t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo przygotować się do malowania ścian, by uniknąć błędów?

2021-05-31
Jak prawidłowo przygotować się do malowania ścian, by uniknąć błędów?

W poprzednim wpisie omówiliśmy błędy, które najczęściej pojawiają się podczas malowania ścian. Aby ich uniknąć, należy nie tylko wybierać odpowiednie farby, ale także dobrze przygotować się do poszczególnych etapów malowania. Dzisiaj chcemy dokładnie o nich opowiedzieć. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że malowanie ścian będzie dla Was jedynie przyjemnością.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak powinna wyglądać kolejność malowania ścian?
  2. Jak prawidłowo zagruntować ściany? Dlaczego ten zabieg jest tak ważny?
  3. Jakie narzędzia przydadzą Ci się podczas nakładania farby na ścianę?




farby, malowanie ścian, malowanie ścian błędy, jak przygotować ściany do malowania

Jak powinna wyglądać kolejność malowania ścian?

Aby podłoże było prawidłowo pomalowane i pięknie prezentowało się przez długi czas, należy je odpowiednio przygotować do malowania.

Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest jego wyszlifowanie, wycyklinowanie (jeśli zachodzi taka konieczność), odpylenie, umycie i odtłuszczenie. Dopiero wtedy możesz rozpocząć malowanie. Pamiętaj, aby zrobić to w odpowiedniej kolejności, którą przedstawiliśmy poniżej:

  1. Sufit;
  2. Ściany;
  3. Podłogi.

Jak prawidłowo zagruntować ściany? Dlaczego ten zabieg jest tak ważny?

Rodzaj i sposób gruntowania zależy od rodzaju wybranej farby nawierzchniowej, jak również podłoża, które będzie poddane renowacji. Zwróć szczególną uwagę na rekomendację producenta. Zanim nabędziesz farbę gruntującą, dokładnie zapoznaj się z etykietą produktu, a także jego kartą techniczną. Jeżeli nadal będziesz miał wątpliwości, skontaktuj się z autoryzowanym dystrybutorem tego typu rozwiązań, jakim jest renowa24.pl, gdzie eksperci udzielą Ci fachowych informacji i opowiedzą dokładnie o sposobie gruntowania.

farby, malowanie ścian, malowanie ścian błędy, jak przygotować ściany do malowania

Jakie narzędzia przydadzą Ci się podczas nakładania farby na ścianę?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne malowanie ścian, musisz zdać sobie sprawę z tego, że do wyboru oprócz odpowiedniej emulsji gruntującej oraz farby nawierzchniowej, musisz także wybrać narzędzie, którym będziesz nakładał wspomniane produkty. Do wyboru masz trzy rodzaje narzędzi: wałki, pędzle oraz agregaty malarskie zwane również pistoletami do malowania.

Pędzle do malowania

Malarze korzystają z pędzli do malowania, chcąc stworzyć efekt dekoracyjny, a także pomalować elementy drewniane, metalowe, czy różnego rodzaju krzywizny, które utrudniają pomalowanie powierzchni (np. kaloryfer żeberkowy). Pędzle rzadko wykorzystywane są do malowania ścian, ponieważ włosie pozostawia strukturę. Niektórzy wykonawcy malują pędzlami załamania między ścianami lub między ścianami a sufitem. Nie ma w tym nic złego, jeśli przed wyschnięciem ,font color = blue>farby przemalują to miejsce niewielkim wałeczkiem. Dzięki temu zgubią powstałą w tych miejscach strukturę. Pamiętaj, że niedopuszczalne jest, aby na jednej ścianie łączyć ze sobą strukturę po wałku i pędzlu.

Pędzle dzieli się ze względu na ich kształt rodzaj włosia oraz rozmiar. Na rynku można dostać pędzle wykonane z włosia naturalnego, które doskonale sprawują się w czasie malowania farbami rozpuszczalnikowymi oraz pędzle z włosiem sztucznym, które stosuje się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Dostępne są także pędzle uniwersalne, w których pomieszczano włosie naturalne z syntetycznym.

farby, malowanie ścian, malowanie ścian błędy, jak przygotować ściany do malowania

Wałki do malowania

Wałki do malowania to najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane do pokrywania farbą ścian i sufitów. Na rynku można spotkać produkty o różnej długości włosia:

  • z włosiem krótkim do 8 mm - przeznaczonoe są do malowania powierzchni gładkich. Pozostawiają na niej minimalną strukturę. Malując takim wałkiem nie można zapominać o częstym nabieraniu farby. W ten sposób unikniesz pojawienia się na ścianie smug.
  • z włosiem średnim - między 8 a 18 mm - doskonale sprawdzają się na ścianach gładkich i chropowatych. Malując nimi można zauważyć wyraźną strukturę oraz grubszą warstwę farby na ścianie. Rozwiązanie to sprawia, że farba lepiej kryje.
  • z włosiem długim, którego długość wynosi powyżej 18 mm - idealnie sprawdzają się na podłożach mocno chropowatych, np. na tynkach strukturalnych. W związku z długim włosiem pozostawiają wyraźną strukturę i grubą warstwę farby.

farby, malowanie ścian, malowanie ścian błędy, jak przygotować ściany do malowania

Agregaty malarskie

Są to urządzenia, które najczęściej wykorzystuje się przy dużych inwestycjach. Dzięki nim praca posuwa się do przodu naprawdę szybko. Na rynku można wyróżnić dwa główne rodzaje urządzeń do malowania natryskowego:

  1. Agregaty hydrofynamiczne - doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach. Ich cechą rozpoznawczą jest szybkość malowania. Farba do agregatu podawana jest za pomocą pompy (bez użycia powietrza). Dzięki wbudowanemu potencjometrowi możliwa jest elektroniczna regulacja ciśnienia oraz dopasowanie go do prędkości malowania i rodzaju farby. Agregatem malarskim można pokrywać ściany wszystkimi rodzajami farb. W zależności od modelu przeznaczone są do malowania jednym lub dwoma pistoletami.
  2. Pistolety natryskowe HVLP - są to narzędzia, które sprawdzą się na mniejszych przestrzeniach. Różnią się od agregatów prędkością malowania. W tym wypadku farba podawana jest z powietrzem, które dostarcza kompresor. Zastosowana technologia sprawia, że rozpylana farba otoczona jest tuleją, która zapobiega pojawieniu się niechcianej mgiełki z farby. Dzięki temu prace przebiegają w czystości, a malarz jest w stanie bez trudu dotrzeć do każdego załamania. Pistolety do malowania wyposażone są w trójstopniowy przestawiany strumień farby (punktowy, pionowy lub poziomy), dzięki czemu możliwe jest precyzyjne krycie całej powierzchni oraz wszystkich zakamarków.

Wybierając odpowiednie narzędzie do malowania pamiętaj, że musi być dobrze dobrane do podłoża. Nie możesz także zapominać o efekcie, jaki chcesz uzyskać. Kupując pędzle czy wałki zwróć uwagę na ich jakość. Nie mogą gubić włosia, rozklejać się i sprawiać trudności podczas nakładania farby na podłoże.

farby, malowanie ścian, malowanie ścian błędy, jak przygotować ściany do malowania

Przeczytaj także:

Farby i malowanie ścian - jakich błędów unikać?

Jak szybko i wydajnie pomalować ściany i sufit?


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel