DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak może otwierać się okno dachowe?

2021-06-25
Jak może otwierać się okno dachowe?

Mnogość sposobów otwierania okien dachowych to nie lada problem dla osób, które poszukują najlepszych rozwiązań do swoich domów. Mając to na uwadze specjaliści z renowa24.pl przygotowali informacje nt. poszczególnych możliwości otwierania okien. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą Ci wybrać idealne rozwiązanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy stosować okna dachowe otwierane na bok lub klapowo?
  2. W jakich sytuacjach wybrać okna z dolnym, a w jakich z górnym otwieraniem?
  3. Dlaczego połączenie górnego i dolnego otwierania to dobry pomysł?
  4. Które otwieranie sprawdzi się lepiej - lewe czy prawe?
  5. Kiedy wybrać okna dachowe nieotwierane?
  6. W jakich sytuacjach montować okna dachowe otwierane?
  7. Dlaczego i kiedy warto postawić na okna dachowe sterowane elektrycznie?


okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

Kiedy stosować okna dachowe otwierane na bok lub klapowo?

Okna dachowe otwierane na bok lub klapowo nazywane również oknami wyłazowymi proponowane są przez producentów tego typu asortymentu do pomieszczeń nieogrzewanych i ogrzewanych, w których właściciel przebywa jedynie w związku z konserwacją dachu lub komina. Dzięki niem możliwe jest bezpieczne wyjście na dach. Tego typu produkty, dzięki odpowiednim wymiarom mogą także pełnić funkcję wyjścia ewakuacyjnego.

Aby dobrze wybrać wyłaz dachowy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poza wspomnianym wyżej ogrzewaniem strychu należy również wziąć pod uwagę, fakt, że wyłazy dachowe otwierane na bok lub klapowo doświetlają wnętrze światłem naturalnym oraz zapewniają możliwość przewietrzenia pomieszczenia. Wszystko dzięki możliwości uchylenia klapy.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

W jakich sytuacjach wybrać okna z dolnym, a w jakich z górnym otwieraniem?

Sposób otwierania okien dachowych jest niezwykle istotny dla wygody użytkowania poddasza mieszkalnego. Producenci proponują swoim klientom zarówno górne, jak i dolne otwieranie. Kiedy sprawdzą się te rozwiązania?

Okna dachowe - górne otwieranie

Decydując się na okna dachowe z górnym otwieraniem warto pamiętać o tym, że ich dolna krawędź powinna być usytuowana nad podłogą około 90 cm. Taki montaż jest możliwy, jeśli ścianka kolankowa jest niska. Tak usytuowane okna dają nam lepszy widok, nawet kiedy siedzimy, a poddasze jest znacznie lepiej doświetlone.

Górne otwieranie to także doskonały pomysł, jeżeli pod oknem chcemy ustawić meble, np. komody, dopasowaną zabudowę, czy biurko. Co więcej, takie okna sprawdzą się także w pokojach dzieci, które nie sięgną do klamki.

Okna dachowe z dolnym otwieraniem

Mając na poddaszu wysoką ściankę kolankową, np. powyżej 150 cm musisz liczyć się z tym, że w grę wchodzi jedynie montaż okien dachowych z dolnym otwieraniem. Rozwiązanie tego typu będzie idealne dla osób, które są niskiego wzrostu. Do tego dolna klamka sprawia, że obsługa okna nie jest trudna - nie trzeba mocno wyciągać ręki do góry, czy wspinać się na palce.

Jedną z doskonałych propozycji są okna dachowe VELUX z dolnym otwieraniem, które poza elegancką wygodną klamką mają w sobie także dwustopniowy system wentylacji. Dzięki temu nawet przy zamkniętym oknie zachowana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

Dlaczego połączenie górnego i dolnego otwierania to dobry pomysł?

Dla osób wymagających i szukających nietuzinkowych rozwiązań, na rynku pojawiły się okna, które mają więcej niż jedną możliwość otwierania. Warto mieć na uwadze, że tego typu produkty mają złożoną konstrukcję, co wiąże się z ich wyższą ceną.

Mowa tutaj o oknach klapowo-obrotowych, które można otwierać za pomocą dolnej klamki, jednak jeśli zwolni się specjalną blokadę znajdującą się w górnej części okna, można z powodzeniem stworzyć okno obrotowe.

Jedną z takich propozycji jest okno dachowe GHL VELUX, które oprócz dolnej klamki, posiada także klapę wentylacyjną, filtr powietrza oraz górny uchwyt otwierający. Jest to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy chcemy umyć okno. Skrzydło okna dachowego można bowiem obrócić o 180° i zablokować specjalną zasuwką. Co więcej, tego typu okno sprawdza się również jako wyjście ewakuacyjne.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

Które otwieranie sprawdzi się lepiej - lewe czy prawe?

Na rynku można spotkać okna rozwieralne lewe lub prawe. Co to znaczy? Otóż do bocznej ramy okna montowane są zawiasy, dzięki którym skrzydło można otworzyć na lewą lub prawą stronę. Takie okna stosowane są najczęściej jako wyłazy dachowe, dzięki którym można wyjść na dach. Właśnie dlatego najczęściej wyposażone są w specjalną blokadę, dzięki której nie dojdzie do niekontrolowanego zamknięcia okna.

Kiedy wybrać okna dachowe nieotwierane?

Okna nieotwierane są jednym z elementów często stosowanych na poddaszach mieszkalnych. Ich atrakcyjna cena często decyduje o tym, że inwestorzy chętnie je wybierają. Na niższy koszt wpływa ich konstrukcja, w której pozbyto się okuć odpowiedzialnych za ruch okna otwieranego. Co więcej, w tych modelach zredukowano również liczbę uszczelek i profili. Istotne jest również to, że okna dachowe nieotwierane są bardziej szczelne i mają doskonałe parametry termoizolacyjne. Ich montaż pozwala doświetlić wnętrza naturalnym światłem, jednocześnie nie tracić nadmiernie ciepła.

Kluczowym zadaniem okien nieotwieranych jest doświetlenie poddasza oraz otwarcie go na otoczenie. Warto mieć tutaj na uwadze, że ich powierzchnia może być znacznie większa, niż w przypadku okien dachowych, które można otwierać.

Okna dachowe nieotwierane są doskonałym uzupełnieniem przeszkleń, które można otworzyć. Dzięki nim właściciele mogą zwiększyć dopływ światła naturalnego na poddasze. Co więcej, są w stanie także powiększyć optycznie pomieszczenie, w którym zostały zamontowane. Istotne jest również to, że okna dachowe nieotwierane są bardziej odporne na włamania, szczególnie jeśli w ościeżnicach znajdą się szyby klasy P4 albo P5.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

W jakich sytuacjach montować okna dachowe otwierane?

Okna dachowe otwierane są jednym z kluczowych elementów doświetleniowych na poddaszu. Ich funkcjonalność zależy w dużej mierze od sposobu otwierania. Niemniej jednak bez względu na to, czy wybierzesz okna dachowe z klamką na dole, na górze, czy sterowane elektrycznie, możesz liczyć na wiele zalet tego rozwiązania.

Okna dachowe otwierane, podobnie jak te nieotwierane dostarczają do pomieszczenia wiele światła, a także dają możliwość przyglądania się otaczającemu mieszkańców krajobrazowi. Ich niewątpliwym atutem jest to, że konstrukcja pozwala na montaż praktycznie w każdym dachu - zarówno tym, który jest nachylony pod małym kątem, jak i tym bardzo spadzistym.

Warto również podkreślić, że otwierane okna dachowe sprzyjają prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Możliwość otwierania skrzydła sprawia, że do pomieszczeń wpływa świeże powietrze.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

Dlaczego i kiedy warto postawić na okna dachowe sterowane elektrycznie?

Jeżeli zdecydujesz się na okno dachowe z górnym otwieraniem, powinieneś wiedzieć, że bez problemu będziesz mógł zmienić je w okno z otwieraniem elektrycznym, gdzie sterowanie będzie odbywać się za pomocą telefonu lub naściennej klawiatury. Takie produkty oferuje m.in. firma VELUX. Korzystając z ich oferty możesz liczyć na dwa systemy sterowania elektrycznego - VELUX INTEGRA lub VELUX ACTIVE.

Jak zamienić sterowanie manualne na elektryczne? Wystarczy do okna doprowadzić przewód zasilający. Jeżeli nie chcesz mieć generalnego remontu, możesz to zrobić na etapie montażu okna dachowego, nawet jeśli nie planujesz od razu montować systemu elektrycznego.

Dlaczego warto skorzystać z okien elektrycznych? Ponieważ posiadają wiele innowacyjnych i użytecznych funkcji. Można je zamykać i otwierać bardzo cicho, a także dowolnie zaprogramować, dzięki czemu nawet jeśli nie będzie nas w domu, system sam obsłuży okna dachowe. Co więcej, takie rozwiązania sprawdzają się w trudnodostępnych miejscach, gdzie manualne sterowanie byłoby utrudnione lub całkowicie niemożliwe.

okno dachowe, sposoby otwierania okna dachowego

Przeczytaj także:

Okno dachowe do łazienki – lepsze plastikowe czy drewniane?

Jakie typy okien dachowych dostępne są w sklepie renowa24.pl?

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel