wentylacji są tańsze niż kominy z wentylacją, ponieważ składają się często z pustaka i wkładu stalowego lub ceramicznego, który nie posiada żadnych wentylacyjnych szachtów. Dzięki temu ma mniejszy rozmiar i wagę, a więc do jego produkcji nie trzeba aż tak wiele materiału.

Kominy mogą być zbędne w domach z rekuperacją, ale tylko wtedy, kiedy nie ma w nich kominka czy systemu CO. Jeżeli jednak elementy te występują w danym budynku, konieczne jest zainstalowanie komina, ale bez kanałów wentylacyjnych, a tylko z kanałami spalinowymi. Nie zaleca się projektowania wentylacji grawitacyjnej przy kominku.

Komin stalowy

Komin z wentylacją i bez – podsumowanie

Z poniższego materiału wynika, że kominy z systemem wentylacyjnym sprawdzą się tam, gdzie ma działać wentylacja grawitacyjna. Wówczas kratki wentylacyjne powinny być umieszczone w każdym pomieszczeniu. Natomiast, gdy w danym budynku ma być zainstalowana rekuperacja, komin z wentylacją nie jest potrzebny. Jeżeli jednak w tym samym obiekcie budowlanym ma być kominek, konieczne jest zaprojektowanie komina spalinowego. Wentylacyjny nie jest wskazany.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-25
Ok
pixel