t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmierzyć okna dachowe?

2020-02-25
Jak zmierzyć okna dachowe?

Musisz dokonać wielu ważnych wyborów, decydując się na okna dachowe. Odpowiednie wymiary sprawią, że nie tylko będą funkcjonalne, ale i staną się ozdobą Twojego domu. Wiedza o tym jak sprawdzić rozmiar okna dachowego jest szczególnie ważna także ze względu na fakt, że trendy w budownictwie zmieniły się z biegiem lat. Obecnie architekci oraz inwestorzy domów coraz częściej odchodzą od budynków piętrowych na rzecz niskich domów parterowych z poddaszem użytkowym. Takie podejście doskonale wpisuje się w potrzeby ludzi pragnących mieć dwukondygnacyjny budynek, przy jednoczesnym nowoczesnym designie opartym na najnowszych trendach w architekturze.

Chcąc zagospodarować poddasze, należy zwrócić uwagę na oświetlenie jego powierzchni naturalnym światłem oraz konieczność zagwarantowania dostęp świeżego powietrza. By to osiągnąć, warto wybrać okna połaciowe o odpowiednich wymiarach montowane na połaci dachowej. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej, a zrozumiesz, co jest ważne podczas planowania montażu okna dachowego.


okno dachowe


Konstrukcja okna dachowego

Zanim odpowiemy na pytanie: jak zmierzyć okno dachowe, skupimy się na jego częściach składowych. Dzięki temu wybór odpowiedniego modelu będzie o wiele prostszy. Podstawowymi elementami budowy okna dachowego są:

  • ościeżnica,
  • zespolone szyby,
  • okucia,
  • nawiewniki (dotyczy tylko określonych modeli okien).

Ościeżnice to ramy okna dachowego, pomiędzy którymi umieszczamy szyby zespolone. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na oddziaływanie środowiska zewnętrznego tak, aby przez długi okres czasu zachowywały odpowiednią funkcjonalność. Obecnie najbardziej powszechnymi materiałami do produkcji ościeżnic jest drewno sosnowe oraz twarde PVC/PCV (polichlorek winylu). Produkcja drewnianych ram opiera się na klejeniu dwóch lub trzech warstw wysokogatunkowego drewna oraz odpowiedniej impregnacji chroniącej ościeżnice przed grzybami czy pleśniami.

Okna dachowe wyposażono także w szyby zespolone. W ich skład wchodzą dwie, trzy lub cztery tafle szkła o grubości ok. 4 mm. Zewnętrzna tafla wykonana jest ze szkła hartowanego posiadającego większą odporność na uderzenia.okno dachowe


Następnym elementem jest kołnierz uszczelniający montowany dookoła ościeżnicy okna od zewnętrznej strony, którego dobór uzależniony jest od rodzaju pokrycia dachowego. Jego zastosowanie powoduje uzyskanie szczelnego połączenia pomiędzy oknem a połacią. Najczęściej wykonany jest z ołowiu.

Aby okno spełniało swoją funkcję, czyli miało możliwość uchylenia się czy też otwarcia niezbędne są też okucia. Decydują one o sposobie otwierania okna. Wykonane są ze stali, która została uprzednio zabezpieczona przed korozją.

Ważnym elementem okna są również nawiewniki. Dzięki nim wpuszczamy do pomieszczenia czyste i świeże powietrze, jednocześnie wpływając na prawidłowe funkcjonowanie wentylacji. Nawiewniki najczęściej montowane są w górnej części ramy.

Umiejscowienie okna dachowego

Głównym zadaniem okna, również połaciowego jest wpuszczanie naturalnego światła do pomieszczenia. Należy zatem tak zaplanować umiejscowienie i wymiary okna dachowego, żeby jak najlepiej spełniało swoją rolę. Powierzchnia okna powinna być dostosowana do rozmiaru pomieszczenia. Należy również pamiętać, że wybierając jedno okno o dużej powierzchni, nie uzyskamy takiego efektu doświetlenia jak w przypadku zastosowania dwóch czy trzech okien o tej samej powierzchni, ale umiejscowionych w różnych miejscach. Oprócz doświetlania ważną funkcjonalnością okna dachowego jest możliwość wyglądania przez nie. By było to możliwe, trzeba ustawić odpowiedni kąt nachylenia połaci. Producenci i fachowcy zalecają, że przy mniejszym kącie nachylenia połaci dachu okno dachowe powinno być wyższe, a dolna rama znajdować się ok. 1 m od podłogi.okno dachowe


Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 10 standardowych rozmiarów okien dachowych. Wymiary uzależnione są przede wszystkim od najbardziej popularnych rozstawów krokwi oraz najczęściej projektowanych zakresów kąta nachylenia połaci dachu. Najbardziej popularne wymiary okien dachowych to: 78 x 118 oraz 78 x 140. Jednak projektując, a następnie budując swój wymarzony dom, nie musisz ograniczać się jedynie do tych wymiarów. Dostępne technologie pozwalają na zamówienie okien na wymiar o dowolnym kształcie oraz okuciu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli chodzi o szerokość okna, najwygodniej i najtaniej będzie zastosować rozmiar dostosowany do wielkości pomiędzy rozstawem krokwi.

Proces pomiaru okna dachowego

Projektując dom i przystępując do mierzenia okna dachowego, należy:

  • ustalić kąt nachylenia połaci dachu. Im mniejszy kąt tym okno dachowe powinno być większe,
  • sprawdzić powierzchnię pomieszczenia, które ma być oświetlone przez okno dachowe i na podstawie tej podstawie dobrać odpowiednią powierzchnię szyby,
  • ustalić położenie dolnej krawędzi okna, która powinna znajdować się od 85 do 130 cm od podłogi,
  • wybrać okucie i umiejscowienie klamki w takim miejscu, aby nie była wyżej niż 180-200 cm od podłogi,
  • dobrać szerokość okna, sugerując się rozstawem krokwi (tańsze i prostsze rozwiązanie) lub dostosować połać dachu do szerokości okna wprowadzając zmiany konstrukcyjne w części połaci dachowej. Mierząc rozstaw pomiędzy krokwiami, należy pamiętać, że okno ze względów montażowych powinno być ok. 4 cm mniejsze.

Chcąc oszczędzić czas i pieniądze należy pamiętać, że prace związane z montażem okien dachowych należy połączyć z kryciem dachu. Unikniemy wówczas ewentualnych nieszczelności oraz uszkodzenia połaci dachu lub warstw izolacji.

Gdy dokonasz już pomiaru okna dachowego, warto sprawdzić także, jak wygląda zabudowa okna dachowego i znaleźć odpowiednie akcesoria do okien, dzięki którym przebywanie na poddaszu będzie przyjemniejsze. Zobacz także, co jeszcze przygotował dla Ciebie nasz sklep budowlany.Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel