t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okien dachowych Roto - krok po kroku

2021-06-28
Montaż okien dachowych Roto - krok po kroku

 

 

Zaadaptowane poddasze jest doskonałym pomysłem, jeśli planujemy budowę małego domu jednorodzinnego. W takim projekcie zasadniczą rolę odgrywają okna dachowe – odpowiadają za właściwe nasłonecznie, akustykę i temperaturę w pomieszczeniach. Słowem: sprawiają, że wnętrze jest jasne i przytulne. Specjaliści z niemieckiej firmy produkującej okna dachowe Roto podzielili się z nami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem na temat montażu okien.

 

 

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak zamontować okna dachowe Roto - krok po kroku

 

Montaż okien dachowych Roto - krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie otworu

W tym kroku pamiętaj, że wymiary otworu powinny być o 6,5 do 7 cm większe od wysokości okna dachowego a także o 7 cm większe od jego szerokości. Taki otwór zapewni Ci prawidłową izolację ościeżnic. Dodatkowo krawędź dolnej łaty montażowej musi znajdować się w przybliżeniu 1 cm nad krawędzią pokrycia dachowego (rys. 5).

 

Montaż okien dachowych Roto

Natomiast łaty montażowe powinny mieć taką samą grubość jak łaty dachowe (rys. 5).

Krok 2. Przygotowanie zestawu MDA

Odpowiada on za termoizolację przed wiatrem, wodą i wilgocią. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy, że:

  1. Połączysz 4 profilowe termoizolacyjne.
  2. Przykleisz je dołączoną do zestawu wodoszczelną taśmą.
  3. Na końcu wszystko przymocujesz we wcześniej przygotowanym otworem w dachu.

Krok 3. Montaż właściwy

Zwróć uwagę na to, że okna dachowe Roto mają fabrycznie zamontowane kątowniki montażowe (rys. 13). Dzięki czemu po rozpakowaniu są gotowe do zamontowania w połaci dachu. 

 

Montaż okien dachowych Roto

Możesz zdecydować się na 2 metody montażu:

  1. Najpierw zamontujesz osobno ościeżnicę a następnie zamocujesz skrzydło
  2. Lub od razu zamontujesz okno dachowe w całości. Ten sposób jest zalecany przez producenta.

Wybór odpowiedniej metody jest zależny od kilku aspektów:

  • wielkość okna
  • dostępnego miejsca
  • liczby montażystów.

Modele wysokoosiowe Designo R7 i uchylno-wysokoosiowe Designo R8 posiadają większy kąt otwarcia niż okna obrotowe. Z tego powodu możesz wygodnie wykonywać wszystkie prace przy oknach bez konieczności demontowania skrzydła. To z kolei umożliwia Ci bardzo dokładne dopasowanie i ustawienie ościeżnicy (rys. 16)

 

Montaż okien dachowych Roto

 

Krok 4. Oparcie wypustek kątownika na łacie montażowej

Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na oparcie wypustek kątownika na łacie montażowej. Mogą wystąpić przekoszenia (rys. 21), które wyeliminujesz dzięki dołączonej do okna wielostopniowej podkładki dystansowej. Wybierz właściwą wielkość stopnia w zależności od rozmiaru przekoszenia. Przesuwaj górną część ościeżnicy i ustawiaj równoległość szczelin pionowych. Po odpowiednim wyregulowaniu całego okna możesz na stałe przykręcić górne kątowniki.

 

Montaż okien dachowych Roto

 

Krok 5. Montaż kołnierza (rys. 21, 22) 

Ten krok rozpocznij od wywinięcia rogów elastycznej uszczelki EPDM na ościeżnicy. Następnie wsuń dolny zespół kołnierza pod uszczelkę. W przypadku okien wykonanych z PVC (modele Designo R8 i Designo R6) przymocuj dolny zespół za pomocą agrafek do listwy. 

 

Montaż okien dachowych Roto

Natomiast przy modelach Designo R7 oraz Designo R4 użyj wkrętów. Zastosowanie wyjątkowo trwałej uszczelki EPDM blokuje przenikanie wilgoci w głąb drewna przez istniejące otwory. Również zacznij od wywinięcia rogów uszczelki. Następnie wsuń górne i boczne elementy pod uszczelkę. Później odwiń ją z powrotem w taki sposób, żeby zakotwiczyła się w roku. Całość przymocuj do łat za pomocą dołączonych do zestawu blaszek i gwoździ. Pamiętaj, żeby zwrócić szczególną uwagę na to, czy krawędź rynienki w bokach nie jest spłaszczona. To bardzo ważne, ponieważ elementy kołnierza nie mogą wystawać ponad krawędź ościeżnicy powodując w ten sposób odkształcanie się uszczelki.

 

Okna dachowe Roto

 

Krok 7. Regulacja okien 

Możesz regulować okna w zależności od potrzeb. Jeśli zdecydowałeś się na okno wysokoosiowe Designo R7 to wyregulujesz siłę otwierania skrzydła poprzez dostosowanie jej do Twoich preferencji oraz kąta nachylenia dachu (rys. 27 góra)

 

Montaż okien dachowych Roto

 

Montaż okien dachowych Roto

Natomiast jeżeli kupiłeś okno uchylno-wysokoosiowe Designo R8 to oprócz powyższych ustawień, możesz również wyregulować siłę hamowania skrzydła (rys. 27 dół). Jest to przydatna funkcja, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie ciężkich akcesoriów, np. rolet zewnętrznych.

Zdecydowanie największą zaletą wszystkich okien dachowych Roto jest możliwość regulacji pomontażowej. Możesz dokonać korekty okna przy pomocy umieszczonych w bocznych ramionach śrub regulacyjnych. Jest to szczególnie potrzebne, gdy po dłuższym czasie użytkowania nastąpi przekoszenie skrzydła okna względem ościeżnicy. Korzystając z funkcji regulacji pomontażowej unikniesz kosztownego przemontowania okien i przywrócisz oknu pierwotne ustawienia, które zostały utracone przez przekoszenie. 

Demontaż skrzydła

Demontując skrzydło pamiętaj, żeby zawsze wykonywać czynność w pozycji stojącej (rys 10). Po uchyleniu skrzydła odłącz ramiona boczne od ościeżnicy, bezpiecznie wysuwając i odstawiając na bok. Nie zapomnij, żeby po montażu okien uchylno-wysokoosiowych aktywować sprężyny, które dla wygody i bezpieczeństwa na czas transportu i montażu są zablokowane.

 

 

okna Roto

Przeczytaj też:

Zapoznaj się z ofertą okien dachowych Roto na renowa24.pl.

 

Autor: Marta Bratuś

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
Wszytko ok
pixel