Jak malować lakierobejcą – lista narzędzi i kilka praktycznych porad
Drewniane powierzchnie na zewnątrz co jakiś czas trzeba zabezpieczać. Meble ogrodowe, altanki, czy ogrodzenia muszą być porządnie zakonserwowane, aby przetrwały piękne i bezpieczne dla użytkowników przez wiele lat. Jeżeli będziesz je chronić przed zmiennymi temperaturami oraz opadami atmosferycznymi, na pewno będą cieszyć Twoje oko. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie drewna jest pokrycie go lakierobejcą. Jak to zrobić i jakie narzędzia mogą przydać się do wykonania tego zadania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Sprawdź, co powinieneś wybrać i rozpocznij ochronne malowanie drewnianych powierzchni.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest lakierobejca i jakie drewno warto nią pomalować?
- Jakie kolory lakierobejcy dostępne są na rynku?
- Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne do malowania lakierobejcą?
- Jak prawidłowo nałożyć lakierobejcę?
Czym jest lakierobejca i jakie drewno warto nią pomalować?
Lakierobejca, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem bejcy, której zadaniem jest zabarwienie drewna oraz lakieru, który ma je chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.Doskonale sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie, bez obaw możesz ją wykorzystać zamiast farby do drewna.
Głównym zadaniem lakierobejcy jest pielęgnacja desek i podkreślenie rysunku słojów, które są na nich widoczne. Doskonale zabezpiecza drewno przed słońce, wiatrem, czy opadami atmosferycznymi. Jest idealnym produktem, jeśli chcesz zabezpieczyć meble ogrodowe, taras, altany, czy drewniane ogrodzenia. Lakierobejca sprawdzi się również na elementach stolarki budowlanej, a także drzwiowej i okiennej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Jakie kolory lakierobejcy dostępne są na rynku?
Bez względu na to, jaki kolor lakierobejcy wybierzesz, musisz wiedzieć, że zdecydowana większość produktów na rynku podkreśla i wybarwia naturalną barwę drewna — orzecha, sosny, dębu, a także egzotycznych gatunków. Producenci proponują także produkty w odcieniach bieli lub szarości, a także bezbarwne lakierobejce. Ta ostatnia wydobywa piękno malowanego nią drewna, zachowując jego pierwotny kolor i podkreślając jego budowę.
Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne do malowania lakierobejcą?
Zanim przystąpisz do pokrywania drewna lakierobejcą, przygotuj:
- Wybrany wcześniej preparat.
- Kuwetę malarską.
- W zależności od efektu, na jakim Ci zależy: pędzel, wałek do malowania lub pistolet natryskowy.
- Rozpuszczalnik.
- Szmatkę.
Dodatkowo, jeżeli okaże się, że będziesz musiał usunąć poprzednią warstwę lakieru, nie zapomnij o papierze ściernym grubo- i drobnoziarnistym lub szlifierce.
Jak prawidłowo nałożyć lakierobejcę?
Skoro masz już lakierobejcę oraz wszystkie niezbędne akcesoria, możesz przystąpić do malowania. Poniżej przedstawiliśmy kolejne kroki, jakie pomogą Ci przejść przez cały proces bez problemu.
Krok 1
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest prawidłowe przygotowanie drewna do malowania. Zadanie to należy rozpocząć od dokładnego umycia drewnianej powierzchni oraz odtłuszczenia jej. W tym celu możesz wykorzystać zarówno zwykły płyn do mycia naczyń, a jeśli on nie pomoże, wówczas wykorzystaj dostępne na rynku specjalistyczne środki.
Krok 2
Jeżeli okaże się, że wcześniejsza warstwa lakieru lub farby jest zniszczona (niejednolity kolor lub łuszczenie starej warstwy), będziesz musiał ją usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą szlifierki lub papieru ściernego — najpierw gruboziarnistego, poprzez średni, aby szlifowanie zakończyć papierem drobnoziarnistym.
Krok 3
Po szlifowaniu koniecznie odpyl i umyj powierzchnię. W niektórych przypadkach jest to moment, w którym należy zaimpregnować drewno.
Krok 4
Jeżeli okaże się, że poprzednia warstwa lakieru albo lakierobejcy jest w dobrym stanie, nie pozbywaj się jej. Nałóż nową lakierobejcę na starą warstwę. produkt nakładaj ciągnąć pędzel lub wałek wzdłuż włókien i słojów drewna, równoległymi liniami. Pamiętaj, aby kolejne pasy nachodziły na siebie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że drewno zostanie równomiernie pokryte.
Krok 5
Po 12 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy przetrzyj delikatnie drewno papierem ściernym, odpyl je i nałóż kolejną warstwę lakierobejcy. Poczekaj, aż produkt dokładnie wyschnie.
Przeczytaj także:
- Farby renowacyjne do drewna — jakie wybrać?
- Impregnat a farba do drewna – jakie są różnice?
- Jak przygotować drewno do malowania?
Zapoznaj się z bogatą ofertą farb do drewna na renowa24.pl!!
Buduj i remontuj razem z nami!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.