t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki dalmierz PRO wybrać?

2022-08-22
Jaki dalmierz PRO wybrać?

Dalmierz jest niewielkim, poręcznym urządzeniem pomiarowym, które pozwala na zrobienie dokładnych pomiarów odległości lub powierzchni. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem dalmierza, jesteś w dobrym miejscu. Dziś odpowiemy na pytanie, do jakich prac możesz zastosować to rozwiązanie, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę, a także, który dalmierz jest lepszy — laserowy czy ultradźwiękowy? Podpowiemy również, jaki dalmierz PRO wybrać?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Do czego wykorzystać dalmierz?
  2. Jaka jest zasada działania dalmierza laserowego?
  3. W jaki sposób działa dalmierz ultradźwiękowy?
  4. Na jakie dodatkowe funkcje dalmierza należy zwrócić uwagę?
  5. Jakie dalmierze oferuje marka PRO?


dalmierz PRO

Do czego wykorzystać dalmierz?

Dalmierz wykorzystuje się do różnego rodzaju prac mierniczych. Dzięki niemu bez problemu zmierzysz nie tylko powierzchnię, ale również objętość. Jest to urządzenie, które doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Możesz zatem wykorzystać go do zmierzenia wysokiego sufitu, bez konieczności wchodzenia na drabinę. Dzięki dalmierzowi jesteś w stanie zmierzyć odległości wewnątrz pomieszczeń, jak również na zewnątrz. Doskonale sprawdza się zatem na placu budowy. Dobrze skalibrowane urządzenie jest w stanie mierzyć z dokładnością maksymalnie do kilku milimetrów, choć producenci często podają tolerancję 1 mm (szczególnie w przypadku dalmierza laserowego).

Wybierając odpowiedni dalmierz, musisz mieć na uwadze, że urządzenia tego typu umożliwiają pomiar odległości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 100 metrów, pomimo tego, że zasięg deklarowany przez producentów jest znacznie większy (między 200 a 300 cm).

Dalmierz jest narzędziem, które sprawdzi się w wielu rodzajach pracy. Z powodzeniem można wykorzystać go wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace budowlane, montażowe, projektowe, czy wykończeniowe lub geodezyjne. Warto mieć jednak na uwadze, że sam pomiar odległości to nie jedyna funkcja dalmierza. Okazuje się, że to urządzenie ma znacznie więcej możliwości.

dalmierz PRO DL-40

Jaka jest zasada działania dalmierza laserowego?

Zastanawiasz się jak działa dalmierz laserowy? Otóż wysyła on promień lasera do mierzonego punktu. Za wysłanie impulsu elektromagnetycznego (laserowego) oraz odbiór tego sygnału i analizę pomiaru odpowiada specjalnie skonstruowany układ optyczno-elektroniczny.

Kiedy laser dotrze do mierzonego obiektu, odbija się od jego powierzchni, a następnie powraca. Dzięki temu układ elektroniczny jest w stanie obliczyć dystans, jaki pokonała wiązka.

dalmierz PRO DL-40 z pokrowcem

W jaki sposób działa dalmierz ultradźwiękowy?

Decydując się na dalmierz ultradźwiękowy, powinieneś wiedzieć, że zasada jego działania jest podobna do dalmierza laserowego. Tego typu urządzenie wyposażono w nadajnik, który w tym wypadku spełnia funkcję fali elektromagnetycznej, wysyłając falę dźwiękową. W tym wypadku urządzenie mierzy jednak czas, który upływa od wysłania sygnału do powracającego echa.

dalmierz PRO DL-40SM

Dalmierz laserowy a ultradźwiękowy — porównanie obu rozwiązań

Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, przyjrzyj się porównaniu, w którym przedstawiamy zalety i wady obu urządzeń.

dalmierz laserowy dalmierz ultradźwiękowy
dokładność pomiaru wysoka niska
zasięg urządzenia bardzo duży — jesteś w stanie zamierzyć odległość nawet do 1000 m mały — jedynie do kilkunastu metrów
niezawodność pomiaru duża — daje doskonałe pomiary, nawet jeśli warunki terenowe są trudne, np. dalmierz natrafi na przeszkodę (wówczas wykorzystuje funkcję Pitagorasa) jest niezawodny jedynie w pustych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni. Jeśli napotka na swojej drodze przedmioty/obiekty, pomiar może być niedokładny
pomiar obiektów przezroczystych nie ma możliwości jest możliwy
pomiar w obiektach, gdzie odbijaj się sygnał pod dużym kątem efektywny nieefektywny
integracja z oprogramowaniem pomiarowo-obliczeniowym oraz możliwość stosowania z aplikacjami inżynierskimi jest możliwa ma ograniczone możliwości

Na jakie dodatkowe funkcje dalmierza należy zwrócić uwagę?

Dalmierz, poza funkcją mierzenia odległości posiada także wiele innych przydatnych funkcji. Często wiążą się one z zarządzaniem wynikami pomiarów. Jedną z ważniejszych jest możliwość transmisji wyników dokonanych pomiarów do bezpłatnych aplikacji, które dostępne są dla systemów Android i iOS. Transmisja danych odbywa się w czasie rzeczywistym. Dzięki tej funkcji inżynierowie z powodzeniem mogą tworzyć dokumentację pomiarową, bez konieczności prowadzenia papierowych zapisków. Wyniki wszystkich pomiarów z powodzeniem można zapisać w formie PDF, dzięki czemu bez problemu da się je wydrukować lub przesłać na wskazany adres e-mail.

dalmierz DL-40SM w pudełku

Dalmierz poza mierzeniem odległości, jest także w stanie wskazać pole powierzchni, kubaturę, objętość, powierzchnię trójkątów, czy kąty.

Kolejną funkcją, która z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom, jest "point to point", czyli możliwość zmierzenia odległości między dwoma punktami z jednej pozycji. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do któregoś z punktów.

Niektóre modele dalmierzy są także wyposażone w kompas, czujnik nachylenia albo automatyczną korektę punktu końcowego. Wielu użytkowników docenia również funkcję tyczenia. Dzięki niej możliwe jest odmierzenie odcinków o jednakowym interwale "a" (albo jednakowej długości). Dzięki temu z użytkownika zdejmuje się konieczność dokonywania szeregu obliczeń w pamięci, które mogą być obarczone błędem.

Praktyczną funkcją, którą docenia się po zmroku, jest wyposażenie dalmierza w podświetlany ekran, który aktywuje się również, jeśli oświetlenie mierzonego obiektu jest słabe.

Każdy, kto choć raz używał dalmierza, doskonale zdaje sobie sprawę, że funkcja kontroli aktywności należy do jednej z ważniejszych. Dzięki niej urządzenie jest w stanie wyłączyć się i nie czerpać energii po około 3 minutach bezczynności.

dalmierz DL-40SM zapakowany

Jakie dalmierze oferuje marka PRO?

W ofercie marki PRO dostępne są dalmierze laserowe, których wysoka jakość sprawia, że są chętnie stosowane przez specjalistów. Wybierając rozwiązanie dla siebie, sprawdź parametry poniższych modeli:

Zastanawiając się nad tym, jaki dalmierz PRO wybrać, musisz wiedzieć, że każdy jest doskonałym narzędziem. Dzięki urządzeniom z oferty marki PRO jesteś w stanie precyzyjnie obliczyć odległość wewnątrz budynku, jak i metraż pomieszczenia. Dzięki urządzeniom marki PRO jesteś w stanie znacznie przyspieszyć wycenę, lub ułatwić sobie i klientom zakup potrzebnych materiałów budowlanych. Co więcej, zmniejszysz także koszty, które mogą wyniknąć z powodu ewentualnych błędów pomiarowych.

Podsumowanie

Dalmierz to niezwykle przydatne urządzenie. Specjaliści już od dawna stosują je do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Aby jednak tak było, należy wybrać odpowiednie rozwiązanie. Dalmierze marki PRO należą do czołówki, jeśli chodzi o tego typu narzędzia. Jeśli zatem chcesz nabyć wysokiej jakości narzędzie pomiarowe, możesz mieć pewność, że to właśnie narzędzia marki PRO spełnią wszystkie Twoje oczekiwania.

dalmierz PRO wyznaczmy poziomy

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel