DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wstawić okno dachowe w blachodachówce?

2020-07-29
Jak wstawić okno dachowe w blachodachówce?

Okna połaciowe stały się optymalnym rozwiązaniem, jeśli inwestor chce dobrze doświetlić poddasze mieszkalne. Doskonale prezentują się w nowszym, jak i starszym budownictwie, a dodatkowo zapewniają idealny widok na zewnątrz. Warto również mieć na uwadze, że montaż takich okien jest o wiele prostszy i mniej pracochłonny, niż budowa lukarn i instalacja tradycyjnych okien pionowych. Czy jednak montaż okien dachowych w blachodachówce to dobry pomysł? Jak zrobić to prawidłowo? Jak wstawić okno dachowe w istniejącym dachu?

Okna na poddasze, które dostępne są obecnie na rynku charakteryzują się wysoką jakością wykonania i trwałością. Co więcej, sprawiają, że domy, w których są zamontowane stają się bezpieczne i energooszczędne. Nic zatem dziwnego, że podczas renowacji starszych budynków wielu właścicieli decyduje się na ich instalację.

Gdzie je zamontować?

Montując okno dachowe na istniejącym już dachu, należy dużą uwagę poświęcić miejscu, w którym ma się znaleźć. Inwestor indywidualny powinien wiedzieć, że nie powinien umieszczać przeszkleń zbyt blisko koszy. Uniknie tym samym zalewania ich wodą z topniejącego śniegu.

Wybierając miejsce montażu okna dachowego drewnianego, należy pamiętać, aby — jeśli to możliwe — instalować je między krokwiami, dzięki czemu uniknie się ich przecinania. Jeżeli okaże się, że w miejscu, gdzie ma być zamontowane okno dwa arkusze blachodachówki łączą się ze sobą, warto zainstalować je tak, aby w miejscu łączenia wypadała jego dolna krawędź. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie zamontowanie kołnierza odpowiedzialnego za odprowadzenie wody.

okno dachowe

W jakie elementy należy się wyposażyć?

Oprócz kupna samego okna każdy właściciel budynku powinien zaopatrzyć się w specjalne kołnierze uszczelniające, które zostały dostosowane do montażu w blachodachówce. Dodatkowo potrzebna będą arkusze blachy jednomodułowej, która będzie w tym samym kolorze i o tym samym profilu oraz folia paroprzepuszczalna. Zakupów najlepiej dokonywać z doświadczonym dekarzem, który w późniejszym czasie będzie montował okno w dachu.

Zasady, o których należy pamiętać podczas montażu okna dachowego w blachodachówce

Montując przeszklenie w istniejącym dachu wykonanym z blachodachówki, należy stosować się do poniższych zasad:

 1. przed montażem okna trzeba zdjąć dwa sąsiadujące arkusze blachodachówki (dzięki temu zabiegowi uniknie się nie tylko zniszczenia arkuszy, ale także będzie się mieć łatwiejszy dostęp do dachu;
 2. następnym krokiem jest wycięcie łat, dzięki czemu dekarz dostanie się do warstw położonej izolacji;
 3. kolejnym krokiem jest przecięcie folii tam, gdzie będzie zamontowane okno i wywinięcie jej na połać dachu;
 4. usunięcie ocieplenia oraz pozostałych warstw wykończenia poddasza w miejscu montażu okna.
okno w balchodachówce

Powyższe kroki pozwoliły przygotować dach do montażu okna połaciowego VELUX GLL. Teraz przyszedł czas na właściwy montaż okna, czyli:

 1. osadzenie okna w otworze (w tym wypadku należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyniesienie ościeżnicy — tutaj istotne jest dopasowanie jej do wysokości profilu balchodachówki);
 2. wykonanie izolacji wokół okna. Tę tworzy się z folii wysokoparoprzepuszczalnej (tutaj wykorzystuje się dodatkowo folię, która została rozcięta na potrzeby stworzenia otworu na okno);
 3. mocowanie wszystkich obróbek.
okno w balchodachówce

Wykończenie połaci dachu to ostatni element montażu okna dachowego w blachodachówce. Aby zrobić to prawidłowo, należy pamiętać o następujących krokach:

 1. odmierzyć odległość arkuszy blachy, które pozostały na dachu od okna dachowego. Dociąć zdjętą blachodachówkę na odpowiedni wymiar, dzięki czemu możliwe będzie przykrycie pozostałego dachu, który uprzednio został odkryty;
 2. przycięte arkusze zacząć montować od okapu; pierwszy z arkuszy musi podchodzić pod kołnierz zamontowanego okna dachowego;
 3. powstałe podczas montażu ubytki uzupełnić dokupionymi jednomodułowymi arkuszami blachy;
 4. wyrównać krawędzie przy użyciu nożyc do blachy.

 

 


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Pozytywnie
pixel