Jak prawidłowo wymienić okno dachowe?
Wymiana okien dachowych to zadanie, które powinieneś zlecić fachowcom. Zanim do niego przystąpią, spróbuj przypomnieć sobie, kiedy montowane były te, które wymieniasz. Jeżeli instalowałeś je w latach 90., powinieneś wiedzieć, że odpowiadały one obowiązującym wtedy standardom, które obecnie się zmieniły. Pamiętaj zatem o tym, aby montaż dostosować do panujących norm. Jak prawidłowo wymienić okno dachowe? Jaką stolarkę okienną wybrać, aby służyła bez zarzutu wiele lat?
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy najlepiej planować montaż okien dachowych?
- Metody instalacji okien dachowych
- Jak wymienić okno dachowe z zachowaniem wnęki?
- Jak wymienić okno dachowe i częściowo zachować wnękę?
- Jak wymienić okno dachowe z wnęką okienną?
- Oszczędności energetyczne wynikające z prawidłowego montażu okien
- Profesjonalna instalacja okien dachowych
Kiedy najlepiej planować montaż okien dachowych?
Wybierz odpowiedni termin prac montażowych. Instalacja okna dachowego powinna odbywać się w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt zimno, działanie pianki poliuretanowej osłabia się, co może skutkować kruchością ram okiennych. W przypadku nowych budynków montaż zaleca się podczas krycia dachu. Stare okna, które zostały zainstalowane 20 lat temu lub dawniej, powinny zostać wymienione ze względu na zmieniające się standardy branży budowlanej. Obecne wymogi wskazują między innymi na konieczność zachowania odpowiedniego standardu ekologicznego budynku. Przy zakupie stolarki okiennej musisz zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Nowy produkt będzie bardziej energooszczędny i zapewni większy komfort życia użytkownikom pomieszczeń.
Metody instalacji okien dachowych
Okno dachowe można wymienić na trzy sposoby:
- z zachowaniem wnęki okiennej;
- z częściowym zachowaniem wnęki okiennej;
- z całkowitą wymianą wnęki okiennej.
Aby wybrać odpowiedni sposób, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję budynku. Wiele zależy od sposobu ukształtowania poddasza i etapu prowadzonych prac budowlanych. Dla przykładu, jeżeli planujesz wymianę stolarki okiennej w starym domu, prawdopodobnie zdecydujesz się na zagospodarowanie istniejącej już wnęki.
Jak wymienić okno dachowe z zachowaniem wnęki?
Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki jest najmniej pracochłonnym zadaniem i zajmuje niewiele czasu, ponieważ okno można zamontować w starej wnęce. Pamiętaj o tym, aby podczas demontażu starego okna nie uszkodzić tej części poddasza. Należy postępować wg poniższych kroków:
- wymontuj stare okno (w tym momencie sprawdź stan izolacji oraz połączenie wnęki z konstrukcją dachu);
- zamontuj ościeżnicę nowego okna we wnęce;
- zainstaluj odpowiedni kołnierz uszczelniający;
- zamontuj skrzydło nowego okna.
Poszczególne kroki szczegółowo pokazano na poniższym filmie przygotowanym przez fachowców VELUX:
Jeżeli zdecydujesz się na wymianę okna dachowego z zachowaniem wnęki, możesz mieć pewność, że znacznie poprawisz komfort cieplny na poddaszu. Wystarczy, że zainwestujesz w pakiet 3-szybowy. Ograniczysz tym samym straty ciepła i poprawisz parametry termoizolacyjne budynku.
Jak wymienić okno dachowe i częściowo zachować wnękę?
Zależy Ci na wymianie stolarki okiennej na nową, jednak chciałbyś nieco ograniczyć koszty materiałów i robocizny? Wymień okno dachowe i część wnęki okiennej. Pozwoli Ci to poprawić izolację termiczną tego elementu, a także połączenie konstrukcji okna z dachem. Aby prawidłowo wykonać te prace, musisz przejść przez pięć kroków:
- zdemontuj stare okno dachowe;
- przytnij istniejącą wnękę okienną;
- usuń górną część wnęki;
- zamontuj nowe okno dachowe (najlepiej 3-szybowe).
Wykonaj nową wnękę okienną w miejscu, gdzie zdemontowałeś jej stary fragment.
Szczegóły takiej wymiany przedstawia poniższy film instruktażowy:
Jak wymienić okno dachowe z wnęką okienną?
Aby w jak największym stopniu zadbać o poprawę komfortu poddasza, warto zdecydować się na wymianę okna dachowego wraz z całą wnęką okienną. Rozwiązanie to pozwoli zredukować wszystkie mostki termiczne, które pojawiły się do tej pory. Dzięki temu znacznie poprawi się energooszczędność budynku. Nowa wnęka okienna będzie także bardziej wytrzymała, dzięki czemu przetrwa kolejne kilkanaście lat.
Etapy, przez które trzeba przejść to:
- Demontaż okna dachowego.
- Usunięcie starej wnęki okiennej.
- Montaż nowego okna dachowego.
- Wykonanie nowej wnęki okiennej
Oszczędności energetyczne wynikające z prawidłowego montażu okien
Montaż nowej stolarki okiennej jest rozwiązaniem, które poprawi komfort cieplny na poddaszu. Obecnie dostępne okna dachowe trzyszybowe MAGNETIC NEO Premium lub innego producenta lepiej utrzymują ciepło zimą i jednocześnie chronią poddasze przed nagrzewaniem się latem. Aby mieć pewność, że ta zależność zostanie zachowana, musisz wiedzieć, jak poprawnie wymienić stare okno na nowe, o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Kluczowe jest prawidłowe uszczelnienie i stosowanie materiałów spełniających najnowsze kryteria energooszczędności.
Profesjonalna instalacja okien dachowych
Jeżeli chcesz mieć pewność, że stare okno dachowe wymieniono prawidłowo, wybierz profesjonalnego dekarza, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Pamiętaj, iż prawidłowy montaż daje gwarancję, że będziesz mógł cieszyć się nowymi oknami dachowymi i komfortem ich użytkowania przez kolejne 20 czy 30 lat. Przy instalacji stolarki okiennej skorzystaj z porad naszych fachowców, którzy doskonale orientują się w najnowszych trendach branży budowlanej.
FAQ
Jakie są metody montażu okien dachowych?
Są różne metody instalacji okien dachowych. W starych budynkach najczęściej przeprowadza się montaż z całkowitym lub częściowym zachowaniem wnęki. Istnieje również możliwość wymiany wraz z wnęką. Metoda musi zostać dostosowana do konstrukcji budynku, typu stolarki okiennej i założonego budżetu remontu.
Dlaczego prawidłowa instalacja okien jest ważna?
Jeśli dobrze zamontujesz okna, będą szczelne i funkcjonalne. Staną się integralną częścią izolacji termicznej budynku i pozwolą Ci zaoszczędzić na energii elektrycznej. Prawidłowy montaż pozwala uniknąć uszkodzeń ścian i poddasza oraz szybciej zakończyć remont.
Jak wybrać fachowca do montażu okien?
Współpracuj z osobami, które mają doświadczenie. Wybierz fachowca, który zna różne techniki montażu i potrafi dopasować je do Twoich potrzeb. Przy zakupie okien dachowych konsultuj się ze sprzedawcą i sprawdź, jakie są funkcje wybranego przez Ciebie produktu.
Jesteś zainteresowany ofertą okien dachowych? Zajrzyj na przygotowane przez nas zestawienia, w których znajdują się topowe produkty!
Ranking okien dachowych
Ranking okien dachowych Velux
Ranking okien dachowych Magnetic Neo
Ranking okien dachowych Fakro
Ranking okien dachowych plastikowych
Ranking okien dachowych drewnianych
Ranking okien dachowych do pokoju
Ranking okien dachowych do łazienki i kuchni
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Przeczytaj także:
- Wymiana okien dachowych – dlaczego warto wybrać nowoczesne okna FAKRO
- Ile kosztuje montaż okna dachowego?
- Dotacje na termomodernizację w ramach programu „Czyste Powietrze”
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.