t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian zastosować do ocieplenia wewnątrz?

2020-01-10
Jaki styropian zastosować do ocieplenia wewnątrz?

Choć docieplenie domu, zgodnie z zasadami fizyki, powinno być wykonane od zewnątrz, istnieją sytuacje, w których inwestor decyduje się na docieplenie ścian od wewnątrz. Dzieje się tak szczególnie w starym, zabytkowym budownictwie lub skomplikowanych architektonicznie bryłach, gdzie nie może być mowy o obudowaniu styropianem zewnętrznych ścian. Mając powyższe na uwadze, warto zastanowić się, jakiego rodzaju styropian wybrać, aby mieć pewność, że docieplenie wewnętrzne przyniesie zamierzony skutek.

Na wewnętrzne ocieplenie ścian decydują się często osoby zamieszkujące np. bloki z dużej płyty, które podczas budowy nie zostały odpowiednio zabezpieczone termoizolacyjne. Rozwiązanie to pozwala inwestorom nie tylko poprawić komfort użytkowania danego lokalu, ale również znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Czy warto ocieplać ściany od wewnątrz?

Jak zostało wspomniane powyżej, zgodnie z zasadami fizyki, ściany powinno ocieplać się od zewnątrz. Można wówczas uniknąć pojawiania się mostków termicznych, czy pogorszenia się klimatu w pomieszczeniu. Warto zatem dokładnie przemyśleć ten krok i wybrać rozwiązanie oraz materiały, które uskutecznią poprawę termoizolacyjności lokalu, a jednocześnie do maksimum wyeliminują wady omawianego rozwiązania. Dobrze jest również w tym wypadku zwrócić uwagę na wentylację znajdującą się w domu. Jeśli została dobrze wykonana, a co za tym idzie — jest w stanie usunąć powstałe w pomieszczeniach zawilgocenie, można wykonać docieplenie od wewnątrz, choć jak powtarzają eksperci — najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie wspomnianego zabiegu na elewacji budynku.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie elewacji, elewacja, docieplenie

Jakiego rodzaju styropian sprawdzi się w wewnątrz budynku?

Osoby, które zdecydują się na docieplenie wewnętrznych ścian, muszą mieć na uwadze, że badania, jakie zostały przeprowadzone jasno wskazują, że aby izolacja termiczna okazała się efektywna, styropian nie może być cieńszy, niż 5 cm. Aby jednak mieć pewność, że warstwa izolacji nie będzie zbyt mała, warto każdorazowo dokonać obliczeń, w których należy wziąć pod uwagę istniejącą już izolację (jeśli taka została zamontowana wcześniej) oraz współczynnik przenikania ciepła. Dane te pozwolą ustali grubość styropianu, jaka będzie najlepsza.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie elewacji, elewacja, docieplenie

Styropian, którym ociepla się ściany wewnętrzne, jeśli te są równe, przykleja się za pomocą specjalnego kleju. Należy przy tym pamiętać, aby cała płyta była pokryta preparatem. Decydując się na tę formę izolacji termicznej, dobrze jest zastanowić się nad rodzajem płyt. Fachowcy podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie styropianu frezowanego, dzięki czemu można uzyskać idealnie szczelną powierzchnię. Osoby, które jednak zdecydują się na tradycyjny produkt bez zakładki, muszą mieć na uwadze, aby szczeliny odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy warto zdecydować się na ocieplenie budynku od wewnątrz?

Ocieplenie budynku od wewnątrz można porównać do leczenia choroby. Czasami, kiedy nie wystarczają półśrodki lub stosowane dotychczas preparaty, należy użyć antybiotyku. Wszyscy wiedzą, że nie jest to najlepszy sposób, jednak jeśli jedyny, należy go zastosować. Podobnie jest z ocieplaniem ścian od wewnątrz — każdy wie, że termoizolację należy wykonywać na zewnętrznej stronie elewacji, jednak istnieją takie sytuacje, w których izolację termiczną można wykonać jedynie po wewnętrznej stronie pomieszczeń. Budynkami, w których izolacja zewnętrzna nie jest możliwa, są przede wszystkim:

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie elewacji, elewacja, docieplenie

  • obiekty zabytkowe, których elewacja została wykonana z wartościowego dla społeczeństwa materiału;
  • lokale, które po wykonaniu izolacji na zewnątrz, stałyby poza granicami działki.

Warto również podkreślić, że niektórzy inwestorzy celowo decydują się na ocieplenie ścian od wewnątrz ze względów ekonomicznych. Do takich obiektów należą przede wszystkim magazyny lub duże sale konferencyjne, które ogrzewa się jedynie w momencie, gdy znajdują się w nich ludzie. Wówczas ocieplanie ścian zewnętrznych mija się z celem, ponieważ właścicielowi zależy na ogrzaniu wnętrza, a nie dużej ilości ścian. Mając powyższe na uwadze, warto zdecydować się na ocieplenie ścian wewnętrznych.
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel