Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?

2022-02-25
Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?

 

Choć promienie słoneczne korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi, czasami ich duża ilość może być irytująca, szczególnie na poddaszu mieszkalnym, na którym może być sporym utrapieniem. W takim wypadku właściciele tego typu mieszkań powinni odpowiednio chronić swoje mieszkanie przed zbytnim nasłonecznieniem. W tym wypadku pomocne okażą się markizy na okna dachowe. Wybierając odpowiedni produkt, należy pamiętać, aby dobrać jego właściwą wielkość. By to zrobić, należy odszukać tabliczkę znamionową na oknie dachowym i odczytać z niej odpowiednie parametry.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto wykorzystać markizy na poddaszu mieszkalnym?
 2. Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?
 3. Jakie markizy do okien dachowych oferuje rynek?

mama z córką siedzące pod oknem dachowym wyposażonym w markizy

Czym jest markiza i jak działa?

Osoby, które zdecydują się na markizy do okien dachowych, powinny wiedzieć, że spełniają one dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze ograniczają ilość wpadającego do pomieszczeń światła (zaciemniający materiał doskonale chroni wnętrza na poddaszu przed nadmiernym nasłonecznieniem). Po drugie markizy zabezpieczają poddasze przed nagrzewaniem (zainstalowana na zewnątrz markiza blokuje dotarcie ciepła do szyby okna, dzięki czemu nie przedostaje się ono do wnętrza).

Warto podkreślić, że markiza zupełnie inaczej niż rolety zewnętrzne, nie eliminuje całkowicie dostępu do promieni słonecznych. Specjalna konstrukcja sprawia również, że nie ogranicza widoczności za oknem. Oznacza to, że nawet kiedy jest rozciągnięta na oknie, użytkownik może podziwiać widoki zza okna.

salon z oknami dachowymi wyposażonymi w markizy

Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?

Skoro czytasz ten artykuł, na pewno zastanawiasz się jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego. Poniżej przedstawimy krótką ściągę, która sprawi, że bez problemu zamówisz produkt odpowiedniej wielkości. Zanim zamówisz wybraną przez siebie markizę, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 1. Znajdź na skrzydle okna dachowego tabliczkę znamionową — znajduje się ona po lewej lub prawej stronie okna. Można ją znaleźć po otwarciu skrzydła.
 2. Sprawdź typ i rozmiar okna dachowego — podaj sprzedawcy dane, które zamieszczone są na tabliczce.
 3. Określ rodzaj markizy i sprawdź jej dostępność dla typu okna, które posiadasz na swoim poddaszu — najlepiej w tym celu skontaktować się ze specjalistami lub autoryzowanym sprzedawcą, który na pewno pomoże dobrać odpowiedni produkt.
 4. Sprawdź funkcjonalność markizy oraz sposób jej obsługi — w tym wypadku musisz podjąć decyzję, czy Twoim wyborem będzie markiza ręczna czy markiza elektryczna. Na rynku dostępne są także markizy solarne.
 5. Znajdź odpowiedni kod modelu, jaki wybierasz — w zależności od tego, jaki model markizy wybierzesz, podaj w zamówieniu odpowiedni kod, który będzie różnił się dla markiz ręcznych, elektrycznych i solarnych.
 6. Złóż zamówienie. Powyższe informacje sprawią, że otrzymasz markizę nie tylko odpowiedniej wielkości, ale również z odpowiednim sterowaniem.

Pamiętaj! Nigdy nie mierz okna dachowego, jeśli chcesz dobrze dobrać markizy. Tylko podanie danych znajdujących się na tabliczce znamionowej spowoduje, że produkt będzie idealnie pasował do okna dachowego, jakie jest zamontowane na Twoim poddaszu.

panel naścienny do sterowania markizami sterowanymi elektrycznie lub solarnie

Jakie markizy do okien dachowych oferuje rynek?

Markizy do okien dachowych dostępne na rynku mają tę samą funkcję. Poszczególne produkty mają jednak nieco inny rodzaj obsługi. Mając to na uwadze, można wyróżnić trzy rodzaj markiz okiennych:

 1. Markiza zewnętrzna obsługiwana manualnie — użytkownik może ją samodzielnie zasłaniać i odsłaniać. Aby zaciągnąć markizę, wystarczy otworzyć okno i obrócić je o 180° i pociągnąć za uchwyt. Markizy obsługiwane ręcznie sprawdzają się idealnie, jeśli okna dachowe nie są wyposażone w silnik elektryczny lub solarny.
 2. Markiza zewnętrzna zasilana elektrycznie — produktem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji lub naściennego przycisku. Porównując ją do markizy ręcznej, nie da się ukryć, że sterowanie tym produktem jest znacznie wygodniejsze. Nie trzeba bowiem specjalnie otwierać okna, ponieważ produktami elektrycznymi sterujesz za pomocą jednego przycisku lub aplikacji. Możesz zatem zarządzać markizami i oknem, kiedy nie ma Cię w domu.
 3. Markiza zewnętrzna zasilana solarnie — tego rodzaju produkt działa podobnie jak markiza elektryczna, z tą różnicą, że do jej zasilania wykorzystywane są promienie słoneczne. Oznacza to, że jeśli użytkownik montuje ją już po wykonaniu remontu poddasza, nie musi kuć ścian, aby doprowadzić prąd do okna dachowego. Wystarczy, że zamontuje silnik solarny, który będzie zasilał markizę.

Podsumowanie

Markiza zewnętrzna jest doskonałym rozwiązaniem na każde poddasze mieszkalne, na którym zamontowano okna dachowe. Dzięki specjalnej konstrukcji i swoim właściwościom ochronnym sprawdza się przede wszystkim latem, kiedy to zabezpiecza pomieszczenia przed przegrzewaniem, jak również osłania je przed zbyt dużą ilością promieni słonecznych. W okresie jesienno-zimowym markizę można zwinąć. W kasecie poczeka do kolejnego sezony wiosenno-letniego.

markizy zamontowane na oknach dachowych

 

Przeczytaj także:

 

 


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-18
Jestem zadowolona w 100%, wszystko sprawnie, ludzie b mili, profesjonalizm. Polecam
2021-12-09
Super.
pixel