Jak ocieplić budę dla psa?
Nie da się ukryć, że wierny pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zwierzę to jest także bezinteresownym stróżem domostwa. Ostrzega przed zagrożeniem i niechcianymi gośćmi. Warto zatem zadbać o to, aby i on w zimowe dni czuł się bezpiecznie. Jeżeli nie możesz mieć swojego pupila w domu, warto dać mu ocieploną budę, w której będzie mógł spędzać chłodne dni i noce. Możesz taką nabyć lub samodzielnie docieplić dom psa, który znajduje się na Twojej posesji. Jak to zrobić?
Tak samo jak Ty potrzebujesz swojego domu, również Twój pupil potrzebuje swoich czterech kątów, w których będzie mógł odpocząć i zaszyć się w chłodne dni. Buda zbita z kilku desek to coraz rzadszy widok. Obecnie na posesjach można spotkać solidne domki dla psów, z których wiele wyposażono w termoizolację. Jeżeli wybrałeś kilka lat temu budę bez docieplenia, teraz przyszedł czas, abyś samodzielnie uzupełnił ją o ten element. Dzięki temu Twojemu pupilowi nie będą straszne żadne kaprysy pogody.
Wygodne miejsce do odpoczynku
Każdy pies, podobnie jak człowiek powinien mieć wygodne miejsce do odpoczynku. Dlatego też wybierając budę w sklepie lub samodzielnie ją konstruując, warto wziąć pod uwagę wielkość zwierzęcia. Dom dla psa powinien być na tyle duży, aby ten nie tylko mógł w nim stać, ale także swobodnie się obracać. Pamiętaj jednak o tym, że to zwierzę nagrzewa ją w środku, co oznacza, że nie może być dla niego za duża. Aby ciepło wytworzone w środku przez psa nie uciekało zbyt szybko, warto jego dom docieplić. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie poniżej.
Ocieplenie budy dla psa — co wziąć pod uwagę?
Kiedy chcesz samodzielnie ocieplić budę, która znajduje się na Twojej posesji, podejdź do sprawy racjonalnie. Wówczas nie będziesz generował dodatkowych kosztów, a jednocześnie stworzysz trwałe i komfortowe miejsce do odpoczynku dla swojego pupila. Zdecyduj się na ocieplenie budy styropianem grafitowym, które będzie nie tylko tanie, ale także trwałe.
Aby mieć pewność, że ocieplenie budy będzie solidne, warto zastosować poniższy schemat:
- W pierwszej kolejności przygotować podłoże. W tym celu można wykorzystać sklejkę, deski, czy płytę OSB. Całość należy dobrze zagruntować używając preparatu gruntującego (dokładnie tak samo jak w systemie ETICS — czyli systemie dociepleń).
- Jeżeli na budzie występuje korozja biologiczna lub naniesiono na nią lakier, wspomniane warstwy należy usunąć. Tylko wtedy można mieć pewność, że zaprawa klejąca będzie miała odpowiednią przyczepność.
- Przyszedł czas na wybór styropianu. W tym wypadku eksperci sugerują, aby wybierać materiał izolacyjny o podwyższonej twardości, a nawet płyty XPS.
- Mając już odpowiedni materiał, przyszedł czas na jego przyklejenie do budy. W tym wypadku można zastosować klasyczną zaprawę mineralną, której używa się w standardowych systemach dociepleń lub wybrać kleje poliuretanowe.
- Po przymocowaniu styropianu do budy należy zabezpieczyć materiał izolacyjny. W tym wypadku postępujemy tak samo jak w klasycznym systemie dociepleń MAGNETIC, który stosuje się na budynkach. Do styropianu mocuje się siatkę zbrojną. Warto tutaj zastosować kątowniki na narożnikach i wokół otworu wejściowego.
- Po nałożeniu siatki całość należy pomalować (najlepiej farbami akrylowymi) lub pokryć tynkiem. W tym wypadku warto wybierać ten o jak najdrobniejszym uziarnieniu. Powyższe kroki sprawią, że pies przez wiele lat będzie mógł cieszyć się z budy, w której będzie miał ciepło i sucho.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.