DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyciszyć okno dachowe?

2021-03-12
Jak wyciszyć okno dachowe?

Hałas to jeden z problemów XXI wieku. Jest obecny na co dzień w pracy szkole czy podczas spaceru. Wracając do domu lub mieszkania marzymy o chwili medytacji w ciszy lub o spokojnym śnie. Jednym z czynników które pomogą nam odizolować się od środowiska zewnętrznego jest izolacyjność akustyczna naszego budynku. Najbardziej podatne na przedostawanie się hałasu są okna, z racji tego, że posiadają znacznie mniejszą grubość niż ocieplona ściana czy dach. Dlatego tak ważne są prowadzone badania i testy na oknach w celu uzyskania jak najlepszych parametrów izolacyjności akustycznej.Kliknij i posłuchaj naszego artykułu o tym jak wyciszyć okna dachowe:


okna dachowe, wyciszenie


Główne parametry okien dachowych

&nbsp Jednym z najważniejszych parametrów okien dachowych jest współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym bardziej szczelne są nasze okna, a ogrzane powietrze nie ucieka tak łatwo z pomieszczenia. Nowe przepisy budowlane nie pozwalają na montaż okien o niewystarczającym współczynniku przenikania ciepła. Nie tylko okna, ale także dach oraz wszelkie załamania w konstrukcji są podatne na pojawianie się mostków cieplnych, przez co rosną nasze rachunki za ogrzewanie.

&nbsp Bardzo ważny przy wyborze okien jest tzw. Współczynnik g. Pokazuje on, ile światła naturalnego przedostaje się do naszego pomieszczenia. Zwłaszcza przy niskich budynkach ma on ogromne znaczenie. Bardzo ważnym zadaniem okna dachowego jest przy tym również ograniczenie emisji szkodliwych dla naszego zdrowia promieni UV.

&nbsp Wybierając okno dachowe należy skupić uwagę na wskaźniku Rw. Odpowiada on za izolacyjność akustyczną naszych okien. Im przyjmuje wyższe wartości, tym lepiej, bowiem dźwięki nie będą tak łatwo przechodzić z naszego pomieszczenia na zewnątrz oraz w drugą stronę. Przestaną przeszkadzać nam uliczne hałasy. Optymalnie wskaźnik Rw powinien zawierać się w granicach 25-35 dB.okna dachowe, wyciszenie


Konstrukcja szyb okien dachowych a akustyka

&nbsp Poziom izolacji akustycznej okien wymaga uzależniony jest od systemu konstrukcji, sposobu ich rozmieszczenia w skali budynku oraz od wspomnianego wcześniej wskaźnika Rw. Okna dachowe cechujące się wysoką izolacyjnością akustyczną wyposażone są w dźwiękochłonne szyby. Takie przeszklenia są grubsze od standardowych okien. Bardzo często zdarza się, że składają się one z nawet trójszybowych pakietów. Najczęściej, celem zwiększenia izolacyjności akustycznej stosuje się szyby zespolone albo składowe. Te drugie są często szybami warstwowymi. Dla dodatkowego wyciszenia newralgicznych punktów poleca się m. in. Stosowanie rolet.

&nbsp W budynkach, które nie posiadają wentylacji mechanicznej ani klimatyzacji, wymagane jest zapewnienie odpowiedniego poziomu przepływu powietrza. W związku z tym nie bez znaczenia pozostają rodzaje oszklenia, zastosowanych uszczelek oraz sposoby rozszczelnienia okien dachowych. Okna rozszczelnienia się stosując we fragmentach przemyków uszczelkę przylgową. W ten sposób niestety jednak spada współczynnik izolacyjności. Zaleca się więc wymianę uszczelki na nawiewniki powietrza, będące niezależnym elementem ściany zewnętrznej.

okna dachowe


Montaż okien dachowych

&nbsp Nie bez znaczenia w kwestii zwiększania izolacyjności akustycznej okien pozostaje ich montaż. Na rynku obecny jest szeroki asortyment materiałów montażowych. Każdemu z nich należy dokładnie się przyjrzeć, aby przy ich zastosowaniu zyskać jak najwyższą dźwiękochłonność. Dla przykładu wielofunkcyjne taśmy izolacyjne będą oferowały niższą izolację akustyczną, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami uszczelniającymi. Wszystkie prace montażowe powinny być wykonywane zgodnie z zamieszczonymi przez producentów instrukcjami. Bardzo ważny jest odpowiedni projekt. Nie bez znaczenia pozostają wszelkie detale. Nawet niewielkie niedociągnięcia mogą znacznie wpłynąć na poziom izolacyjności akustycznej naszego okna dachowego.

&nbsp Wyciszenie okna dachowego ma ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania. Należy dołożyć szczególnych starań, aby wykonać je tak, by zapewniało wysoki poziom izolacyjności akustycznej.

Nie tylko okna niwelują hałas — markizy i rolety także pomogą Ci wyciszyć poddasze

Szukając rozwiązań, które pozwolą zwiększyć izolacyjność akustyczną poddasza, swoją uwagę warto skupić nie tylko na montażu odpowiednich okien dachowych, ale także na akcesoriach dodatkowych, które także pomogą wyciszyć poddasze.

Roleta zewnętrzna rozprawi się z hałasem dobiegającym z zewnątrz

Rolety zewnętrzne to jedna z dwóch możliwości dodatkowego wygłuszenia poddasza. Decydując się na ich montaż, użytkownik poddasza może liczyć nie tylko na znaczną poprawę mikroklimatu, ale również na wyciszenie dźwięków, które dobiegają z otoczenia. Jeżeli zatem hałas utrudnia Ci funkcjonowanie na poddaszu, w szczególności zasypianie, zastanów się poważnie nad montażem tego rozwiązania. Godnym polecenia produktem są z pewnością rolety zewnętrzne VELUX. Produkt jest w stanie zmniejszyć natężenie hałasu nawet o 10 dB. Jeżeli zatem zainstalujesz je w sypialni lub pokoju dziecka, możesz mieć pewność, że żadne odgłosy z ulicy, a także spadający deszcz nie obudzą Cię w nocy.

Markizy — w jaki sposób chronią przed hałasem?

Choć mogłoby się wydawać, że markizy chronią jedynie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń, okazuje się, że może także być idealną osłoną przed hałasem. Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj markiza AMZ oferowana przez FAKRO.

Wspomniany wyżej produkt został wykonany z odpornej na warunki atmosferyczne, wysokiej jakości siatki, co sprawia, że z powodzeniem można rozkładać ją nawet w czasie deszczu. Rozwiązanie to pozwala zatrzymać spadające krople, zanim te dotrą do szyby okna dachowego. Dzięki temu z powodzeniem można znacznie zredukować odgłos padającego deszczu.

Jak widać powyżej, nie tylko okna dachowe, ale także odpowiednie akcesoria dostosowane do nich, są w stanie sprawić, że poddasze mieszkalne będzie ciche i przyjazne. Jeżeli nie wiesz, które produkty będą dla Ciebie odpowiednie, skontaktuj się ze specjalistami renowa24.pl, którzy dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale także pomogą dokonać trafnych wyborów.

Moskitiery na okna dachowe - sprawdź więcej informacji

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel