t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian zastosować do ocieplenia domu drewnianego?

2021-03-19
Jaki styropian zastosować do ocieplenia domu drewnianego?

Domy drewniane, nie dość, że wyglądają efektownie, to na dodatek są jeszcze ekologiczne. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich budowę. Jedyny problem, jaki spędza im sen z powiek, to ocieplenie takiej budowli. Jaki materiał wykorzystać, aby mieć pewność, że straty ciepła będą znikome, a drewno nie będzie gniło pod ociepleniem? Czy można do docieplenie domu drewnianego wykorzystać styropian? Jaki będzie najlepszym rozwiązaniem?

Choć wielu ekspertów twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem do docieplenia domów drewnianych jest wełna mineralna, warto mieć na uwadze, że wybierając odpowiedni styropian, również można wykonać prawidłową i przynoszącą oczekiwane skutki izolację termiczną.


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jaki styropian zastosować do oceplenia domu drewnianego:

Styropian do ocieplenia domu drewnianego — co należy o nim wiedzieć?

Zanim inwestor zdecyduje się na ocieplenie domu drewnianego styropianem, musi wykonać określone obliczenia, które pozwolą mu ustalić wartość przepuszczalności pary wodnej. Warto podkreślić, że bez tych obliczeń można źle dobrać płyty, co w konsekwencji oznacza, że para wodna będzie się skraplać i powodować zawilgocenie sąsiadujących z produktem elementów, w tym wypadku drewna.

Jak zatem obliczyć paro przepuszczalność styropianu? To zadanie najlepiej zostawić producentom określonego produktu. Aby dokonać prawidłowych kalkulacji, należy przyjąć dwa określone warunki:

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie domu drewnianego, dom drewniany, docieplenie
  • temperaturę panującą na zewnątrz — jej graniczna wartość to -30 st. Celsjusza;
  • standardową wilgotność wewnątrz budynku, która szacowana jest na 65%.

Wykonując określone obliczenia, producent będzie mógł określić, czy dany typ styropianu nadaje się do tego, aby móc położyć go na drewnianej elewacji.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie domu drewnianego, dom drewniany, docieplenie

Czym jest styropian ryflowany i dlaczego sprawdzi się podczas docieplania domu z drewna?

Odpowiadając na pytanie: jaki styropian do docieplenia domu drewnianego wybrać, każdy inwestor powinien odpowiedzieć — ryflowany. Co to za produkt i dlaczego warto zastosować go podczas docieplania drewnianych fasad?

Styropian ryflowany to płyty, które na swojej powierzchni mają wycięte rowki o określonej głębokości. Dzięki nim zapewnia się ścianie odpowiedni ruch powietrza. Wspomniane żłobienia wycina się wzdłuż krótszej krawędzi płyty styropianowej. Ich głębokość sięga 1,5 cm, a szerokość 5 cm. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić nie tylko prawidłową ochronę cieplną docieplanych powierzchni, ale także prawidłową wentylację pomiędzy warstwą izolacji a warstwą elewacyjną. Wspomniane żłobienia pozwalają także na odprowadzenie nadmiary pary wodnej na zewnątrz. Jak zatem widać, styropian ryflowany jest doskonałą alternatywą dla wełny mineralnej, a także specjalnych bali, które wypełnione są materiałem izolacyjnym, a które wykorzystuje się często do produkcji domów z bali.

Jak ocieplić dom drewniany styropianem?

Decydując się na ocieplenie domu drewnianego styropianem, należy pamiętać nie tylko o właściwym materiale, ale również o właściwym jego położeniu. Chcąc jak najlepiej wykonać izolację termiczną, dobrze jest to zadanie powierzyć fachowcom. Niemniej jednak, podczas ocieplania należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, do których należą:

  • usunięcie wszelkich nieszczelności przy oknach i drzwiach, dzięki czemu woda nie będzie miała szansy dostać się pod materiał izolacyjny;
  • zastosowanie specjalnej folii przepuszczającej parę wodną od wewnątrz do zewnątrz, która będzie blokowała przepuszczanie wody w stanie ciekłym. Wspomniany produkt będzie formą wiatroizolacji.

Wykorzystując styropian ryflowany, nie trzeba martwić się o zapewnienie ścianom odpowiedniej izolacji. Za to będą odpowiedzialne wspomniane wyżej szczeliny. Taki materiał montuje się do elewacji za pomocą specjalnych kołków z dużym łebkiem — stroną ryflowaną do ściany i wiatroizolacji. Chcąc jak najlepiej wykonać izolację, warto wybrać płyty, które długością odpowiadają elewacji. Wówczas inwestor nie będzie musiał martwić się o ciągłość rowków na długości elewacji. Jeśli jednak kupiony materiał termoizolacyjny będzie krótszy, należy pamiętać o zachowaniu tej zależności. Rowki bowiem muszą być na całej długości elewacji tak samo położone.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Dostępny
Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 16 cm

Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 16 cm

68,08 zł brutto
212,75 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 18 cm

Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 18 cm

57,44 zł brutto
212,74 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 22 cm

Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 22 cm

70,20 zł brutto
212,73 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel