Jakie schody na strych do domu będą najlepsze.
W tym artykule przedstawimy Ci, funkcję schodów strychowych. Opiszemy ich rodzaje ( schody metalowe, schody drewniane, schody rozsuwane, schody składane, schody nożycowe). Doradzimy jakie schody powinniśmy dobrać ze względu na nasze potrzeby. Powiemy jakie schody wybrać ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła,. Podamy informację odnośnie zamontowanej poręczy, stopki oraz antypoślizgowego stopnia, czy w skrzynce występuje uszczelka oraz jakiego koloru są klapy Wymienimy różnice jakimi się różnią schody strychowe. Wymienimy modele w jakich występują na rynku. Podamy przykłady firm, które posiadają w swoim asortymencie schody strychowe.
Schody strychowe – funkcja jaką pełnią.
Schody na strych są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobu na zaadaptowanie strychu, a nie chcą zakłócać wystroju poddasza. Składane schody strychowe są produktem wygodnym, dobrze wykonanym i nie zajmującym miejsca na poddaszu. Szeroka gama modeli i rozmiarów daje pewność, że znajdziemy produkt dla siebie.
Schody strychowe – modele:
- drewniane
Schody te produkowane są z sosny i świerku. Obciążenie stopni drewnianych to 150–160 kg. Schody strychowe Model LWS FAKRO posiadają termoizolacyjną klapę w kolorze beżowym. Posiadają 3 lub 4 segmenty. W zależności od modelu. W skrzynce zastosowano uszczelkę obwodową. Schody te nie posiadają poręczy ani stopki. Stopnie schodów są antypoślizgowe.
- metalowe
Schody te są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe niż drewniane. Polecane są dla osób, które chcą kupić dobry produkt na kilkanaście lat. Większość modeli tych schodów dedykowana jest do pomieszczenia, którego wysokość wynosi 305 cm, 358 cm, 366 cm (model LMP). Schody Model LMS zbudowany jest z 3 –segmentowej metalowej drabinki. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Klapa ich jest termoizolacyjna drewniana w kolorze beżowym. Schody te nie posiadają poręczy. Stopnie są metalowe antypoślizgowe.
- rozsuwane
Schody strychowe rozsuwane mają podobną budowę do składanych. Brakuje w nich tylko zawiasów. Zamiast zawiasów są okucia, które umożliwiają przesuwanie się części. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Klapa ich jest termoizolacyjna drewniana w kolorze białym. Schody te posiadają 2 poręcze. Stopnie ich są drewniane antypoślizgowe. Ich największa wysokość przystawienia to 335 cm. Pasują też do niższych pomieszczeń, bo możemy je dostosować do różnej wysokości. Schody te potrzebują mniej miejsca do rozłożenia, dlatego że suwają się tylko w górę i w dół.
Występują też schody drewniane i metalowe, które są składane.
Schody strychowe (LWS) składane mają trzy lub cztery części. Połączone ze sobą zawiasami, aby użytkownik dokupując osobno segment lub stopnie miała możliwość ich złożenia. Zazwyczaj są drewniane. W skrzynce schodów zastosowano uszczelkę obwodową. Klapa ich jest termoizolacyjna drewniana w kolorze beżowym. Schody te nie posiadają poręczy. Stopnie ich są drewniane antypoślizgowe.
- nożycowe
Schody strychowe nożycowe są metalowe, składa się je harmonijkowo. Schody nożycowe dostępne w wybranym modelu z klapą ognioodporną. Schody te nie posiadają poręczy. Stopnie ich są antypoślizgowe. Są wygodniejsze od np. schodów składanych., bo proces rozkładania jest wygodniejszy oraz bezpieczniejszy. Mają takie zalety jak:
- są trwałe
- odporne ze względu na tworzywo wykonania
- mają system szybkiego montażu w stropie
- mają w zestawie kątowniki
- możemy regulować ich długość
Łatwiej możemy je dopasować do wysokości pomieszczenia. Schody strychowe nożycowe zajmują mało miejsca podczas otwierania i zamykania.
Schody strychowe- jak dobrać.
Dobór schodów strychowych nie jest łatwym zadaniem. Gdy otwór ten będzie wykonany wcześniej, dostosowujemy go do szerokości i długości skrzyni schodów. Natomiast gdy strop jest drewniany, szukamy skrzynki, która będzie miała taką szerokość jak rozstaw belek. Musimy jednak pamiętać o tym, że między skrzynką a belkami należy pozostawić kilkumilimetrowy odstęp.
Istotną sprawą przy wyborze schodów jest minimalizacja tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ciepło będzie uciekać z wnętrza domu. Przy nieocieplonym poddaszu należy zamontować schody, których wartość współczynnika przenikania ciepła będzie jak najmniejsza. Dobre schody strychowe powinny posiadać współczynnik na poziomie 0,5-0,8 W/m2xK. Natomiast w przypadku poddasza ocieplonego możemy zakupić schody o współczynniku ok 0,9-1,2.
Drugim wymiarem, który jest ważny przy wyborze schodów strychowych to wysokość skrzynki. W przypadku stropu betonowego, który będzie od spodu tynkowany, skrzynia powinna być zbliżonej grubości do niego. Pod stropami drewnianymi wykonuje się sufit podwieszany. Wykonując sufit podwieszany klapa schodów powinna licować się z okładziną sufitową, która została wykonana z płyty gipsowo-kartonowej. To znaczy, że skrzynka musi być na tyle wysoka, aby dało się ją przymocować do belek stropowych i żeby sięgała do poziomu spodniej krawędzi profili nośnych.
Czym różnią się schody strychowe:
- materiałem, z którego zostały wykonane,
- sposobem rozkładania,
- wielkością klapy,
- długością
- podziałem na segmenty.
Schody strychowe firmy FAKRO
Schody strychowe firmy Magnetic
Porady eksperta:
- Wybierając schody strychowe zwróć uwagę na to jaki masz strop.
- Jak wysokie jest pomieszczenie, z którego będą biegły schody.
- Zastanów się jakie schody będą się lepiej komponowały z wnętrzem - metalowe czy drewniane?
- Jakie obciążenie będzie na nich przenoszone?
Uwaga! Najczęściej wybieranymi schodami są schody drewniane.
Podsumowanie – jakie schody strychowe wybrać?
Wybór schodów nie jest łatwy, ale dobrze dobrany model posłuży nam na lata. Przy wyborze my jako użytkownicy musimy zasugerować się łatwością montażu oraz kompozycją wnętrza. Ważnym aspektem jest obciążenie jakiemu będą poddawane schody, jak również wysokość pomieszczenia, w którym miałyby one zostać zamontowane. Schody metalowe mają mniejszą wartość estetyczną, ale służą nam dłużej. Natomiast schody drewniane ładniej się komponują, ale nie są na tyle wytrzymałe, np. ulegają ścieraniu.
Właz na strych - sprawdź więcej informacji
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.