Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian do ocieplenia komina?

2021-03-15
Jaki styropian do ocieplenia komina?

Prawidłowe wykończenie i ocieplenie komina jest tak samo ważne, jak wykończenie pozostałych części budynku. I nie chodzi tutaj jedynie o względy wizualne, ale również praktyczne. Dobrze ocieplony i wykończony komin będzie służył użytkownikom domu przez wiele lat. Jaki zatem materiał do ocieplenia wybrać, aby mieć pewność, że komin w 100% spełni oczekiwania inwestora?


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jaki styropian do ocieplenia komina:

Wykańczanie komina — jaki styropian wybrać?

Choć jeszcze do niedawna wykończenie komina, szczególnie jego zewnętrznej części, wiązało się jedynie z otynkowaniem go lub obrobieniem cegłą klinkierową, obecnie coraz częstszą praktyką staje się wykańczanie kominów podobnie, jak ścian dwuwarstwowych. Najczęściej stosowaną metodą jest bez spoinowy system ociepleń (z ang. ETICS).

Nie da się ukryć, że komin jest jedną z ważniejszych części domu. To on odpowiada za prawidłowy ciąg, a zarazem za bezpieczeństwo domowników. Dlatego nie tylko trzeba wybudować go z wysokiej jakości cegły, pustaków lub innych materiałów budowlanych, ale również prawidłowo go ocieplić. Tylko wtedy można mieć pewność, że zostanie zachowany prawidłowy ciąg komunikacyjny. Mając na uwadze ilość informacji, jakie można znaleźć na temat ocieplania komina, chcemy przedstawić rzetelne wskazówki, które pozwolą nabyć najlepszy materiał dociepleniowy.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie komina, komin, docieplenie

Kominy spalinowe i wentylacyjne ocieplaj styropianem

Szukając odpowiedniego rozwiązania warto mieć na uwadze, że kominy spalinowe i wentylacyjne z powodzeniem można ocieplać styropianem. Chcąc mieć pewność, że komin zostanie prawidłowo ocieplony, warto zastanowić się nad jego wykończeniem. Jeśli inwestor będzie dodatkowo obkładał go cegłą klinkierową, może zastosować każdy rodzaj styropianu fasadowego. Ekspert Termo Organiki zapewnia również, że produktu nie trzeba kołkować, wystarczy przykleić go odpowiednim klejem do komina. Ważne jest, aby podczas ocieplania tak ułożyć styropian, by nie miał on styczności ze spalinami.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie komina, komin, docieplenie

Jak prawidłowo ocieplić komin? Czy można ocieplić komin styropianem?

Do przygotowanego komina należy przykleić płyty styropianowe przeznaczone na fasady, o grubości od 2 do 4 cm. Na tak przygotowane podłoże nakłada się siatkę z tworzywa sztucznego, którą wykańcza się cienkim tynkiem. Warto tutaj wybrać produkt, który będzie wykonany z akrylu, silikonu lub silikatu. Warto podkreślić, że takie wykończenie i ocieplenie komina to nie tylko dobre rozwiązanie dla inwestora ze względów finansowych, ale także ze względu na późniejsze remonty. Okazuje się bowiem, że w momencie uszkodzenia warstwy izolacji, można ją z powodzeniem zdjąć i odnowić lub naprawić.

Warto podkreślić, że aby komin działał bez zarzutu, inwestor powinien pamiętać o jego ociepleniu nie tylko w miejscu powyżej dachu. Ocieplenie komina styropianem powinno zostać wykonane na całej długości komina, szczególnie w miejscach, gdzie komin przechodzi przez kalenicę dachu. Dobrze jest mieć na uwadze, że w tym miejscu znajduje się nieocieplona przestrzeń, która jeśli zostanie pominięta, może komplikować prawidłową pracę komina, bez względu na to, czy jest to komin spalinowy, czy wentylacyjny.

Kominy już ocieplone wełną nie wymagają dodatkowego docieplenia i mogą być murowane na zewnątrz. Kominy, które nie posiadają ocieplenia wykonanego z wełny, powinny być docieplone.

Warto również podkreślić, że ocieplenie komina systemowego styropianem, który jest nowoczesny i produkowany przez uznanych producentów nie jest konieczne. O tym powinny pomyśleć osoby, których komin tworzony był przez budowlańców lub zaprzyjaźnionych rzemieślników, szczególnie wiele lat temu.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.40 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-04
Super szybka transakcja i dostawa
2021-08-14
Ok
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel