Jak pomalować meble kuchenne?
Od kilku sezonów da się zauważyć nowy trend. Właściciele domów i mieszkań nie wyrzucają starych mebli, ale w myśl zasady "zrób to sam" starają się je odnowić. Dzięki temu nie tylko zyskują nowy, odświeżony design, ale przede wszystkim oszczędzają. Ty również chciałbyś odnowić swoje szafki kuchenne, jednak nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś! W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci jak pomalować meble kuchenne krok po kroku. Pamiętaj, odnowione meble mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie wyrzucaj zatem od razu starych mebli, które są dobre, jednak znudził Ci się ich obecny wygląd. Chwyć za wałek lub pędzel i nadaj im drugie życie.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego malowanie mebli kuchennych w wielu przypadkach jest doskonałym rozwiązaniem?
- Jak pomalować meble kuchenne krok po kroku?
- Jaka farba do drewna będzie odpowiednia do malowania mebli kuchennych?
Dlaczego malowanie mebli kuchennych w wielu przypadkach jest doskonałym rozwiązaniem?
Obecna moda na odnawianie starych mebli to dobra moda. Okazuje się bowiem, że wystarczy odrobina farby i chęci, aby staremu, ale nadal dobremu meblowi nadać drugie życie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na taką zmianę, zamiast wyrzucać dobre szafki i kupować nowe. Jest to poniekąd powrót do dawnych czasów, kiedy nasi dziadkowie, a często także rodzice darzyli rzeczy odpowiednim szacunkiem i zamiast wyrzucać je kiedy się popsuły, naprawiali i nadal użytkowali. Jeżeli masz podobne podejście do rzeczy w swoim domu, chwała Ci za to.
Dobre meble kuchenne wykonane są z drewna, jednak także one podczas intensywnej eksploatacji szybko się zużywają — plamy, zatłuszczenia, czy oddziaływanie pary wodnej i uszkodzenia mechaniczne, to tylko niektóre sytuacje, jakie powodują, że meble nie wyglądają dobrze. Pojawiają się na nich rysy i niezbyt ładne plamy. Jednak jeśli szafki się nie rozpadają, a ich funkcjonalność nam odpowiada, nie trzeba ich od razu wymieniać. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem będzie ich renowacja. Wystarczy odrobina farby do drewna, a w kilka chwil jesteś w stanie odnowić swoje meble i — umówmy się — zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.
Jak pomalować meble kuchenne krok po kroku?
Zastanawiasz się właśnie nad wymianą kuchni, jednak nie masz na koncie kilkunastu tysięcy pozwalających Ci kupić porządne meble? Chciałbyś zatem kupić coś tańszego o pośredniej jakości? Nie musisz tego robić! Jeśli Twoja zabudowa kuchenna jest nadal funkcjonalna i wygodna w użyciu wystarczy, że ją odnowisz. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które pozwolą Ci precyzyjnie wykonać to zadanie. Jak pomalować meble kuchenne? Zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Sprawdź, w jakim stanie są meble kuchenne — przegląd mebli to podstawowy krok, o którym nie można zapominać. Sprawdź stan pudeł, frontów, półek, szafek i szuflad. Jeżeli znajdziesz na nich większe rysy i ubytki, być może będziesz mógł uzupełnić je meblową masą szpachlową albo zeszlifować papierem ściernym.
- Przygotuj odpowiednio meble kuchenne do malowania — jest to krok, który ma ogromne znaczenie na ostateczny wygląd mebli po renowacji. W tym celu zdemontuj gałki, okucia, uchwyty. Jeżeli zależy Ci na dokładnym zajęciu się każdą szafką, zdejmij także drzwiczki i korpusy ze ściany. Teraz przyszedł czas na dalsze prace:
- odtłuszczanie i matowienie poszczególnych elementów. Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego lub specjalnej szlifierki, która znacznie przyspieszy pracę. Jest to także moment na spłycenie rys, jakie znalazłeś wcześniej na meblach. Zabieg ten pozwoli na lepszą przyczepność nowej farby do podłoża, a także usunięcie starych warstw farby, czy okleiny (jeśli odnawiasz meble z MDF-u). Najpierw zatem użyj gruboziarnistego papieru, a następnie wygładź powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
- odkurzanie i mycie mebli — kiedy zakończysz matowienie, dokładnie odkurz poszczególne części, dokładnie je umyj i pozostaw do wyschnięcia.
- Pomaluj meble kuchenne — po przygotowaniu powierzchni, przyszedł czas na malowanie mebli kuchennych Zabezpiecz te elementy, których nie chcesz malować, a także ściany i podłogi. Przygotuj odpowiednie narzędzia: większe i mniejsze pędzle oraz wałki (dostosuj je do wybranej farby i i wybraną wcześniej farbę. Malowanie mebli najlepiej rozpocząć od trudo dostępnych miejsc, rogów i wszelkich detali. Doskonale sprawdzi się tutaj niewielki pędzel, którym dotrzesz w każdy zakamarek. Następnie pomaluj większe powierzchnie — skorzystaj z większego pędzla lub wałka.
- Zadbaj o pozostałe detale — skoro już podjąłeś się renowacji mebli kuchennych, nie zapomnij także o wymianie gałek i uchwytów. Pozwoli Ci to osiągnąć określony styl wnętrza. Możesz wybierać spośród uchwytów klasycznych, rustykalnych czy industrialnych.
Jaka farba do drewna będzie odpowiednia do malowania mebli kuchennych?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje meble kuchenne przetrwały kolejne kilka lat, do ich malowania wybierz wysokiej klasy farbę do drewna. Jeżeli oczekujesz od nas, że powiemy Ci teraz, jaką konkretnie farbę wybrać, musimy Cię rozczarować. Jedna, idealna farba nie istnieje.
Wybierając farbę do malowania mebli kuchennych musisz koniecznie zwrócić uwagę na kartę techniczną produktu, a także zalecania producenta dotyczące zastosowania produktu. Mając meble wykonane z MDF, z dodatkiem okleiny, czy drewniane, możesz wykorzystać jeden rodzaj farby. Zazwyczaj jest to produkt akrylowy, uniwersalny, który jest odporny na szorowanie czy oddziaływanie promieni słonecznych.
Niektórzy producenci oferują swoim Klientom specjalne farby do malowania mebli, dzięki którym możesz osiągnąć nie tylko spektakularny efekt wizualny, ale również doskonałą ochronę drewnianych powierzchni. Na uwagę w tym przypadku zasługują tzw. farby renowacyjne, np. Emalia szybkoschnąca ALTAX 0,75 L biały półmat, która doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.
Przeczytaj także:
- Farby renowacyjne do drewna — jakie wybrać?
- Impregnat a farba do drewna – jakie są różnice?
- Jak przygotować drewno do malowania?
Zapoznaj się z bogatą ofertą farb do drewna na renowa24.pl!!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.