Kołki do styropianu wkręcane - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Odpowiednie zamontowanie izolacji termicznej, jest kluczowe, aby domownicy mogli cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie. Zakupienie jakościowego styropianu to jednak nie wszystko. Liczy się również dobór wskazanych kołków, dzięki którym warstwa izolacyjna będzie w stanie utrzymać się na fasadzie budynku. Do tego dochodzi odpowiedni montaż kołków, na których ma się utrzymać styropian. Warto więc przyjrzeć się temu, jakie mamy możliwości i jakie kołki prezentują producenci materiałów budowlanych, i co mówią o ich prawidłowym przeznaczeniu.
Z artykułu dowiesz się:
- czym charakteryzują się kołki wkręcane
- jakie wybrać kołki do styropianu wkręcane
- czy warto stosować kołki do styropianu wkręcane
- jak rozmieścić kołki wkręcane w styropianie
- jakie błędy są popełniane najczęściej podczas kołkowania styropianu
Kołki do styropianu wkręcane i nie tylko
Sklepy budowlane w swoim asortymencie posiadają wiele rodzajów kołków. Jak więc wybrać te idealne dla nas? Skąd mamy wiedzieć, które z nich nadają się do bardzo twardych płyt styropianowych, np. styroduru, a które są przeznaczone raczej do miękkich?
W pierwszej kolejności, zanim w ogóle podejmiesz decyzję o zakupie kołków do styropianu, musisz mieć pewność, że w projekcie Twojego domu, architekt naniósł informację o tym, że jest to w ogóle konieczne. Kołkowanie jest konieczne w przypadku kiedy Twój dom posiada więcej niż 12 metrów wysokości, ponieważ siła wiatru będzie dość mocno oddziaływać na dużą ścianę. Dzięki łącznikom mechanicznym nie ryzykujesz, że nagle płyty styropianowe zaczną odpadać. Osoby posiadające mniejsze domki często nie decydują się na kołkowanie, wykorzystują standardowe kleje do styropianu. Niemniej jednak zastosowanie łączników mechanicznych z pewnością daje większą gwarancję, że płyty styropianowe nagle nie odpadną.
W ofercie producentów kołków do styropianu znajdziesz zarówno kołki wkręcane, jak i wbijane.
Jakie wybrać kołki do styropianu wkręcane?
W pierwszej kolejności powinieneś dobrać długość kołka do grubości styropianu. W dokumentacji technicznej domu powinieneś znaleźć informację o ściśle określonej długości. Możliwe jest jednak, że takowej informacji nie znajdziesz w papierach, więc będziesz musiał zadziałać samodzielnie. Wówczas powinieneś dodać do siebie grubość tynku, warstwy zaprawy klejącej, grubość materiału izolacyjnego oraz głębokość zakotwienia kołka.
Pamiętaj, że zakotwienie nie może być ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie. Największe znaczenie ma to w przypadku kotwienia kołka w pustaku, ponieważ jeśli wpadnie on zbyt głęboko, wówczas cała konstrukcja może być mocno osłabiona.
Czy warto stosować kołki do styropianu wkręcane?
Jeśli masz już przygotowaną warstwę izolacyjną, możesz teraz przejść do wyboru kołków. Najpopularniejsze technologie to kołki wkręcane oraz kołki wbijane.
Montaż kołków wkręcanych na ogół jest prostszy niż kołków wbijanych, ponieważ wystarczy w miejscu, w którym ma się znaleźć łącznik, wywiercić dziurę na głębokość odpowiadającą długości kołka i włożyć w nią końcówkę łącznika. Następnie wkręca się cały kołek np. za pomocą wiertarki ze specjalną nakładką.
W przypadku kołków wbijanych najczęściej wykorzystuje się tzw. ciepłą technologię, ponieważ w grę wchodzi tu frezowanie wierzchniej warstwy izolacji, aby łącznik nie był widoczny w warstwie izolacyjnej i nie powodował powstawania mostków cieplnych. Aby tego dokonać, należy wyposażyć się w specjalną nakładkę na wiertarkę. Następnie należy wywiercić dziurę na długość łącznika – musi się ona znajdować na środku otworu na kołek. Kolejne kroki to:
- zamontowanie w wyfrezowanym otworze łącznik i włożenie w jego środek trzpienia,
- odpowiednie ustawienie kołka i wbicie w niego trzpienia,
- przyklejenie styropianowej zaślepki tak, aby powierzchnia izolacji była jednolita.
Jak rozmieścić kołki wkręcane w styropianie?
Należy pamiętać, że rozmieszczenie kołków w styropianie powinno być jak najbardziej równomierne. Otwory powinny być frezowane i wiercone w jednej wysokości, ponieważ ułatwi to montaż łączników i pozwoli w prawidłowy sposób dokończyć powierzchnię ocieplenia. Zaleca się stosowanie od 4 do 6 kołków na 1m2 styropianu. Jednak w miejscach, w których będzie ono narażone na większe obciążenia, należy zwiększyć ich ilość. Chodzi głównie o miejsca takie jak np. krawędzie okien czy narożniki budynku. Wówczas najlepiej zastosować na 1m2 styropianu od 6 do 8 kołków.
Jakie błędy są popełniane najczęściej podczas kołkowania styropianu?
Pierwszym błędem, o którym warto wspomnieć, jest nieprawidłowe zamontowanie łącznika. Najczęściej dochodzi do zbyt głębokiego wywiercenia otworu, a to z kolei prowadzi do powstawania mostków termicznych i nieestetyczny uskok, który niestety jest dość trudny do zamaskowania. Problemem może być również zły dobór łączników, który osłabia całą konstrukcję ocieplenia, ponieważ nie jest w stanie dobrze się zakotwiczyć. Aby uchronić się przed tego typu sytuacjami, najlepiej dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną domu.
Zainteresowany kołkami do styropianu od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta kołków do styropianu na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.