Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian do ocieplenia komina?

2021-03-15
Jaki styropian do ocieplenia komina?

Prawidłowe wykończenie i ocieplenie komina jest tak samo ważne, jak wykończenie pozostałych części budynku. I nie chodzi tutaj jedynie o względy wizualne, ale również praktyczne. Dobrze ocieplony i wykończony komin będzie służył użytkownikom domu przez wiele lat. Jaki zatem materiał do ocieplenia wybrać, aby mieć pewność, że komin w 100% spełni oczekiwania inwestora?

Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jaki styropian do ocieplenia komina:

Wykańczanie komina — jaki styropian wybrać?

Choć jeszcze do niedawna wykończenie komina, szczególnie jego zewnętrznej części, wiązało się jedynie z otynkowaniem go lub obrobieniem cegłą klinkierową, obecnie coraz częstszą praktyką staje się wykańczanie kominów podobnie, jak ścian dwuwarstwowych. Najczęściej stosowaną metodą jest bez spoinowy system ociepleń (z ang. ETICS).

Nie da się ukryć, że komin jest jedną z ważniejszych części domu. To on odpowiada za prawidłowy ciąg, a zarazem za bezpieczeństwo domowników. Dlatego nie tylko trzeba wybudować go z wysokiej jakości cegły, pustaków lub innych materiałów budowlanych, ale również prawidłowo go ocieplić. Tylko wtedy można mieć pewność, że zostanie zachowany prawidłowy ciąg komunikacyjny. Mając na uwadze ilość informacji, jakie można znaleźć na temat ocieplania komina, chcemy przedstawić rzetelne wskazówki, które pozwolą nabyć najlepszy materiał dociepleniowy.

styropian, styropian fasadowy, ocieplenie komina, komin, docieplenie

Kominy spalinowe i wentylacyjne ocieplaj styropianem

Szukając odpowiedniego rozwiązania warto mieć na uwadze, że kominy spalinowe i wentylacyjne z powodzeniem można ocieplać styropianem. Chcąc mieć pewność, że komin zostanie prawidłowo ocieplony, warto zastanowić się nad jego wykończeniem. Jeśli inwestor będzie dodatkowo obkładał go cegłą klinkierową, może zastosować każdy rodzaj styropianu fasadowego. Ekspert Termo Organiki zapewnia również, że produktu nie trzeba kołkować, wystarczy przykleić go odpowiednim klejem do komina. Ważne jest, aby podczas ocieplania tak ułożyć styropian, by nie miał on styczności ze spalinami.

Jak prawidłowo ocieplić komin? Czy można ocieplić komin styropianem?

Do przygotowanego komina należy przykleić płyty styropianowe przeznaczone na fasady, o grubości od 2 do 4 cm. Na tak przygotowane podłoże nakłada się siatkę z tworzywa sztucznego, którą wykańcza się cienkim tynkiem. Warto tutaj wybrać produkt, który będzie wykonany z akrylu, silikonu lub silikatu. Warto podkreślić, że takie wykończenie i ocieplenie komina to nie tylko dobre rozwiązanie dla inwestora ze względów finansowych, ale także ze względu na późniejsze remonty. Okazuje się bowiem, że w momencie uszkodzenia warstwy izolacji, można ją z powodzeniem zdjąć i odnowić lub naprawić.

Warto podkreślić, że aby komin działał bez zarzutu, inwestor powinien pamiętać o jego ociepleniu nie tylko w miejscu powyżej dachu. Ocieplenie komina styropianem powinno zostać wykonane na całej długości komina, szczególnie w miejscach, gdzie komin przechodzi przez kalenicę dachu. Dobrze jest mieć na uwadze, że w tym miejscu znajduje się nieocieplona przestrzeń, która jeśli zostanie pominięta, może komplikować prawidłową pracę komina, bez względu na to, czy jest to komin spalinowy, czy wentylacyjny.

Kominy już ocieplone wełną nie wymagają dodatkowego docieplenia i mogą być murowane na zewnątrz. Kominy, które nie posiadają ocieplenia wykonanego z wełny, powinny być docieplone.

Warto również podkreślić, że ocieplenie komina systemowego styropianem, który jest nowoczesny i produkowany przez uznanych producentów nie jest konieczne. O tym powinny pomyśleć osoby, których komin tworzony był przez budowlańców lub zaprzyjaźnionych rzemieślników, szczególnie wiele lat temu.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 24 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 24 cm

75,46 zł brutto
314,42 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 25 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 25 cm

78,60 zł brutto
314,40 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 26 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 26 cm

81,74 zł brutto
314,38 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 27 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 27 cm

84,89 zł brutto
314,41 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 28 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 28 cm

88,03 zł brutto
314,39 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 29 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 29 cm

91,18 zł brutto
314,41 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 30 cm

Styropian podłogowy MAGNETIC NEO EPS 120 gr. 30 cm

94,32 zł brutto
314,40 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel