t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dom czy mieszkanie – zalety obu rozwiązań

2021-07-10
Dom czy mieszkanie – zalety obu rozwiązań

    

Decyzja dotycząca budowy domu lub kupna mieszkania to niejednokrotnie jedna z poważniejszych decyzji w naszym życiu. Pociąga ona za sobą wiele konsekwencji, gdyż niejako decyduje o sposobie naszego dalszego funkcjonowania. Nieco inne prawa i obowiązki spoczywają na nas, gdy mieszkamy w domu, a inne, gdy jesteśmy właścicielami mieszkania. Stąd też odmienne mogą być i zalety wynikające z obu rozwiązań.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie zalety posiada fakt bycia właścicielem mieszkania
  2. jakie zalety wynikają z budowy domu
  3. jakie koszty utrzymania musimy brać pod uwagę wybierając dom, a jakie mieszkanie
  4. bardziej opłaca się kupić mieszkanie czy wybudować dom


dom czy mieszkanie, budowa domu, kupno mieszkania, inwestycja w mieszkanie czy dom

Jakie zalety posiada fakt bycia właścicielem mieszkania?

Dużą zaletą większości mieszkań jest częstokroć ich dogodna lokalizacja. Bliskość sklepów, szkół, ośrodków kulturalnych, komunikacji miejskiej jest niejednokrotnie czynnikiem decydującym o wyborze tej formy własności. Będąc właścicielem mieszkania, powinniśmy dbać o tzw. części wspólne, takie jak: klatka schodowa, plac zabaw, osiedlowe tereny zielone. Jednocześnie jednak obowiązki wynikające z ich pielęgnacji bądź konserwacji spoczywają na podmiocie administrującym budynkiem. Oszczędzasz zatem czas i nie musisz sobie zawracać głowy pewnymi obowiązkami czy naprawami, gdyż spoczywa to na zarządcy nieruchomości. Mieszkanie daje nam też bezpieczeństwo w postaci otoczenia sąsiadów, którzy częstokroć również mają oko na nasz dobytek albo po prostu wesprą w sytuacji kryzysowej, gdy np. zabraknie nam przysłowiowej soli czy cukru w kuchni. Ponadto mieszkanie może być doskonałą lokatą kapitału. Być może w przyszłości będziemy chcieli je sprzedać albo zostawić w posagu np. dzieciom.

Jakie zalety wynikają z budowy domu?

dom czy mieszkanie, budowa domu, kupno mieszkania, inwestycja w mieszkanie czy dom

Decydując się na budowę domu od początku mamy wpływ na jego wygląd. To Ty dokonujesz wyboru projektu na podstawie, którego będzie on budowany. Masz zatem wpływ na jego wielkość, kształt, design, wybór zastosowanych materiałów budowlanych i tym podobne. Powierzchnia domów jest z reguły większa niż mieszkań, a więc możesz cieszyć się większą przestrzenią. Wyższy komfort może być związany również z faktem, iż dom jest najczęściej budynkiem wolnostojącym, a co za tym idzie, hałaśliwi sąsiedzi nie będą nam przeszkadzać. Czas wolny, w zależności od upodobań, możemy spędzać we własnym ogrodzie. Tutaj również mamy szerokie pole do popisu i możemy go zaaranżować zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. Kolejną zaletą mieszkania w domu jest także brak stałych opłat (czynszu). Mamy oczywiście do czynienia z innymi kosztami, ale mamy większy wpływ na ich wysokość (np. poprzez zastosowanie fotowoltaiki, pompy ciepła) aniżeli w przypadku stałych zobowiązań w mieszkaniu. Dużą swobodę mamy również w doborze elementów wykończenia: kolory ścian, rodzaj podłóg, styl mebli i tym podobne. Sami decydujemy o wyborze elementów podwyższających standard naszego życia np. inteligentnych systemach zarządzających domem czy roletach zewnętrznych np. firmy Velux.

Jakie koszty utrzymania musimy brać pod uwagę wybierając dom, a jakie mieszkanie?

Dom oznacza dla nas przejęcie pełnej odpowiedzialności za wszelkie koszty powstałe w wyniku jego użytkowania. Jeśli zdecydujesz się na dom wolnostojący, pamiętaj, że w zależności od jego powierzchni będziesz musiał ponosić odpowiednio wysokie koszty ogrzewania, wody i innych mediów. Zwróć uwagę również na koszty dojazdu, które w przypadku bardzo oddalonych np. od miejsca pracy lokalizacji mogą być całkiem spore. Jako właściciel domu ponosisz także wszystkie koszty związane z jego eksploatacją – wszelkie naprawy, naturalne zużycie sprzętu i materiałów, remonty. O tym wszystkim warto pamiętać, wybierając dom jako rozwiązanie dla siebie. W przypadku mieszkania również ponosisz koszty jego użytkowania (m.in. czynsz, prąd, gaz, opłaty za wywóz śmieci i inne). Ponieważ zaś kupujesz istniejącą już nieruchomość, nie masz bezpośredniego wpływu na wiele kwestii takich jak: jakość użytych materiałów budowlanych, przyjęte rozwiązania technologiczne, zastosowane systemy energooszczędne itp.

A jak wygląda porównanie kosztów dla tych obu możliwości?

Otóż wbrew pozorom, w większości przypadków mieszkania są droższe od domów. Jak się okazuje za równowartość typowego mieszkania 3-pokojowego w dużym mieście, można postawić ok. 150-metrowy dom na działce o powierzchni 1000 m2. Koszt ostateczny zależy oczywiście o szeregu i innych parametrów, a także lokalizacji mieszkania i domu. Opierając się na konkretnych przykładach, odnotowano, iż mieszkanie o powierzchni 63 m2 w Warszawie kosztuje ok. 638 tys. zł. Mieszkanie w Łodzi o podobnym metrażu – 58 m2 to koszt niemal o połowę niższy i wynoszący 371746 zł. Koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m2 wynosi ok. 273 tys. zł. Natomiast za dom z poddaszem o powierzchni 140 m2 musielibyśmy zapłacić ok. 323 tys. zł. Warto zatem dokładnie rozważyć obie opcje i skupić się na rzetelnej analizie kosztów, nie kierując się wyłącznie własnym osądem (zakładając, że nie posiadamy aktualnej wiedzy o rynku nieruchomości).

Dom czy mieszkanie – wybór należy do Ciebie. Ważne, by przy podejmowaniu tak poważnej decyzji kierować się nie tylko sercem, ale i innymi przesłankami, które pomogą nam tego wyboru dokonać. Podsumowując, zadbaj nie tylko o aspekty wizualne, ale też i o kwestie finansowe, bezpieczeństwa no i oczywiście wygodę i komfort mieszkania, czy to w domu, czy innym lokalu mieszkalnym.

Przeczytaj także:

W jakich pomieszczeniach warto zainstalować rolety VELUX

Co warto wybrać? Dom czy mieszkanie?

 Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel