Jak kłaść tynk baranek?
Tynk baranek to tynk mineralny, cienkowarstwowy. Należy do tynków najchętniej wybieranych przez inwestorów, do wykańczania prac nad elewacją domu. Zwykle kładzie się go po ociepleniu ścian, lecz zdarza się również, że wykorzystuje się go do ścian jednowarstwowych. Nakładanie tynków mineralnych jest również możliwe do zrealizowania na ścianach wewnętrznych, dzięki ich właściwościom paroprzepuszczalnym. Ściana wykończona tynkiem mineralnym „oddycha”, co jest korzystne pod wieloma względami.
Występuje on w formie suchej mieszanki, którą rozrabia się z wodą. Można ją przygotować ręcznie bądź wykorzystując do tego specjalną maszynę. Posiada on pH zasadowe, zapewniające ochronę przed rozrostem patogennych mikroorganizmów. Ważną zaletą tynków mineralnych jest również ich duża odporność zarówno na wysokie jak i niskie temperatury, wpływ promieni słonecznych oraz uszkodzenia wywołane mechanicznie.
Jaki kolor wybrać?
W większości przypadków, elewacje, do których wykończenia został użyty tynk strukturalny baranek są białe bądź jasne. Jednak, jeśli chcemy by elewacja naszego domu miała inny odcień nic nie stoi na przeszkodzie. Bez problemy możemy pomalować go specjalną farbą do malowania ścian zewnętrznych. Inną formą jest przygotowanie zaprawy z wykorzystaniem kolorowego piasku.
Tynk baranek – nakładanie
Najczęściej, tynki zewnętrzne układa się trójwarstwowo. Dla zapewnienia odpowiedniej przyczepności, na oczyszczone podłoże kładzie się obrzutkę. Po stwardnieniu obrzutki przychodzi kolej na drugą warstwę, którą jest narzut. Ostatnią warstwą jest gładź, wykończona w sposób odpowiedni do tego jaką finalnie chcemy uzyskać fakturę.
Podczas prac kwestią kluczową jest dbanie o przerwy technologiczne. Są one potrzebne do prawidłowego wyschnięcia i związania położonych warstw. Dla standardowego tynku, czas schnięcia 1cm jego grubości zajmuje tydzień. Dlatego też okresy przerw są niezbędne. Zyskamy dzięki nim nie tylko znaczną trwałość położonych warstw, ale i zapewnimy ochronę przed wychodzeniem wykwitów.
Bardzo ważne by w czasie planowanych prac wykończeniowych obserwować warunki atmosferyczne. Nie wolno rozpoczynać tynkowania w czasie deszczu a także przy temperaturze niższej niż 5 stopni C.
Optymalna temperatura powietrza sprzyjająca kładzeniu tynku to temperatura wyższa niż 10 stopni C.
Kiedy nie wolno rozpoczynać prac:
- W przypadku temperatur minusowych
- W trakcie silnych powiewów wiatru
- W upalne, słoneczne dni
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.