t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką wełnę wybrać do domków szkieletowych o ścianach trójwarstwowych?

2017-05-02
Jaką wełnę wybrać do domków szkieletowych o ścianach trójwarstwowych?

Staranny dobór materiałów powoduje, że łatwo można zaprojektować grubość ściany w domku szkieletowym. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru wełny mineralnej, która będzie izolowała ściany. Od jej grubości i parametrów będzie zależał nie tylko stopień ciepła, ale także sama wielkość ścian. Należy zatem dobrze zastanowić się nad tym aspektem.

Jak sama nazwa wskazuje — ściany trójwarstwowe składają się z trzech warstw. Dwie z nich to mury, a trzecia, którą umieszczono pomiędzy nimi to warstwa ocieplenia, którą w tym wypadku jest wełna mineralna. Jaki produkt wybrać? Która wełna będzie najlepsza?

Co wziąć pod uwagę wybierając wełnę do ścian trójwarstwowych?

Decydując się na budowę ścian trójwarstwowych dobrze jest pamiętać o tym, że mają one jedną istotną zaletę — dzięki dociepleniu ścian wełną mineralną, inwestor indywidualny może zredukować straty ciepła nawet o 30%. Dlatego też coraz częściej tak buduje się domy, aby warstwa izolacyjna była jednym z głównych elementów.

wełna mineralna

Zastanawiając się nad tym, jak docieplić dom, należy mieć na uwadze, że powszechnie wykorzystuje się dwa materiały izolacyjne: styropian lub wełnę mineralną. Dziś odpowiemy na pytanie — jaką wełnę wybrać, aby mieć pewność, że docieplenie będzie skuteczne? Nasza uwaga skupiać się będzie na tym produkcie, pomimo tego, że zarówno on, jak i styropian mają podobne właściwości termoizolacyjne. Niemniej jednak często technologia określa, że do docieplenia ścian należy wybrać wełnę, a nie styropian. Jeśli tak nie jest, to jaki materiał zostanie wybrany jest jedynie indywidualnym wyborem właściciela budynku.

wełna mineralna

Właściwości wełny mineralnej

Wełna mineralna jest niezwykle elastycznym materiałem, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do miejsc, w których ma docieplać budynek. Co więcej, szczelnie je wypełnia, dzięki czemu nie ma mowy o tworzeniu się mostków termicznych.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że jest to materiał niepalny, który posiada odporność na wysokie temperatury. Niestety nie jest odporny na wilgoć, co oznacza, że kiedy staje się mokry na długi czas traci swoje cenne właściwości termoizolacyjne, a co gorsza, może także stać się doskonałym miejscem do powstawania grzybów.

Jaką wełnę wybrać do ocieplenia poddasza?

Powyższe pytanie spędza sen z powiek niejednego właściciela. Okazuje się, że omawiany materiał izolacyjny musi być elastyczny, aby móc szczelnie wypełnić konstrukcję dachu. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła — im niższy tym wełna mineralna lepiej izoluje.

wełna mineralna

Jaką wełnę można dostać na rynku?

Wybierając idealną wełnę mineralną należy mieć na uwadze, że można wybierać spośród mat, sztywnych płyt, a nawet granulatu. Tak bogata oferta pozwala właścicielowi budynku wybrać produkt, który w 100% spełni jego oczekiwania.

Maty z wełny mineralnej sprzedawane są w postaci zwiniętych bel, których długość wynosi od 2 do 18 metrów, a gęstość nie przekracza 26 kg/m3. Aby móc zamontować taką matę, należy po jej rozwinięciu odczekać kilka chwil, aby produkt uzyskał pożądaną grubość - 5 do 25 cm.

Płyty z wełny mineralnej najczęściej mają rozmiar 600 x 1200 cm i grubość od 50 do 250 mm. Decydując się na ten produkt, należy zwrócić uwagę, że niektóre płyty są już nasączone specjalnym impregnatem. Kupując ten materiał, można go nabyć w formie płyt, a także zwiniętej rolki. Pierwszy rodzaj ma lepsze właściwości mechaniczne, jednak gorsze parametry izolacji termicznej.

wełna mineralna

Granulat to wełniane strzępki, które nasączono impregnatem umożliwiającym ich zlepienie oraz olejem roślinnym. Produkt sprzedaje się w workach od 7,5 do 20 kg. Doskonale sprawdzi się, jeśli właściciel budynku chce wykonać izolację nadmuchową.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel