Jakie akcesoria malarskie są niezbędne podczas malowania ścian?
Malowanie, tak jak każda inna czynność, wymaga odpowiedniego przygotowania – zarówno powierzchni, którą zamierzasz pomalować, ale także zabezpieczenia podłogi, sufitów czy mebli. Co więcej, nie możesz pomalować ściany pierwszym lepszym pędzlem lub wałkiem. Zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać zadowalające rezultaty, nie oszczędzaj na tych akcesoriach.
Z artykułu dowiesz się:
- jak dobrać odpowiedni wałek malarski
- jaki pędzel do malowania wybrać
- na co zwrócić uwagę podczas wybierania akcesoriów malarskich
Dobierz odpowiedni wałek
Jednym z najważniejszych rekwizytów i narzędzi mających wpływ na efekt malowania, jest wałek malarski. Nie każdy wie, ale są wałki, których włosie może się rozpuścić podczas malowania. Niestety, ale nie są odporne na rozcieńczalniki. Warto więc zwrócić uwagę na to podczas zakupów.
W zależności od malowanej powierzchni i oczekiwanego rezultatu możesz postawić na wałek z długim włosiem lub z krótkim. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na farbę o niższej gęstości, Twoim priorytetem powinno być a zapobieganie kapaniu farby. Na szczęście, w takich wypadkach doskonale sprawdzają się wałki z mikrofibry. W przypadku bardziej skomplikowanej kompozycji, przydatne będą wałki do odcinania. Zazwyczaj producenci oznaczają na opakowaniu takie produkty, więc stosunkowo łatwo znajdziesz je w markecie budowlanym.
Wybierz pędzel wysokiej jakości
Nie mniej ważny jest pędzel. Ten z dłuższą rączką oraz z dłuższym włosiem doskonale nadaje się do malowania przestrzeni ciężko dostępnych, na przykład za kaloryferem lub rurami. Do farby rzadszej polecamy pędzle o włosiu mieszanym. Zazwyczaj jest to mieszanka syntetyku ze szczeciną. Jeżeli zamierzasz korzystać z produktów opartych na rozpuszczalniku, zainwestuj w pędzel z całkowicie naturalnym włosiem.
Co ciekawe, producenci prześcigają się z coraz to nowszymi produktami i ułatwieniami dla konsumentów. W przypadku malowania słupków przydatny będzie pędzel okrągły.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania akcesoriów malarskich?
- Odpowiedni uchwyt ułatwia pracę – nie zapominaj o uchwycie. O ile wałek zazwyczaj wrzuca się po jednym lub dwóch malowaniach, tak uchwyt do wałka może służyć znacznie dłużej. Nie warto więc na nim oszczędzać. Zazwyczaj jest on dość uniwersalny i posiada standardowe rozmiary. Jeśli zamierzasz malować sufit lub wysokie ściany, przyda się wałek z kijem teleskopowym. Dzięki temu łatwiej dosięgniesz ciężko dostępnych powierzchni, nawet bez korzystania z drabiny.
- Taśma malarska i folia – taśma malarska oraz folia to produkty, które oszczędzą Ci pracy i sprzątania tuż po malowaniu. Za pomocą taśmy malarskiej osłonisz ramę okna i drzwi oraz podłogę przed niechcianym pokryciem farbą. Co więcej, taśma malarska pomoże ci także skutecznie odciąć kolor. W przypadku powierzchni nierównych lub zaokrąglonych, polecamy taśmę malarską do krzywizn. To produkt, który skutecznie ułatwia pracę. Folia malarska pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z kapaniem farby na podłogę lub meble. To oznacza mniej stresów i spora oszczędność czasu.
- Kuweta, wiaderko i kratka – wybierając odpowiednią kuwetę, zwróć uwagę na profile w jej wnętrzu. Te odpowiednio wykonane zabezpieczają wałek przed zebraniem zbyt dużej ilości farby, co zabezpieczy powierzchnię przed zaciekami. Nie można zapomnieć również o wiadrze. Będzie ono niezwykle przydatne w przypadku, gdy zapragniesz przelać farbę z oryginalnego opakowania do nieco mniejszego pojemnika. Kratki malarskie to doskonałe uzupełnienie kuwety lub wiadra malarskiego. Pomagają odprowadzić nadmiar farby z wałka lub pędzla.
- Szczotka, papier ścierny i mieszadło – szczotka druciana będzie niezbędna podczas przygotowania powierzchni z korozją, na przykład kaloryfera lub balustrady. Papier ścierny lub gąbka ścierna pozwolą skutecznie zmatowić powierzchnię, co w kolei zwiększy przyczepność farby i zapewni jej łatwiejsze rozprowadzenie. Co więcej, w przypadku uzupełniania ubytków tynkiem, papier ścierny pozwoli ci wyrównać pion ściany. Specjalna końcówka mieszadła, którą możesz umieścić w wiertarce, to sposób, aby dokładnie wymieszać pigment z farbą. To nie tylko lepsza skuteczność, ale także oszczędność czasu i energii.
- Wyciskacz i wzornik – by mieć pewność, że odcienie pasują do siebie, warto korzystać ze wzornika kolorów. Każdy odcień będzie posiadał swój kod składający się z czterech cyfr. Podczas porównywania farby ze wzornikiem unikniesz rozczarowujących pomyłek. Podczas malowania może przydatny być również wyciskacz. Wybierać możesz spośród dwóch rodzajów – pierwszy z nich ma pojemność 600 ml, drugi zaś zazwyczaj około 300. Wyciskacz przydaje się w przypadku pracy z silikonem lub z masą poliuretanową, której używa się w przypadku dylatacji.
W trakcie pracy, w zależności od techniki malowania oraz użytych specyfików, potrzebne będą różne z wyżej wymienionych akcesoriów. Niektóre z nich są niezbędne w każdej sytuacji, inne są mniej lub bardziej przydatne. Warto jednak dbać o to, aby zawsze, chociaż część z nich, mieć pod ręką i nie wyrzucać ich po każdym malowaniu. Najlepiej dbać o nie systematycznie oczyszczając je po każdej pracy. W ten sposób możesz stopniowo rozbudowywać swoją gamę akcesoriów potrzebnych do malowania i zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Przeczytaj także:
Jakie produkt do drewna wybrać
Dlaczego warto użyć impregantu do drewna
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.