Jak wyciszyć okno dachowe?

2020-02-25
Jak wyciszyć okno dachowe?
  Hałas to jeden z problemów XXI wieku. Jest obecny na co dzień w pracy szkole czy podczas spaceru. Wracając do domu lub mieszkania marzymy o chwili medytacji w ciszy lub o spokojnym śnie. Jednym z czynników które pomogą nam odizolować się od środowiska zewnętrznego jest izolacyjność akustyczna naszego budynku. Najbardziej podatne na przedostawanie się hałasu są okna, z racji tego, że posiadają znacznie mniejszą grubość niż ocieplona ściana czy dach. Dlatego tak ważne są prowadzone badania i testy na oknach w celu uzyskania jak najlepszych parametrów izolacyjności akustycznej.Główne parametry okien dachowych

  Jednym z najważniejszych parametrów okien dachowych jest współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym bardziej szczelne są nasze okna, a ogrzane powietrze nie ucieka tak łatwo z pomieszczenia. Nowe przepisy budowlane nie pozwalają na montaż okien o niewystarczającym współczynniku przenikania ciepła. Nie tylko okna, ale także dach oraz wszelkie załamania w konstrukcji są podatne na pojawianie się mostków cieplnych, przez co rosną nasze rachunki za ogrzewanie.

  Bardzo ważny przy wyborze okien jest tzw. Współczynnik g. Pokazuje on, ile światła naturalnego przedostaje się do naszego pomieszczenia. Zwłaszcza przy niskich budynkach ma on ogromne znaczenie. Bardzo ważnym zadaniem okna dachowego jest przy tym również ograniczenie emisji szkodliwych dla naszego zdrowia promieni UV.

  Wybierając okno dachowe należy skupić uwagę na wskaźniku Rw. Odpowiada on za izolacyjność akustyczną naszych okien. Im przyjmuje wyższe wartości, tym lepiej, bowiem dźwięki nie będą tak łatwo przechodzić z naszego pomieszczenia na zewnątrz oraz w drugą stronę. Przestaną przeszkadzać nam uliczne hałasy. Optymalnie wskaźnik Rw powinien zawierać się w granicach 25-35 dB.

Konstrukcja szyb okien dachowych a akustyka

  Poziom izolacji akustycznej okien wymaga uzależniony jest od systemu konstrukcji, sposobu ich rozmieszczenia w skali budynku oraz od wspomnianego wcześniej wskaźnika Rw. Okna dachowe cechujące się wysoką izolacyjnością akustyczną wyposażone są w dźwiękochłonne szyby. Takie przeszklenia są grubsze od standardowych okien. Bardzo często zdarza się, że składają się one z nawet trójszybowych pakietów. Najczęściej, celem zwiększenia izolacyjności akustycznej stosuje się szyby zespolone albo składowe. Te drugie są często szybami warstwowymi. Dla dodatkowego wyciszenia newralgicznych punktów poleca się m. in. Stosowanie rolet.

  W budynkach, które nie posiadają wentylacji mechanicznej ani klimatyzacji, wymagane jest zapewnienie odpowiedniego poziomu przepływu powietrza. W związku z tym nie bez znaczenia pozostają rodzaje oszklenia, zastosowanych uszczelek oraz sposoby rozszczelnienia okien dachowych. Okna rozszczelnienia się stosując we fragmentach przemyków uszczelkę przylgową. W ten sposób niestety jednak spada współczynnik izolacyjności. Zaleca się więc wymianę uszczelki na nawiewniki powietrza, będące niezależnym elementem ściany zewnętrznej.Montaż okien dachowych

  Nie bez znaczenia w kwestii zwiększania izolacyjności akustycznej okien pozostaje ich montaż. Na rynku obecny jest szeroki asortyment materiałów montażowych. Każdemu z nich należy dokładnie się przyjrzeć, aby przy ich zastosowaniu zyskać jak najwyższą dźwiękochłonność. Dla przykładu wielofunkcyjne taśmy izolacyjne będą oferowały niższą izolację akustyczną, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami uszczelniającymi. Wszystkie prace montażowe powinny być wykonywane zgodnie z zamieszczonymi przez producentów instrukcjami. Bardzo ważny jest odpowiedni projekt. Nie bez znaczenia pozostają wszelkie detale. Nawet niewielkie niedociągnięcia mogą znacznie wpłynąć na poziom izolacyjności akustycznej naszego okna dachowego.

  Wyciszenie okna dachowego ma ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania. Należy dołożyć szczególnych starań, aby wykonać je tak, by zapewniało wysoki poziom izolacyjności akustycznej.buduj i remontuj razem z nami


Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel