t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować schody strychowe od producenta Fakro - zrób to sam

2019-10-07
Jak zamontować schody strychowe od producenta Fakro - zrób to sam

W tym artykule przedstawimy funkcję schodów strychowych. Wymienimy rodzaje schodów strychowych. Opiszemy jak samemu zamontować schody strychowe FAKRO.

Schody strychowe – funkcja jaką pełnią.

Schody strychowe producenta FAKRO dają możliwość wygodnego korzystania ze strychów i poddaszy. Pełnią funkcję użytkową lub czysto techniczną.

Rodzaje schodów strychowych:

  • Segmentowe
  • Ich atutem jest łatwość montażu. Możemy ich całkowitego schować w suficie. Rozwiązanie takie sprawdza się na niewielkich powierzchniach, ponieważ każdy skrawek ma tu znaczenie. Można je złożyć, ponieważ składają się z kilku segmentów zachodzących na siebie.
  • Nożycowe
  • Schody nożycowe świetnie spisują się na niewielkiej przestrzeni. Posiadają mechanizm odciążający, dzięki któremu możemy uchylać je pod dowolnym kątem. Przy składaniu i rozkładaniu nie wymagają dużego wysiłku.
  • Młynarskie
  • Zaspokajają zróżnicowane potrzeby. Są idealne do antresoli lub do pomieszczeń o bardzo ograniczonej powierzchni.

Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy schody:

  • strychowe drewniane
  • Wykonane są przeważnie z sosny. Drewno tego drzewa jest wytrzymałe, jeżeli zostanie właściwie zaimpregnowane. Schody strychowe nie są przystosowane do znoszenia dużych obciążeń. W przypadku modeli wykonanych z drewna, to ok. 150 kilogramów.
  • schody strychowe metalowe
  • Schody strychowe metalowe mają drabinę segmentową lub nożycową, są one droższe i trwalsze. Ich wytrzymałość na obciążenia jest większa, a pielęgnacja nie sprawia trudności użytkownikowi. Wykonywane są z aluminium lub ze stali. Nie wymagają podcinania. Dzięki regulacji z łatwością dostosujemy ich długość do wysokości pomieszczenia.

 Jakich schodów strychowych potrzebujesz?

Termoizolacja schodów strychowych

Dobrze zamontowane schody na strych izolują od użytkowej części poddasza. Ciepłe powietrze najmocniej ucieka górą – przez skosy połaci i strop nad poddaszem, dlatego w przegrodach umieszczamy najgrubsze ocieplenie. Ocieplenia tego nie przerywamy otworem wyłazowym, który zamkniemy cienką klapą, bo powstanie duży mostek termiczny.

Dawniej klapy schodów strychowych izolowano słabo lub wcale. Aby ograniczyć straty ciepła, budowano na strychu nadstawki z ociepleniem, co jednak utrudniało wejście. Częściej naklejano styropian na klapę, jednak by można było ją otworzyć trzeba było to zrobić w środkowej części. Na obwodzie nadal był mostek termiczny. Całą dało się ocieplić tylko klapę niepołączoną ze schodami. Dlatego funkcję komunikacji między strychem a poddaszem pełniły – i nadal pełnią – drabiny przystawiane.

Zestaw termoizolacyjny

Rynek schodów na strych mocno się rozwinął. Schody najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z dobrą izolacyjnością termiczną i szczelnością. Schody termoizolacyjne mają klapę o budowie warstwowej– między okładziną z 3-milimetrowych płyt drewnopochodnych znajduje się wypełnienie z polistyrenu grubości od 4 do 7 cm. I tak np. współczynnik przenikania ciepła U przy klapie o grubości 4,6 cm wynosi 0,86 W/ (m2.K), przy grubości 5,6 cm – 0,7 W/ (m2.K), a przy 7,6 cm schody mają najczęściej współczynnik U od 0,55 do 0,77 W/ (m2.K), choć zdarzają się takie o U = 0,49 W/ (m2.K). Klapy – 8-centymetrowe – zapewniają izolacyjność na poziomie 0,51 W/ (m2.K).

