Jak gruby powinien być styropian pod ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe do niedawna było kojarzone jedynie z domami jednorodzinnymi. Obecnie jednak to się zmienia i wspomniane rozwiązanie jest chętnie stosowane także w budynkach użytkowych i wielorodzinnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu ogrzewanie, dzięki unoszeniu się ciepłego powietrza ku górze, jest niezwykle wydajne. Co więcej, nie wymaga ono montażu grzejników, co jest doskonałą wiadomością dla osób ceniących sobie np. styl loftowy. Aby ogrzewanie podłogowe działało jak należy, trzeba odpowiednio ocieplić posadzkę. Jak gruby styropian wybrać, by mieć pewność, że to zadanie zostało dobrze wykonane?
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego izolacja termiczna jest istotna przy ogrzewaniu podłogowym?
- Na co zwrócić uwagę wybierając izolację pod ogrzewanie podłogowe?
- Jaką grubość styropianu wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
- Jaki styropian wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Dlaczego izolacja termiczna jest istotna przy ogrzewaniu podłogowym?
Izolację termiczną podłóg wykonuje się najczęściej styropianu lub polistyrenu ekstradowanego, który nazywany jest również XPS-em. Ten drugi wykorzystywany jest wtedy, kiedy właściciel budynku ma świadomość zwiększonego nacisku, który może pojawić się na posadzce.
Zdarza się, że właściciele budynków mają do dyspozycji mniejszą niż standardowa ilość miejsca. Pomimo tego zależy im na osiągnięciu jak najlepszego współczynnika termoizolacji posadzki. Wówczas jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest zastosowanie płyt wykonanych z pianki poliuretanowej. Okazuje się, że wspomniany produkt ma obecnie jeden z najlepszych współczynników przenikalności cieplnej i do tego jest niewielkiej grubości. Warto jednak mieć na uwadze, że w parze z doskonałą jakością idzie także wysoka cena. Bez względu na to, jaki materiał termoizolacyjny wybierzemy, pamiętajmy, aby był przeznaczony do zastosowania na podłodze. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że jego gęstość będzie odpowiednia, dzięki czemu styropian będzie odporny na obciążenia. Nie da się bowiem ukryć, że podłoga jest elementem budynku, który narażony jest na największe obciążenia. Aby zatem wybrać odpowiedni materiał izolacyjny — jego grubość i ilość, warto o pomoc poprosić projektanta, który obliczy wszystkie wartości i dostosuje je do obecnie obowiązujących przepisów prawa i wymogów technicznych. Okazuje się, iż niewiele osób wie, że pomimo tego, że ociepla się posadzki wewnątrz budynku, aby prawidłowo określić ich grubość, należy wziąć pod uwagę także amplitudę temperatur zewnętrznych. Wówczas grubość styropianu może różnić się nawet o kilka centymetrów. Wybierając grubość materiału izolacyjnego warto wziąć także pod uwagę fakt, czy musimy nim otulić przewody instalacji wodnej i kanalizacyjnej, które będą przebiegały w warstwach podłogi.Na co zwrócić uwagę wybierając izolację pod ogrzewanie podłogowe?
Prawidłowy dobór grubości izolacji termicznej to problem, który pojawia się nie tylko przy ocieplaniu podłogi. Osoby, którym zależy na oszczędnościach bardzo często wybierają cieńszy styropian. Warto jednak mieć na uwadze, że cena produktu nie powinna być wyznacznikiem. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach zbyt cienka izolacja może okazać się niewystarczająca. Ciepło krążące po budynku będzie przedostawać się do fundamentów, co spowoduje jego duże straty, a tym samym kolejne koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Kolejnym rozwiązaniem, które także może się nie sprawdzić, jest asekuracyjne nakładanie grubszych płyt styropianowych. W czasie, kiedy będą pracować, mogą się kurczyć, co spowoduje pojawienie się szczelin pomiędzy wylewką a fundamentem. Taka sytuacja może być powodem pękania podłóg w ogrzewanych pomieszczeniach. Żadne z wymienionych rozwiązań nie należy do najlepszych. Dlatego też dobierając styropian pod ogrzewanie podłogowe, warto słuchać specjalistów. Jego grubość będzie bowiem zależała zarówno od podłoża, na którym będzie układane ogrzewanie, jak i od rodzaju izolatora.
Jaką grubość styropianu wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
Jeżeli chcielibyśmy samodzielnie zająć się montażem izolacji pod ogrzewanie podłogowe, możemy sugerować się standardowymi grubościami styropianu dostępnymi na rynku.Decydując się na ogrzewanie podłogowe, które ułożone będzie na płycie fundamentowej, warto wiedzieć, że grubość białego styropianu powinna wynosić między 15 a 25 cm. Wybierając styropian grafitowy, skupmy się na produktach o grubości rzędu 12 do 15 cm.
Fachowcy zalecają zastosowanie dwóch warstw płyt styropianowych, które będą ułożone na zakładkę. Rozwiązanie to pozwala zapobiec pojawieniu się mostków termicznych. Jeżeli ogrzewanie będzie układane na stropie tuż nad ogrzewanym pomieszczeniem, wówczas do prawidłowej izolacji wystarczy styropian o grubości między 3 a 5 cm. Założenia dopasowano do wymogów polskiej normy. Tak wykonane docieplenie z pewnością pozwoli odczuć użytkownikowi komfort termiczny.Jaki styropian wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Chcąc prawidłowo ułożyć izolację termiczną na podłodze i spełnić wszystkie wymienione wyżej założenia, należy wybierać styropian podłogowy, który określany jest przez wielu producentów jako styropian dach-podłoga. Ten rodzaj płyt ma wyższy od pozostałych współczynnik odporności na ściskanie. Przyglądając się produktom poszczególnych producentów nie da się nie zauważyć, że zazwyczaj najczęściej podawanym parametrem jest współczynnik nacisku, w skrócie EPS100. Oznaczenie to jasno określa, że przy równomiernie rozłożonym obciążeniu, które może sięgać nawet 3 ton/m2, styropian odkształca się w stopniu minimalnym. Jeżeli w budynku będą panowały szczególnie trudne warunki, warto wybrać styropian o większej twardości, np. EPS 150 lub styrodur, który ma zadeklarowany nacisk nawet do 21 ton/m2.
Innym, równie ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła, potocznie zwany lambdą. Im niższa wartość wspomnianego parametru, tym styropian zapewni większą izolację termiczną.Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.