Gruntowanie ścian — jak robić to prawidłowo?
Zastanawiasz się nad tym, czy gruntowanie ścian jest konieczne i jak zrobić to prawidłowo? Jeżeli tak, ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Wyjaśnimy w nim nie tylko dlaczego warto nanieść farbę gruntującą, ale także jak zrobić to prawidłowo. Dowiesz się także, jakie rodzaje gruntu można znaleźć w sklepie renowa24.pl. Jesteś ciekaw, co mamy do powiedzenia? Zapoznaj się z naszym wpisem.
Z artykułu dowiesz się:
- Co daje gruntowanie ścian?
- Jakich konsekwencji należy spodziewać się, jeśli nie zagruntujesz ścian?
- Jak prawidłowo zagruntować ściany — 5 wskazówek dobrego wykonawcy
- Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?
Co daje gruntowanie ścian?
Jeżeli choć raz przemalowałeś ścianę, na którą wcześniej nie nałożyłeś gruntu, z pewnością wiesz, z czym to się wiąże. Nałożenie nowej farby na starą lub pomalowanie ściany deweloperskiej bez wcześniejszego użycia gruntu może mieć nie najlepszy skutek. Możesz mieć pewność, że farba nie tylko nierównomiernie pokryje ściany, ale także może zacząć odchodzić, przez co włożony w malowanie trud pójdzie na marne. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podłoże nie miało jednolitej, równej powłoki, którą mógłbyś pokryć farbą.
Jakich konsekwencji należy spodziewać się, jeśli nie zagruntujesz ścian?
Jeżeli pominiesz gruntowanie ścian, możesz mieć pewność, że pojawią się problemu. Pierwszym z nich jest różna wchłanialność farby. Wszystko przez niestabilne podłoże oraz wysoką nasiąkliwość ścian. Brak gruntu spowoduje, że powłoka nie będzie jednolita, przez co w jednym miejscu wystarczy jedna warstwa farby, a w drugim pokrycie podłoża dwoma i więcej może nie wystarczyć. Przez to nie tylko efekt wizualny będzie nieciekawy, ale także znacznie wzrosną koszty zużycia farby. W miejscach, w który nie użyjesz gruntu prawie zawsze będzie widać brzydkie smugi, które powstają wskutek różnego nasycenia podłoża pigmentem pochodzącym z farby.
Kolejnym problemem mogą okazać się powstające i trudne do usunięcia „bąbelki”. Co więcej, po wyschnięciu farba może zacząć się brzydko łuszczyć. Problemy mogą pojawić się również, jeśli zamiast farby będziesz chciał użyć tapety. Może okazać się, że na niezagruntowanych ścianach klej do tapet będzie słabiej trzymał, przez co tapety zaczną się samoczynnie odklejać.
Jednym z najgorszych problemów, jaki może spotkać właściciela domu jest odpadanie tynku od elewacji. Dzieje się tak, jeśli źle dobierzesz preparat lub w ogóle go nie użyjesz. Pamiętaj, że niezabezpieczona elewacja będzie wchłaniać wodę, przez co po jej powiększeniu dojdzie do mikropęknięć, które w konsekwencji doprowadzą do odpadania warstwy wykończeniowej.
Jak prawidłowo zagruntować ściany — 5 wskazówek dobrego wykonawcy
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię powyżej, że gruntowanie jest jednym z ważniejszych etapów przygotowania ścian do dalszych prac. Warto zatem nie tylko je wykonać, ale także zrobić to prawidłowo. Mając na uwadze, że niektórzy mogą mieć z tym problem, poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, które pozwolą Ci prawidłowo wykonać to zadanie:
- Odpowiednio przygotuj podłoże — zanim nałożysz grunt oczyść ściany z kurzu i innych zanieczyszczeń, a także uzupełnij ubytki. Gruntowanie możesz rozpocząć, dopiero kiedy całe podłoże będzie suche i dobrze związane.
- Wykorzystaj odpowiednie preparaty — na rynku można dostać wiele preparatów, które mają różne przeznaczenie i właściwości. Dlatego zanim kupisz jakikolwiek preparat, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju podłoże będziesz gruntować i jaki efekt będziesz chciał osiągnąć. Jeżeli wybierzesz zły grunt, może okazać się, że np. farba będzie „ślizgała się” po podłożu.
- Zawsze stosuj się do wskazówek, jakie na etykiecie umieścił producent — zanim rozpoczniesz gruntowanie, zapoznaj się dokładnie z informacjami, jakie na etykiecie umieścił producent. W ofercie można znaleźć preparaty, którymi po zamieszaniu można od razu malować, jak również koncentraty, które przed użyciem trzeba rozcieńczyć. Pamiętaj, że gruntu absolutnie nie należy mieszać z farbą lub innymi substancjami, jeżeli producent wyraźnie tego nie zaznaczył. Istotne jest również stosowanie się do zaleceń producenta, jeżeli chodzi o przerwy technologiczne. Kolejne etapy prac można przeprowadzać dopiero wtedy, kiedy grunt dobrze wyschnie.
- Do nałożenia gruntu zastosuj odpowiednie narzędzia — do prawidłowego nałożenia gruntu należy wykorzystać duży pędzel, najlepiej sprawdzi się szeroki pędzel ławkowy lub wałek malarski. Gruntowanie można także z powodzeniem przeprowadzić metodą natryskową. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy do zagruntowania masz dużą powierzchnię.
- Nałóż tylko niezbędną ilość — grunt należy nakładać na ściany równomiernie. Preparat musi być dobrze wtarty w podłoże. Pilnuj tego, ponieważ nie mogą powstać żadne zacieki. Mogą one bowiem uwidocznić się po nałożeniu farby, a tego raczej chcesz uniknąć.
Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając preparat gruntujący?
Prawidłowy dobór gruntu uzależniony jest od wymagań technicznych, jakie stawia przed Tobą inwestycja. Jeżeli nie wiesz, na jaki grunt się zdecydować, zapoznaj się z poniższymi informacjami, które pomogą Ci wybrać odpowiedni grunt. Wymienione właściwości poszczególnych gruntów pomogą Ci dokonać właściwych wyborów.
Jeżeli chcesz nałożyć kilka warstw preparatu, wybierz taki, który będzie szybko wysychał. Wówczas doskonałym wyborem mogą okazać się grunty szybkoschnące. Dzięki nim kolejne warstwy można nakładać w odstępach czasowych, które wynoszą mniej niż godzinę.
Jeżeli masz do pomalowania dużą powierzchnię, zwróć także uwagę na wydajność gruntu. Niektóre preparaty będą bardziej się wchłaniać, przez co zużyjesz go więcej na 1m2.
Przeczytaj także:
Zapoznaj się z bogatą ofertą farb na renowa24.pl!!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.