Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmierzyć okna dachowe?

2020-02-25
Jak zmierzyć okna dachowe?

  Trendy w budownictwie zmieniają się z biegiem lat. Obecnie architekci oraz inwestorzy domów odchodzą raczej od budynków piętrowych na rzecz niskich domów parterowych z poddaszem użytkowym. Poddasze użytkowe wpisuje się doskonale w potrzeby ludzi pragnących mieć dwukondygnacyjny budynek, przy jednoczesnym nowoczesnym designie budynku opartego na najnowszych trendach w architekturze. Głównym problemem zagospodarowania poddasza było oświetlenie jego powierzchni naturalnym światłem oraz dostęp świeżego powietrza. Rozwiązaniem są okna dachowe (połaciowe) montowane na połaci dachowej. Aby pełniło swoją funkcję możliwie jak najlepiej ważnymi elementami są jego wymiary oraz umiejscowienie.okno dachowe


Konstrukcja okna dachowego

Podstawowymi elementami wchodzącymi w budowę okna dachowego są:
  1. Ościeżnica
  2. Zespolone szyby
  3. Kołnierz uszczelniający
  4. Okucia
  5. Nawiewniki
  Ościeżnice, czyli ramy okna dachowego pomiędzy którymi umieszczamy szyby zespolone. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na oddziaływanie środowiska zewnętrznego tak, aby przez długi okres czasu zachowywać odpowiednią funkcjonalność oraz nie być podatne na wypaczenie. Obecnie najbardziej powszechnymi materiałami do produkcji ościeżnic jest drewno sosnowe lub świerkowe oraz twarde PCW (polichlorek winylu)

  Produkcja drewnianych ram opiera się na klejeniu dwóch lub trzech warstw wysokogatunkowego drewna oraz odpowiedniej impregnacji chroniącej ościeżnice przed grzybami czy pleśniami.

  Szyby zespolone to kolejny element każdego okna. Do przeszklenia okna dachowego używane są szyby, w skład których wchodzą dwie lub trzy tafle szkła o grubości ok. 4mm. Zewnętrzna tafla wykonana jest ze szkła hartowanego posiadającego większą odporność na uderzenia.okno dachowe


  Kołnierz uszczelniający montowany dookoła ościeżnicy okna od zewnętrznej strony. którego dobór uzależniony jest od rodzaju pokrycia dachowego. Jego zastosowanie powoduje uzyskanie szczelnego połączenia pomiędzy oknem a połacią. Najczęściej wykonany z miedzi lub aluminium.

  Aby okno spełniało swoją funkcję, czyli miało możliwość uchylenia się czy też otwarcia niezbędne są okucia. Decydują one o sposobie otwierania okna. Wykonane są ze stali, która uprzednio jest zabezpieczona przed korozją.

  Ważnym elementem okna są również nawiewniki. Dzięki nim wpuszczamy do pomieszczenia czyste i świeże powietrze jednocześnie powodując prawidłowe funkcjonowanie wentylacji. Montowane najczęściej w górnej części ramy.

Umiejscowienie okna dachowego

  Głównym zadaniem okna, również połaciowego jest wpuszczanie naturalnego światła do pomieszczenia. Należy zatem tak zaplanować umiejscowienie w połaci okna dachowego, żeby jak najlepiej spełniało swoją rolę. Powierzchnia okna powinna być dostosowana do wymiaru pomieszczenia. Pamiętać należ również, że wybierając jedno okno o dużej powierzchni nie uzyskamy takiego efektu doświetlenia jak w przypadku zastosowania dwóch czy trzech okien o tej samej powierzchni, ale umiejscowionych w różnych miejscach. Oprócz doświetlania ważnym elementem jest również możliwość wyglądania prze okno. Głównym czynnikiem, który na to wpływa jest kąt nachylenia połaci. Producenci i fachowcy zalecają, że przy mniejszym kącie nachylenia połaci dachu okno dachowe powinno być wyższe, a dolna rama znajdować się ok. 1m od podłogi.

okno dachowe


  Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 10 standardowych wymiarów okien. Wymiar uzależniony jest przede wszystkim od najbardziej popularnego rozstawu krokwi oraz najczęściej projektowanych zakresów kąta nachylenia połaci dachu. Przeglądając oferty producentów okien dachowych najbardziej popularnymi wymiarami są 78x 118 oraz 78 x 140. Jednakże projektując a następnie budując swój wymarzony dom nie musimy ograniczać się jedynie do tych wymiarów. Dostępne technologie pozwalają na zamówienie okien na wymiar o dowolnym kształcie oraz okuciu. Z drugiej strony, jeżeli chodzi o szerokość okna, najwygodniej i najtaniej będzie zastosować taki wymiar jaki jest pomiędzy rozstawem krokwi.

Proces pomiaru okna dachowego

Projektując dom i przystępując do pomiaru okna dachowego należy:
  1. Ustalić kąt nachylenia połaci dachu. Im mniejszy kąt tym okno dachowe powinno być większe.
  2. Sprawdzić powierzchnię pomieszczenia, które ma być oświetlone przez okno dachowe i na podstawie tej danej dobrać odpowiednią powierzchnię szyby.
  3. Ustalić położenie dolnej krawędzi okna, która powinna znajdować się od 85-130 cm od podłogi.
  4. Wybrać okucie przede wszystkim umiejscowienie klamki w takim miejscu, aby nie była wyżej niż 180-200 cm od podłogi.
  5. Dobrać szerokość okna. Sugerując się rozstawem krokwi (tańsze i prostsze rozwiązanie) lub dostosować połać dachu do szerokości okna wprowadzając zmiany konstrukcyjne w części połaci dachowej. Mierząc rozstaw pomiędzy krokwiami należy pamiętać, że okno ze względów montażowych powinno być ok. 4cm mniejsze.
Chcąc oszczędzić czas i pieniądze należy pamiętać, że prace związane z montażem okien dachowych należy połączyć z kryciem dachu. Unikniemy wówczas ewentualnych nieszczelności oraz uszkodzenia połaci dachu lub warstw izolacji.

buduj i remontuj razem z nami


Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-14
Ok
2021-08-18
Wszystko w najlepszym porządku. Pozdrawiam i polecam.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel