Jak usunąć plamy z drewnianej podłogi i schodów?
Podczas remontu nietrudno o zabrudzenie drewnianej podłogi czy schodów. Jeśli te części pomieszczeń nie zostaną dobrze zabezpieczone mogą wylądować na nich plamy z farby czy oleju, które pozostawione przez dłuższy czas mogą być ciężkie do usunięcia. Dlatego też zawsze należy dobrze zabezpieczyć podłogi, listwy i schody, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak pozbyć się niechcianych plam bez konieczności uszkodzenia delikatnej, drewnianej faktury.
Z artykułu dowiesz się:
- jak usunąć zaschniętą farbę z drewnianej podłogi
- jak usunąć trudne plamy z drewnianej powierzchni
- jak dobrać odpowiednią długość kołków do styropianu
- jak montować kołki do styropianu
Jak usunąć zaschniętą farbę z drewnianej podłogi?
Jeżeli doszło już do zabrudzenia drewna farbą, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest za rodzaj farby, ponieważ niektóre z nich są rozpuszczalne w wodzie, a niektóre nie. Te, które usuniesz za pomocą ściereczki nawilżonej wodą i mydłem to farby lateksowe, winylowe i akrylowe. Najpierw najlepiej przyłożyć mokrą ściereczkę do plamy a po chwili przejechać po niej i zobaczyć czy schodzi. Czynność tę najlepiej powtarzać, aż skutek nie zostanie osiągnięty. Jeżeli plama farby jest mocno uporczywa, wówczas do jej usunięcia można użyć gorącej wody, gdyż może to pomóc w rozpuszczeniu farby. Zawsze kiedy chcesz usunąć plamę z farby, staraj się robić to w sposób punktowy – nigdy nie rozmazuj jej po drewnianej powierzchni.
W przypadku, kiedy doszło do zaplamnienia podłogi lub schodów farbą, która nie rozpuszcza się w wodzie, a są to farby silikonowe, wówczas usunięcie plamy może nie być tak proste. Jednak postępowanie według poniższych kroków pozwoli Ci usunąć ją bez przeszkód:
- do usunięcia skorupy farby może wystarczyć karta kredytowa lub drewniana szpatułka. Staraj się nie używać zbyt ostrych przedmiotów, ponieważ to właśnie nimi najszybciej uszkodzisz delikatną powierzchnię drewna.
- Jeżeli plama będzie nie do usunięcia powyższym sposobem, będziesz musiał przygotować sobie roztwór składający się z ¾ szklanki denaturatu oraz ¼ szklanki soku z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu obu składników, zwilż nimi biały materiał i pozostaw na plamie, aby ją w ten sposób nawilżyć. Zaopatrz się również w szczoteczkę z miękkim włosiem i zacznij wycierać nią nawilżone miejsce tak długo, aż plama nie zniknie. Jeżeli nim dysponujesz, to możesz nałożyć na plamę nadtlenek wodoru i po 6 godzinach zmyć go wraz z powstałą plamą.
Usuwanie innych, trudnych plam z drewnianej powierzchni
Plamy z √ to nie jedyne zabrudzenia, które grożą drewnianej powierzchni. W domowych warunkach nietrudno o inne wypadki przy pracy. Poniżej zostanie przedstawiony rodzaj zabrudzenia i porada odnośnie jego wyczyszczenia:
- owoce, sok piwo, wino, śmietana, mleko – wystarczy ściereczka nasączona wodą z mydłem lub płynem do naczyń,
- słodkie napoje i alkohol – wystudzony wywar z kawy parzonej, którym delikatnie przecierasz plamę,
- krew – wystarczy zimna woda,
- atrament i ołówek – usuniesz za pomocą spirytusu,
- wosk – woreczek plastikowy wypełniony lodem – przyłóż go i po kilku minutach postaraj się zeskrobać wosk za pomocą karty kredytowej lub drewnianej szpatułki. Pozostały wosk zmyj wodą z mydłem,
- ślady obcasów, tłuste zabrudzenia – ściereczka nasączona benzyną ekstrakcyjną,
- plamy po naczyniach – to jest to, co niektórych irytuje najbardziej. Przede wszystkim, aby uniknąć plam na drewnie po naczyniach, należy stosować na nim podkładki, ponieważ jest to najlepsze zabezpieczenie. Natomiast jeśli na drewnie pojawiły się już niechciane ślady, możesz zastosować na nie gęstą masę z oleju lnianego lub oliwy z solą morską. Pastę nakładasz na plamę i zmywasz ją dopiero po kilku godzinach. Następnie drewno należy osuszyć i wypolerować. Jeśli masz oczyszczony, naturalny korek od wina, to on również przyda się w tej sytuacji,
- pleśń – plamy z pleśni reagują idealnie na naftę. Zmywamy ją w ten sposób punktowo, stosując np. patyczek higieniczny. Możesz usunąć ją również boraksem rozpuszczonym w wodzie,
- klej i atrament – plamy z tych produktów najczęściej pozostawiają najmłodsi. Jednak i one mogą zniknąć jeśli wykorzystasz do tego w przypadku kleju, krem do rąk lub olej, a z atramentem poradzisz sobie za pomocą mleka i szmatki nasączonej sokiem z cytryny.
Mimo wszystko należy pamiętać, że drewniana podłoga lub schody są niezwykle delikatne i tak też należy je traktować. W pierwszej kolejności, jeśli tylko zauważysz na nich jakąkolwiek plamę, postaraj się ją szybko usunąć. A jeśli już się na da, skorzystaj z powyższych wskazówek.
Jak położyć tynki strukturalne Termo Organica
Zainteresowany farbami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta fra do drewna na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.