Biała farba na ścianie - co musisz wiedzieć, zanim pomalujesz ścian w tym odcieniu?
Biała farba jest chętnie stosowana we wnętrzach. Nic w tym dziwnego, ponieważ odświeża je, optycznie powiększa i sprawia, że nabierają eleganckiego wyglądu. Nie da się ukryć, że jest to ponadczasowy i uniwersalny kolor, który doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu, podkreślając jego styl. Biała farba sprawia, że można osiągnąć efekt rozświetlonego, magicznego pomieszczenia, jak również chłodnego i nieprzyjaznego. Co zatem wziąć pod uwagę, zanim pomalujesz ściany na biało?
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego przy białych ścianach trzeba brać pod uwagę naturalne światło?
- Jak biel kojarzona jest w psychologii kolorów?
- Z jakimi elementami łączyć białe farby?
- Do jakich stylów wnętrzarskich będą pasowały białe farby?
Dlaczego przy białych ścianach trzeba brać pod uwagę naturalne światło?
Zanim wybierzesz białą farbą i zaczniesz malować, zastanów się nad położeniem wnętrza, które chcesz wykończyć. Aby biel doskonale komponowała się z przestrzenią, aranżacja powinna być dopasowana do doświetlenia pokoju. Na ilość wpadającego światła ma wpływ położenie pomieszczenia. Jeżeli znajduje się od strony północnej, gdzie zazwyczaj zawsze jest ciemniej, bez obaw można zastosować białe farby DEKORAL. Pamiętaj jednak o tym, aby wnętrze wykończyć ciepłymi dodatkami i meblami, które sprawią, że pokój będzie przytulny.
Jeżeli okna pomieszczeń wychodzą na południe, połącz biel z chłodniejszymi tonacjami, np. niebieskim szarym, czy zielonym. Dzięki temu zabiegowi będziesz w stanie zachować aranżacyjną równowagę.
Jak biel kojarzona jest w psychologii kolorów?
Biały kolor kojarzy się wielu osobom z czystością, spokojem i świeżością, dlatego jest to barwa, która sprawdzi się we wnętrzach, a których chcesz wypocząć. Białe farby wybierz zatem do sypialni albo salonu. Produkt ten jest neutralny. Nie rozprasza użytkowników danego pomieszczenia, nie pochłania swoją barwą uwagi, dzięki czemu znacznie ułatwia koncentrację. Warto zatem biel wykorzystać w pokojach dzieci, które chodzą do szkoły lub w biurach. Jest to powód, dla którego różne odcienie bieli wybierane są do przestrzeni publicznych, gabinetów lekarskich lub innych budynków użyteczności publicznej.
Z jakimi elementami łączyć białe farby?
To, z czym łączyć białe farby zależy od tego, jakie efekt chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz, aby wnętrze zachęcało do relaksu i wypoczynku, a także było przytulne, wybierz elementy wystroju, które ocieplą ten kolor. Doskonale w tym wypadku sprawdzi się drewno w jasnych, ciepłych odcieniach. I nie mówimy tu tylko o meblach, ale również o solarce okiennej i drzwiowej, schodach, czy podłodze. Odpowiednio dobrane doskonale będą komponowały się z bielą, zmieniając całkowicie wizerunek wnętrza.
Nie chcesz przeprowadzać gruntownego remontu? Wcale nie musisz. Wystarczy, że do białego wnętrza wprowadzić efektowne dekoracje. Gruby, ciepły koc, dywan o wyraźnej strukturze, duża ilość miękkich poduszek i oraz ozdoby z wikliny i rattanu sprawią, że wnętrze zostanie ocieplone.
Biała farba a formalna przestrzeń
Urządzasz formalną przestrzeń i poduszki oraz koce zupełnie do niej nie pasują? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takich wnętrz wybrać elementy o zimnej tonacji. Szare meble, elementy z czarnego metalu, skóry oraz szkła sprawią, że pomieszczenie stanie się niezwykle eleganckie.
Chcesz, aby Twoje biuro urządzone było w minimalistycznym klimacie? Wybierz monochromatyczną stylizację, która będzie utrzymana w klimacie total look. Wystarczy, że do białych ścian dobierzesz elementy utrzymane w tej tonacji.
Beton cegła, czy kamień dekoracyjny - one także lubią biel
Chciałbyś oprócz białej farby wprowadzić do wnętrza trochę innych eleganckich elementów? Nie rezygnuj z modnych obecnie betonu, cegły, czy kamienia dekoracyjnego. Białe ściany to uniwersalne elementy, które będziesz mógł wykorzystać także przy wzorzystych tapetach lub eleganckich sztukateriach i lamperiach.
Do jakich stylów wnętrzarskich będą pasowały białe farby?
Biel, bez względu na to, czy wybierzesz farby lateksowe czy akrylowe, pasują do większości wnętrz i stylów. Są jednak takie rozwiązania, do których biel pasuje idealnie, a połączenie ich z dodatkami tworzy fenomenalny efekt. Mowa tutaj choćby o stylu skandynawskim, w którym królują chłodne i jasne kolory. Nordyckie scenerie trzeba rozjaśnić, dlatego biel będzie tutaj doskonałym wyborem - białe farby nie tylko rozjaśnią wnętrze, ale również optycznie je powiększą. W stylu scandi królują także naturalne materiały: drewno, rattan, wiklina, czy len i bawełna. Nie może także zabraknąć zielonych roślin, które nadadzą pomieszczeniu charakteru. Takie połączenia to doskonałe odwzorowanie młodych odmian stylu skandynawskiego.
Styl rustykalny a biel
Marzy Ci się mieszkanie w stylu rustykalnym? Biel doskonale sprawdzi się także w tym wypadku. Będzie to doskonałe tło dla dużej ilości drewna oraz retro dodatkami, które są charakterystyczne dla tego rodzaju wystroju wnętrz. Dodając do niej bibeloty wyszperane na pchlim targu, suszone bukiety, czy obrazy w starych, wysłużonych ramach, stworzysz niebanalną, elegancką i ciepłą aranżację.
Styl klasyczny także lub biel
Białe farby doskonale czują się także w stylu klasycznym, w którym stają się idealnym, neutralnym tłem dla eleganckich i stylowych mebli oraz gustownych dodatków. Doskonale współgra z metalicznymi kolorami, szczególnie ze złotem, które jeśli dodatkowo jest postarzone, tworzy ciekawy efekt wizualny.
Biały kolor doskonale sprawdza się w hotelach, SPA, czy domkach wakacyjnych. Miejsca te służą wypoczynkowi oraz relaksowi i kojarzone są przede wszystkim z ciepłem słonecznego lata. Warto zatem zaufać bieli i dzięki niej stworzyć wnętrze dopasowane do naszych potrzeb, do którego będziemy wracać z przyjemnością.
Przeczytaj także:
Jak urządzić nowoczesną jadalnię?
Aranżacja salonu w beżach i brązach – nowy HIT!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.