Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak szybko i wydajnie pomalować ściany i sufit?

2021-04-22
Jak szybko i wydajnie pomalować ściany i sufit?

Masz więcej wolnego czasu i zastanawiasz się, jak go wykorzystać? Dodatkowo całkiem niedawno zastanawiałeś się nad odświeżeniem koloru ścian i sufitu? Doskonale się składa, bo przy okazji zorganizowania sobie czasu oraz zajęcia się kwestią odnowy otoczenia możesz dodatkowo zaoszczędzić pieniądze. Oto najważniejsze informacje, dzięki którym zrobisz to skutecznie.


Z artykułu dowiesz się:

 1. od czego zacząć malowanie sufitu i ścian
 2. czym warto zabezpieczyć powierzchnię, która została już pomalowana
 3. jak pomalować sufit
 4. jak pomalować ścianę


farba, farby do malowania ściany, farby do malowania sufitów

Od czego zacząć malowanie sufitu i ścian?

Podjąłeś decyzję o malowaniu ścian i sufitu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Odpowiadamy, co trzeba zrobić na początku i dlaczego poszczególne kwestie są tak istotne. W pierwszej kolejności zadbaj o zabezpieczenie otoczenia – w miarę możliwości wynieś z pomieszczenia meble, sprzęty lub rośliny, które mogłyby zostać zniszczone. Następnie, jeżeli na Twoich ścianach wiszą dowolne ozdoby, zdejmij je. Na sam koniec użyj taśmy malarskiej, aby okleić listwy podłogowe, włączniki światła, gniazdka czy elementy okien.

Po odpowiednio przygotowanym otoczeniu możesz przystąpić do jednego z najważniejszych etapów. Dokładnie przyjrzyj się, w jakim stanie jest powierzchnia sufitu oraz ściany. Zwróć uwagę, czy dostrzegasz pęknięcia lub łuszczące się fragmenty tynku. Ważne, abyś upewnił się, czy na ścianie lub suficie nie pojawił się grzyb, lub pleśń. Jeżeli dostrzegasz te elementy – usuń je.

Pęknięcia oraz ubytki w powierzchni ściany musisz odpowiednio uzupełnić, aby po malowaniu nie były widoczne. Mając gładką powierzchnię, wykonaj ostatni element przygotowań – odkurz, umyj i odtłuść ścianę. Dzięki temu zadbasz o to, aby nowa warstwa farby była trwalsza i lepiej się prezentowała.

Jeżeli nie wiesz, czym najlepiej uzupełnić naruszoną powierzchnię ściany, przeczytaj poniższe propozycje:

 • Zastosuj masę naprawczą – nałóż ją na miejsce ubytku i zaczekaj, aż wyschnie. Następnie użyj papieru ściernego, aby zrównać jej powierzchnię ze ścianą.
 • Chcesz użyć jaśniejszej farby niż ta, którą masz na ścianie? Aby nowa farba dała lepszy efekt, koniecznie przystąp do zagruntowania ściany. Grunt nałożony przed malowaniem zapewni Ci zamierzony efekt malowania.
 • Na Twojej ścianie jest grzyb? Zastosuj preparat grzybobójczy, który wyeliminuje problem. Zastanów się także, co mogło być przyczyną jego pojawienia się, aby sytuacja się nie powtórzyła.
 • W przypadku plam, których nie udało się zmyć, użyj specjalnej farby jako podkładu. Dzięki temu nowa farba nie będzie nierównomiernie prezentować się na ścianie.

Czym warto zabezpieczyć powierzchnię, która została już pomalowana?

farba, farby do malowania ściany, farby do malowania sufitów

Jeżeli cały etap malowania jest już za Tobą i zależy Ci na utrwaleniu swojej pracy, możesz zastosować do tego odpowiednie środki. W tym przypadku do wyboru masz:

 • lakier dekoracyjny
 • lakier hydrofobowy
 • wosk dekoracyjny
 • impregnat woskowy

Każdy z tych preparatów został stworzony po to, aby odpowiednio zabezpieczyć nową warstwę farby. Lakier dekoracyjny, który jest bezbarwny, zadba o dodatkową funkcję dekoracyjną. Impregnat woskowy oraz wosk dekoracyjny doskonale wzmocnią kolor, nadadzą Twojej ścianie połyk i zabezpieczą jej powierzchnię. Lakier hydrofobowy świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie wilgoć może negatywnie wpływać na sufit i ściany.

Pamiętaj, że im tańsze i słabsze produkty wybierzesz, tym gorszy efekt uzyskasz. Dotyczy to nie tylko używanych farb, ale także narzędzi. Pędzle, które są wykonane z gorszych materiałów, nie poradzą sobie z farbą, przez co będą wypadały z nich pojedyncze włókna, które zostaną na malowanej powierzchni. Taka praca będzie dla Ciebie dużo bardziej uciążliwa.

Zasada ta dotyczy także wałków do malowania. Wybierz ten, za pomocą którego nakładana farba będzie równomiernie rozprowadzana po powierzchni.

Najpierw sufit, potem ściana

farba, farby do malowania ściany, farby do malowania sufitów

Zacznij od sufitu. Otwórz farbę, wymieszaj ją dokładnie, a następnie wylej niewielką ilość do kuwety malarskiej. Po nabraniu farby przystąp do malowania sufitu w odpowiedni sposób:

 • Zacznij od zamalowania miejsc trudno dostępnych – np. okolic lampy.
 • Następnie pomaluj powierzchnię sufitu od strony okna, przesuwając się w głąb pomieszczenia.Rób to, tworząc równoległe pasy.
 • Drugą warstwę – pamiętaj, aby pierwsza wyschła – nałóż prostopadle do pierwszej.

Jak pomalować ścianę?

Pamiętaj, żeby malowanie wykonać bez przerw, aby farba w połowie nie wyschła. Nakładaj niewielkie ilości farby na wałek i wykonuj sprawne ruchy z góry na dół, nadając drodze, jaką wykonuje wałek kształt litery V. Nałóż pierwszą oraz drugą warstwę.

Chcesz nadać swojemu otoczeniu nowego charakteru? Oto rodzaje farb, które występują obecnie na rynku:

 • Lakierobejce – to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać ciekawy efekt. Nałóż wybraną lakierobejcę na pomalowaną wcześniej powierzchnię. W ten sposób sprawisz, że pomalowana ściana będzie mieniła się pięknymi odcieniami pod wpływem światła.
 • Farby lateksowe – posiadają szerokie zastosowanie, a najważniejszym z nich jest możliwość wykorzystania ich w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć.
 • Farby ceramiczne – doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających dzieci, ponieważ sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na duże zabrudzenia.
 • Farby akrylowe – są bezpieczne, nietoksyczne i świetnie kryją. Są to jedne z częściej wykorzystywanych farb ze względu na swoje wspaniałe właściwości.

Mając odpowiednią wiedzę, możesz stworzyć dowolną kombinację kolorystyczną w swoim domu.

Zobacz także:

Farba akrylowa - jak stosować?

Farba akrylowa czy lateksowa - jaką farbę wybrać?

 Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-13
Solidny sklep, transakcja przebiegła prawidłowo .
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel