t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kołkowanie styropianu na suficie – instrukcja

2020-10-06
Kołkowanie styropianu na suficie – instrukcja

 

Właściciele starszych domów oraz mieszkań, gdzie nie można pozwolić sobie na zewnętrzne ocieplenie, szukają rozwiązań, dających im możliwości docieplenia budynku. Jedyną opcją w tym wypadku jest stworzenie izolacji wewnątrz. Mając to na uwadze, chcemy dziś zastanowić się wspólnie z Wami, czy kołkowanie styropianu na suficie jest konieczne i jak to zrobić prawidłowo.

 


Z artykułu dowiesz się:


“kołkowania

Kołkowanie styropianu to termin, którego używa się potocznie. Tak naprawdę jest to mechaniczne mocowanie płyt styropianowych do podłoża. Temat z jednej strony łatwy, z drugiej zaś niekoniecznie. Wszystko za sprawą sprzecznych informacji, jakie się pojawiają. Mając na uwadze, że jako zwykły śmiertelnik możesz nie mieć pojęcia o konieczności lub zaniechaniu kołkowania styropianu, dziś postaramy się przybliżyć ten temat. Dokładniej rzecz ujmując — będziemy mówić o kołkowaniu styropianu na suficie. Jak to jest naprawdę? Kołkować, czy nie?

Kiedy kołkować styropian na suficie?

Jeśli tu jesteś, to znaczy, że zastanawiasz się, czy kołkować styropian na suficie. Odpowiedź na to pytanie dla wielu osób nie należy do najłatwiejszych. Prawda jest taka, że należy dokładnie zapoznać się z aprobatą techniczną systemu, który wybrałeś do ocieplenia pomieszczenia. Jest to jedyny dokument, na którym można bazować, dobierając odpowiednie elementy. Jeżeli producent zaznaczył w nim, że styropian grafitowy lub biały poza użyciem kleju powinien być kołkowany, a co więcej dołączył specjalne łączniki mechaniczne, nie pozostaje Ci nic innego, jak wykorzystać cały system. Jeżeli tego nie zrobisz, producent ma prawo nie uznać żadnej zgłoszonej reklamacji, nawet jeśli będzie dotyczyła zupełnie czegoś innego. Jak zatem prawidłowo wykonać kołkowanie sufitu?

“kołkowanie

Kołkowanie styropianu na suficie — jak wykonać to prawidłowo?

Zanim rozpoczniesz kołkowanie styropianu na suficie, pamiętaj, aby odczekać nie mniej niż 48 godzin, aż zaprawa klejowa dobrze zwiąże. Dopiero wtedy będziesz mógł przejść do kolejnego kroku. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z aprobatą techniczną. Jeśli nie uwzględniono w niej kołkowania, ten krok możesz pominąć. Jeśli nie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

    1. wybór odpowiednich kołków — producent wraz z systemem powinien przekazać Ci odpowiednie kołki do mocowania styropianu. Ważne jest bowiem tutaj, aby miały one odpowiednią długość (aby łącznik mechaniczny był skuteczny, przyjmuje się, że powinien być dłuższy od warstwy ocieplenia o co najmniej 5 cm) oraz były dostosowane do materiału, z którego wykonano ścianę nośną oraz materiału izolacyjnego;
    2. dobranie odpowiedniej ilości łączników — jak możesz się spodziewać, nie ma tutaj uniwersalnej zasady. Aby mieć pewność, że dobrze rozmieścisz łączniki RAWLPLUG, zerknij w projekt budowlany. Jeżeli takiego nie posiadasz, pamiętaj, że przyjmuje się zasadę, iż łączników powinno być od 4 do 6 na m2.;
    3. wiercenie otworów montażowych — przed zamocowaniem kołka w styropianie i ścianie, powinno się wywiercić odpowiedni otwór. Najlepiej wykonać go wiertarką udarową. Średnica wiertła powinna być uzależniona od rodzaju mocowanego kołka. Przeważnie wiertło ma średnicę od 8 do 10 mm;
“kołkowania
  1. oczyść starannie wywiercony otwór i włóż w środek korpus łącznika;
  2. wprowadź trzpień rozporowy i wkręć go lub wbij młotkiem (mocowanie trzpienia zależy od rodzaju łącznika);
  3. sprawdź, czy talerzyk nieznacznie ugiął termoizolację. Powinno się tak stać, aby na suficie nie wytworzyły się nierówności;
  4. talerzyki kołków zabezpiecz, aby nie powstały mostki termiczne. Możesz to zrobić za pomocą kleju potrzebnego do wykonania warstwy zbrojnej lub specjalnymi zaślepkami.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel