Klejenie styropianu do blachy
Mocowanie styropianu do ściany, fundamentów czy dachu nie stanowi dla fachowca żadnej tajemnicy. Co jednak w momencie, kiedy styropian trzeba zamontować do blachy? Jak wykonać takie zadania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy blachę da się w ogóle ocieplić styropianem? Na te skomplikowane dla wielu osób pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo przygotować blaszane podłoże
- jak przygotować klej do mocowania styropianu na blasze
- jak zamontować styropian na blasze
- dlaczego dodatkowe łączniki mechaniczne są tak istotne
Klejenie styropianu do blachy zazwyczaj zaczyna nas interesować, kiedy nabywamy blaszany garaż, który chcemy docieplić. O jego zakupie decyduje nie tylko znacznie niższy koszt wykonania, ale także szybki montaż. Choć wiele osób nie ociepla przysłowiowego blaszaka, wielu właścicieli coraz częściej zastanawia się nad tym krokiem. Boją się jednak, że materiału izolacyjnego w postaci styropianu nie da się zamontować. Czy faktycznie jest to prawda? Aby rozwiać Wasze wątpliwości, specjaliści z renowa24.pl zbadali ten temat. Czego się dowiedzieli?
Prawidłowe przygotowanie podłoża to podstawa
Aby mieć pewność, że styropian będzie trzymał się na blasze, podobnie jak w przypadku elewacji, czy fundamentów, należy odpowiednio przygotować podłoże. Blachę, bez względu na to, czy jest ocynkowana, czy powlekana, należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń, odpadających elementów i odtłuścić. W tym celu dobrze byłoby dokładnie umyć całą powierzchnię myjką ciśnieniową z dodatkiem odpowiedniego preparatu myjącego, np. ARSANIT AntiGLO.
Po dokładnym umyciu powierzchni można przystąpić do montażu styropianu na powierzchni blachy.
Zobacz także: Jak ocieplić garaż blaszany?
Jak prawidłowo przykleić styropian do blachy?
Przygotowanie kleju montażowego
Aby płyty biały bądź grafitowy styropian trzymał się blachy, do jego przyklejenia należy użyć specjalnego kleju poliuretanowego. W tym wypadku sprawdzi się Ceresit CT84. Przed użyciem preparatu, należy przez kilka minut mocno potrząsać pojemnikiem, aby wszystkie składniki produktu dokładnie się wymieszały. Następnie należy zdjąć zabezpieczenie znajdujące się na zaworze i trzymając pojemnik pionowo nakręcić na niego pistolet. Następnie można odkręcić osłonę znajdującą się na pistolecie. Od teraz można kleić poszczególne warstwy docieplenia. Aby klej uwolnił się z pojemnika, wystarczy nacisnąć spust.
Klejenie styropianu do blachy
Zanim przymocujesz pierwszą płytę styropianową, skup się na zamocowaniu listw startowych. Dopiero po ich zamocowaniu możesz rozpocząć klejenie styropianu. Na każdą płytę nanieś klej. Rób to niezwykle dokładnie. Ceresit CT84 nanieś na obwodzie styropianu, pamiętając przy tym, aby klej znajdował się w odległości 2 cm od krawędzi płyty oraz pośrodku, równolegle do dłuższych boków styropianu. Po nałożeniu kleju natychmiast przyłóż ją do blachy i z użyciem niewielkiej siły dociśnij. Aby wszystkie płyty były równo ułożone możesz je korygować do 20 minut od przyklejenia. Zrób to za pomocą długiej łaty.
Dlaczego dodatkowe łączniki są tak istotne?
Aby mieć pewność, że styropian będzie dobrze trzymał się podłoża, należy dodatkowo zastosować łączniki mechaniczne. Ich montaż można rozpocząć po ok. 2 godzinach od czasu przyklejenia płyt styropianowych. Pamiętaj, aby zastosować specjalne łączniki, które składają się z talerzyka dociskowego i trzpienia, z tym że trzpień w tym wypadku zastąp wkrętem do metalu.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.