Poza budową klapy ważny jest system uszczelnienia przestrzeni między klapą a skrzynią oraz między ościeżnicą skrzyni a konstrukcją stropu. Ciepłe schody mają dwie uszczelki. Jedną znajdującą się w skrzyni, a drugą w klapie.

Producenci oferują dodatkowo zestawy izolacyjne LXD do uszczelniania przestrzeni wokół skrzyni.

Co powinniśmy sprawdzić przed montażem schodów strychowych?

 Co powinniśmy sprawdzić przed montażem schodów strychowych?

Przed montażem sprawdzamy, czy w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca. Ze względu na to, że składają się z segmentów schody na strych nie wysuwają się w linii prostej, tylko częściowo obracają się Rozkładana część zakreśla w powietrzu łuk, którego promień wyznacza niezbędną przestrzeń. Po rozłożeniu bieg schodów strychowych nie może też znaleźć się zbyt blisko ściany czy balustrady. Otwór w stropie musi mieć odpowiednie wymiary. I tak np. schody termoizolacyjne wymagają otworu o szerokości 60 i długości 120 lub 130 cm albo o szerokości 70 i długości 120, 130 lub 140 cm.

Szerokość 60 lub 70 cm to dość standardowa odległość w świetle między belkami stropowymi. Dlatego otwór raczej nie bywa za wąski, ale może być za krótki i wtedy trzeba go powiększyć. Krawędzie otworu są wyznaczone przez krótkie belki przykręcone prostopadle do belek stropowych, a więc musimy je zdemontować i umieścić w odpowiednim miejscu. Jeśli otwór jest za duży zmniejszamy go dokręcając na jego obrzeżach dodatkowe belki. W stropach żelbetowych nie da się powiększyć otworu, ale można go zmniejszyć tak samo, jak w stropie drewnianym, czyli przykręcając wzdłuż krawędzi drewniane lub metalowe belki.

  1. W pierwszej kolejności mocujemy skrzynię z drabinką. Klapę przykręcamy na końcu. Jeśli w stropie jest paraizolacja, to do skrzyni przybijamy zszywkami kołnierz paroizolacyjny.
  2. Schody na strych opieramy na łatach montażowych, które są przykręcone przy krótszych krawędziach otworu. Skrzynia ma mniejsze wymiary niż otwór w stropie, więc mocujemy ją do wymianów przez drewniane przekładki, pamiętając o zachowaniu kątów prostych w narożnikach.
  3.  Montaż schodów

  4. Po zdemontowaniu łat montażowych szczeliny wokół skrzyni wypełniamy tzw. zestawem LXD, aby zapobiec ucieczce ciepła. Na koniec docinamy stopki drabinki do wysokości pomieszczenia i montujemy klapę. Do wykończenia krawędzi otworu wykorzystujemy gotowe plastikowe listwy, które będą nam maskowały szczeliny.

Porady eksperta:

  1. Wybierając schody zastanawiamy się, ile mamy przeznaczone na nie miejsca.
  2. Wybieramy schody drewniane lub metalowe zależnie od ciężarów na nich przenoszonych.
  3. Mocowanie rozpoczynamy od przymocowania skrzynki.
  4. Schody muszą opierać się na łatach montażowych.
  5. Po zdemontowaniu łat uszczelniamy wszystkie szczeliny za pomocą wełny.

Podsumowanie:

  1. Przed wyborem schodów mierzymy miejsce, które na nie przeznaczamy, abyśmy mieli do nich swobodny dostęp.
  2. Rozważamy wybór pomiędzy schodami drewnianymi a metalowymi.
  3. Zamocowywanie wybranego modelu rozpoczynamy od przymocowania skrzynki.
  4. Schody po zamocowaniu muszą się opierać na łatach montażowych.
  5. Wszystkie powstałe szczeliny po zdemontowaniu łat uszczelniamy wełną.

Właz na strych - sprawdź więcej informacji

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel