t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?

2024-06-21
Jak dobrać wielkość markizy do okna dachowego?

Światło słoneczne korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak zbyt duża ilość jego promieni może stać się uciążliwa dla użytkowników poddasza. W tej sytuacji dobrym wyborem mogą okazać się markizy na okna dachowe. Wybierając tego typu produkt, pamiętajmy, aby dobrać jego właściwy rozmiar. Jak dobrać markizy do okna dachowego? Na tak zadane pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego dobór odpowiedniej markizy jest tak ważny?
 2. Jak dobrać odpowiednią wielkość markizy do okna dachowego?
 3. Rodzaje markiz.
 4. Montaż markizy do okna dachowego – jak go prawidłowo przeprowadzić?
 5. Przechowywanie markizy poza sezonem.


markizy Okna dachowe

Dlaczego dobór odpowiedniej markizy jest tak ważny?

Osoby, które decydują się na markizy do okien dachowych, powinny wiedzieć, że spełniają one dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest ograniczenie ilości wpadającego do pomieszczeń światła. Druga to ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem. Zainstalowana na zewnątrz markiza blokuje dotarcie ciepła do szyby okna, dzięki czemu nie przedostaje się ono do wnętrza. Specjalna konstrukcja sprawia również, że markiza nie ogranicza widoczności za oknem, nawet wówczas, gdy jest zasłonięta.

  Jak dobrać odpowiednią wielkość markizy do okna dachowego?

  W sklepie Renowa24 znaleźć można okna dachowe o różnych wymiarach. Największą popularnością cieszą się modele okien o rozmiarach: 114x118, 114x95, 134x140, 55x78, 66x118, 66x140, 78x140, 78x98 czy 94x118.

  Do każdego typu okien można dobrać odpowiednią markizę. Zanim jednak dokonamy wyboru musimy odszukać tabliczkę znamionową umieszczoną na oknie dachowym. Znajdują się na niej wszystkie informacje, takie jak np. typ czy rozmiar. Tabliczka ta jest najczęściej umiejscowiona w prawym górnym rogu skrzydła (widoczna po otwarciu okna). Dane te podajemy sprzedawcy przy zakupie markizy. W następnej kolejności, powinniśmy określić rodzaj markizy. W sklepie Renowa24 możemy wybierać spośród markiz obsługiwanych zarówno ręcznie, elektrycznie, jak i za pomocą energii pozyskiwanej ze słońca (markizy solarne). Produkty te różnią się między sobą stopniem prześwitu. Spowodowane jest to rodzajem siatki, z której wykonana jest markiza. Siateczka ta może mieć rzadszy lub gęstszy splot. Sprzedawcy w naszym sklepie internetowym z pewnością pomogą dobrać odpowiedni produkt.

  Dokonując zamówienia wybieramy interesujący nas model markizy, kolor i rozmiar. Powyższe informacje sprawią, że po dokonaniu zamówienia otrzymamy markizę zgodną z naszymi oczekiwaniami.

   markizy Okna dachowe

   Rodzaje markiz

   Markizy do okien dachowych dostępne na rynku mają podobne funkcje. Poszczególne produkty posiadają jednak, jak już wiemy, odmienny rodzaj obsługi. Mając to na uwadze, można wyróżnić trzy rodzaje markiz okiennych:

   • Markizy obsługiwane manualnie — użytkownik może je samodzielnie zasłaniać i odsłaniać. Aby zaciągnąć markizę, wystarczy otworzyć okno i obrócić je o 180° i pociągnąć za uchwyt. Markizy obsługiwane ręcznie sprawdzą się idealnie, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia prądu elektrycznego.
   • Markizy zasilane elektrycznie — produktami można sterować za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub naściennego przycisku/klawiatury. Sterowanie to jest niezwykle wygodne. Markizę możemy obsługiwać z każdego miejsca w domu i poza nim.
   • Markizy solarne — tego rodzaju produkty działają podobnie jak markizy elektryczne. Steruje się nimi również na takich samych zasadach. Jedyna różnica polega na tym, że do ich zasilania wykorzystywana jest energia słoneczna.

   Montaż markizy do okna dachowego – jak go prawidłowo przeprowadzić?

   W celu przeprowadzenia montażu markizy manualnej należy otworzyć okno, które jest wyposażone w oryginalne zaczepy. Wygodnym rozwiązaniem jest to, że możemy ją zamontować od wewnątrz pomieszczenia. Po zewnętrznej stronie skrzydła w dolnej części ramy umiejscowione są dwie śrubki, które należy odkręcić. W następnej kolejności instalujemy dołączone do markizy haczyki i ponownie je przykręcamy. Na zakończenie umieszczamy kasetę z markizą w zaczepach. Zaczepy te umiejscowione są w górnej części okna, nad szybą.

   Montaż markizy elektrycznej przebiega bardzo podobnie. Różnica między markizą manualną a elektryczną polega jedynie na konstrukcji kasety, która jest wyposażona w instalację, która umożliwia obsługę elektryczną lub solarną. Montaż markizy manualnej lub elektrycznej można przeprowadzić samodzielnie. Instalacja jest bardzo prosta i nie powinna zająć więcej niż 15-20 minut. Przed montażem powinniśmy jednak zapoznać się z instrukcją producenta, która jest każdorazowo dołączana do zestawu. Możemy również skorzystać z usług profesjonalnego montażysty.


    markizy Okna dachowe

    Przechowywanie markizy poza sezonem

    Markiza, dzięki specjalnej konstrukcji i swoim właściwościom ochronnym sprawdzi się doskonale w okresie letnich upałów. Zimą należy ją – według zaleceń producenta – zwinąć do górnej kasety. Zabezpieczymy ją wówczas przed ewentualnymi uszkodzeniami, jakie mogłyby spowodować np. intensywne opady śniegu.

     FAQ

     Jakie korzyści wynikają z zamontowania markizy na poddaszu?

     Markizy zamontowane na okna dachowe ograniczają ilość wpadającego światła i chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Instalowane na zewnątrz, blokują ciepło już przed szybą okna.

     Jak dobrać odpowiedni rozmiar markizy do okna dachowego?

     Aby dobrać odpowiedni rozmiar markizy, należy najpierw odszukać tabliczkę znamionową na oknie dachowym, która zawiera wszelkie dane, takie jak model i rozmiar okna. Tabliczka ta znajduje się najczęściej w prawym górnym rogu skrzydła i jest widoczna wówczas, gdy otworzymy okno. Te dane należy podać sprzedawcy przy zakupie markizy. Następnie trzeba określić rodzaj markizy (manualna, elektryczna, solarna), wybrać odpowiadający nam kolor i model, co zapewni otrzymanie markizy spełniającej nasze oczekiwania.

     Jakie rodzaje markiz do okien dachowych są dostępne na rynku?

     Na rynku dostępne są trzy rodzaje markiz do okien dachowych – markizy manualne, elektryczne oraz solarne o różnym stopniu prześwitu.

     Autor: Aneta Wojtczak, red. Anna Adamczyk     Aneta Wojtczak

     Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

     Przeczytaj także:

     Masz pytania? Napisz do nas.

     Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

     Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

     Polecane

     Zaufane Opinie IdoSell
     4.54 / 5.00 215 opinii
     Zaufane Opinie IdoSell
     2023-03-30
     Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
     2023-03-27
     Pozytywnie
     pixel