Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?
Praktyka budowlana stosowana na co dzień przyzwyczaiła wszystkich, że budynek ociepla się na zewnątrz. Jest to doskonałe rozwiązanie choćby ze względu na to, że niweluje powstawanie niechcianych mostków termicznych. Co więcej, zewnętrzne docieplenie poszerza również przegrody w innym kierunku niż przestrzeń użytkowa. Wadą takiego rozwiązania jest to, że można je zastosować jedynie na nowych budynkach lub takich, w których można ingerować w elewację. Kiedy zatem stosuje się ocieplanie mieszkań od wewnątrz?
W momencie kiedy pomimo dużej przepuszczalności ciepła właściciel nie może zmienić wyglądu domu od zewnątrz lub kiedy zewnętrzna termoizolacja nie wystarcza, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu strat ciepła jest wykonanie ocieplenia ścian wewnętrznych.
Jak wygląda docieplenie ścian od wewnątrz?
Decydując się na docieplenie budynku od wewnątrz, trzeba mieć na uwadze, że obowiązuje ta sama zasada, co przy docieplaniu zewnętrznym — przegrody elewacyjne wyposaża się w dodatkową płaszczyznę zabezpieczającą. Wspomniana warstwa ma małą zdolność przewodzenia ciepła, dzięki czemu blokuje temperaturę znajdującą się w budynku już na etapie ściany. Ciekawe jest to, że ciepło, które wytworzyło centralne ogrzewanie zatrzymuje się na izolacji, nie tylko nie przedostając się przez mury, ale także nie ogrzewając ścian, dzięki czemu nie odnotowuje się strat ciepła. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się tam, gdzie szybko trzeba ogrzać budynek, np. w domkach turystycznych. Warto ją jednak stosować w momencie, kiedy ciepło słoneczne nadmienie ogrzewa budynek, jak również jeśli jest to jedyne wyjście, aby móc docieplić budynek.
Należy mieć na uwadze, że dodatkowa warstwa nie tylko nie chłonie ciepła, ale także je odbija, co oznacza, że pozwala regulować temperaturę, szczególnie tam, gdzie nasłonecznienie jest duże. Choć ocieplenie wewnątrz zabiera kilka centymetrów z każdego pomieszczenia, ma swoich zwolenników.
Jak ocieplić budynek od wewnątrz?
Docieplenie wewnętrzne można wykonać używając takich samych produktów, jak podczas docieplania zewnętrznego. Doskonale sprawdzi się tutaj zarówno wełna mineralna, jak i styropian. Można także wykorzystać substancję termoaktywną lub farbę o podobnych właściwościach. Wybierając pierwsze rozwiązanie, musisz pamiętać o tym, aby stworzyć odpowiednią siatkę konstrukcyjną i nałożyć kolejną warstwę tynku. Jeżeli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, wystarczy preparat zaaplikować wałkiem malarskim.
Przyglądając się obu wspomnianym sposobom, nie sposób nie zauważyć, że tak jak wymagają różnego nakładu pracy i środków, tak samo inaczej wpływają na ochronę ścian przed utratą ciepła. Co więcej — zmieniają także wygląd ścian i całego pomieszczenia. Tradycyjne położenie wełny mineralnej lub styropianu, choć wymaga więcej czasu i zabiera więcej miejsca, wydaje się skuteczniejszą i trwalszą metodą. Termoizolacja w postaci nałożenia preparatu lub farby, choć nie pomniejsza powierzchni użytkowej budynku i daje lepszy efekt wizualny, nie jest tak trwały.
Zasady, o której nie można zapominać
Docieplenie ścian od wewnątrz wymaga uprzedniego zabezpieczenia przegrody przed zawilgoceniem. Termoizolacja elewacyjna chroni budynek nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed pojawieniem się w ścianach wody. Pamiętaj, że ściany, które docieplane są od wewnątrz mogą wykazywać skłonność do wilgotnienia, przemarzania i zagrzybiania. Dlatego też, bez względu na to, jaki rodzaj termoizolacji wybierzesz, pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności wykonać blokadę wilgotności. Jeżeli chcesz ocieplić budynek od wewnątrz, pamiętaj, aby przestrzegać zasad. Dzięki temu nie dopuścisz do opłakanego w skutkach zawilgocenia całego mieszkania.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.