t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie kołki do styropianu 10 cm?

2021-07-30
Jakie kołki do styropianu 10 cm?

  

Po raz pierwszy wybierasz kołki do styropianu i kompletnie nie wiesz, jaka ich długość jest wskazana? Kołki przede wszystkim nie powinny być równe grubości ocieplenia i nie jest to jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę, kiedy dobiera się długość kołka. Z poniższego artykułu dowiesz się, co brać pod uwagę, jeśli zależy Ci na odpowiednio wykonanej izolacji budynku i jakie kołki do styropianu o grubości 10 cm warto zakupić.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. do czego są Ci potrzebne kołki do styropianu
 2. kiedy należy przeprowadzić kołkowanie styropianu
 3. jakie kołki do styropianu należy wybrać
 4. jak kołkować styropian
 5. jakie są najlepsze kołki do styropianu 10 cm?


kołek plastikowy 10 cm, kołek metalowy 10 cm, kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, width=

Do czego są Ci potrzebne kołki do styropianu?

Prawidłowe wykonanie izolacji termicznej ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala to na obniżenie rachunków za ogrzewanie i zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Podczas nakładania izolacji bardzo często wykorzystuje się kołki do styropianu, których zadaniem jest poprawne ustawienie płyt styropianowych i przywarcie ich do elewacji. Kołkowanie styropianu powinno być więc przeprowadzone przy użyciu odpowiednich kołków, aby styropian nie mógł oderwać się od podłoża.

Kiedy należy przeprowadzić kołkowanie styropianu?

Kołki do styropianu mają dwa główne zadania: przytwierdzenie styropianu w taki sposób, aby do wnętrza budynku nie dostało się zimne powietrze, oraz mają zapobiegać oderwaniu się izolacji np. podczas dużych podmuchów wiatru. Kołki powinny być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie budynki narażone są na negatywne oddziaływanie przyrody i na budynkach wysokich. Najczęściej o tym, czy kołki są potrzebne, decyduje architekt, który ocenia ich przydatność lub stwierdza, że styropian wystarczy zamocować na klej.

Jakie kołki do styropianu należy wybrać?

kołek plastikowy 10 cm, kołek metalowy 10 cm, kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, width=

Stojąc pierwszy raz przed decyzją dotyczącą wyboru kołków do styropianu, należy zapoznać się z oznaczeniami, które ich dotyczą, ponieważ w sklepach budowlanych znajdziesz o wiele więcej rodzajów kołków do styropianu niż tylko jeden. Mogą być one wykonane z plastiku lub ocynkowanego metalu, a litery od A do E oznaczają podłoże, na którym zostały przymocowane:

 • A – beton zwykły,
 • B – bloczki ścienne pełne,
 • C – pustaki lub cegła dziurawka,
 • D – beton lekki,
 • E – autoklawizowany beton komórkowy.

Co jednak z długością? Jakie kołki do styropianu 10 cm? Aby styropian był przymocowany do nawierzchni w najlepszy możliwy sposób, należy wybrać kołki o 5 cm dłuższe, niż wynosi grubość ocieplenia. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie łączników mechanicznych, które są dostosowane do większych obciążeń.

Jak kołkować styropian?

Jeszcze kilkanaście lat temu kołkowanie styropianu polegało na umieszczaniu łączników w miejscach łączenia się płyt, czyli na tzw. fugach krzyżowych. Jednak coraz więcej ekspertów budowlanych uważa, że nie jest to zbyt skuteczna metoda i że o wiele lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kołków na środkowej części płyty – około 15 cm od jej krawędzi.

Przeważnie do zamocowania płyty o wielkości 1 m2 używa się 4 kołków. Nie są one potrzebne w miejscach takich jak: narożniki zewnętrzne oraz drzwi i krawędzie okien, czyli wszędzie tam, gdzie materiał izolacyjny narażony jest na oderwanie. Wówczas zaleca się zwiększenie ilości kołków do styropianu od 6 do 8 sztuk.

Zawsze przed użyciem kołka należy oczyścić otwór w ścianie. Kiedy już się w niej znajdzie, wówczas trzeba na niego nałożyć trzpień mocujący tak, aby talerzyk wystawał poza powierzchnię styropianu. Po odpowiednim zamocowaniu kołków należy je zaszpachlować i zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Najlepsze kołki do styropianu 10 cm

kołek plastikowy 10 cm, kołek metalowy 10 cm, kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, width=

Kołki do styropianu o grubości 10 cm, powinny mieć minimalną długość wynoszącą 15 cm, aby móc w dobry sposób utrzymać płyty izolacyjne. W sklepie renowa24.pl znajdziesz kołki do styropianu o długości od 160 mm do 300 mm. Kołki z trzpieniem metalowym możesz użyć ich na podłożu takim jak:

 • Beton C20/25-C50/60,
 • Cegła ceramiczna pełna (Kategoria użytkowa B),
 • Cegła silikatowa pełna (Kategoria użytkowa B),
 • Beton komórkowy (Kategoria użytkowa D).
Natomiast kołki z trzpieniem plastikowym wykorzystasz na podłożu takim jak:
 • Beton C12/15-C50/60,
 • Cegła pełna,
 • Cegła silikatowa pełna,
 • Cegła otworowa,
 • Cegła silikatowa otworowa,
 • Cegła dziurawka,
 • Bloczki z betonu lekkiego,
 • Bloczki otworowe z betonu lekkiego,
 • Beton lekki,
 • Gazobeton.

Farba akrylowa czy silikonowa

Jak malować farbą lateksową

 Zainteresowany kołkami do styropianu od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta kołków do styropianu na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel