Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dokumenty i poszczególne etapy budowy. VELUX podpowiada na co zwrócić uwagę

2021-06-30
Dokumenty i poszczególne etapy budowy. VELUX podpowiada na co zwrócić uwagę

  

Wiele osób, które zajmowały się budową swojego domu uważa, że pomocne podczas całej operacji przydają się środki uspokajające. Wokół tematu budowy domu narodziło się wiele negatywnych spekulacji, które brane są na poważnie przez osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze swoim domem. Jeśli nie chcesz należeć do osób, dla których budowa domu może zakończyć się tylko nerwicą, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami. Sprawdź, co może Ci się przydać podczas budowy domu i o czym nie możesz zapomnieć.

  


Fakt, że chcesz wybudować dom sprawia, że krew w żyłach zaczyna szybciej krążyć. Należy jednak pamiętać, że aby uniknąć wszelkich, ewentualnych przykrych niespodzianek, należy dobrze przygotować się do tego procesu. Jeżeli masz już upatrzone miejsce na budowę swojego domu, wiesz jak mniej więcej chcesz, aby wyglądał budynek, w którym chcesz zamieszkać z rodziną, wystarczy teraz, że ze spokojem przejdziesz przez cały proces i już wkrótce będziesz cieszyć się swoim wspaniałym domem.

Z artykułu dowiesz się:

 1. jak wygląda proces budowy domu
 2. jakie dokumenty są potrzebne przy budowie domu
 3. jakie są etapy budowy domu
 4. jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną
 5. jakie są ogólne koszty budowy domu


Proces budowy domu – jak wygląda?

Cały proces domu składa się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest wymyślanie, kiedy tworzysz burzę mózgów i mówisz, co powinno znaleźć się w Twoim domu, jak ma wyglądać i czego ogółem od niego oczekujesz. Drugim etapem jest realizacja – to właśnie wtedy zaczynasz szukać materiałów budowlanych, kompletować dokumenty i rozglądać się za wykonawcami.

Decyzja o budowie domu wiąże się więc z decyzjami, które trzeba podjąć o:

  wyborze miejsca, w którym ma powstać dom,
 • stworzenie indywidualnego projektu lub zakup gotowego projektu domu,
 • skompletowanie całej dokumentacji technicznej i projektowej,
 • znalezienie ekipy budowlanej i kierownika budowy, ale także i managera budowy,
 • zaplanowanie harmonogramu prac,
 • zakup wszelkich materiałów i rozpoczęcie prac budowlanych,

Każdy z wyżej wymienionych punktów, można równie dobrze rozłożyć na czynniki pierwsze. Oznacza to, że jeśli chcesz wybudować dom, czeka Cię naprawdę dużo pracy, jednak podchodząc do tego zadania z rozsądkiem i spokojem, jesteś w stanie cały ten proces zakończyć wielkim sukcesem. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów, zawsze możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej czy programów dofinansowujących budowę domu. Wybierz rozwiązania zgodne z ochroną środowiska i ciesz się swoim wspaniałym domem, unikając wielu kosztów.

Jakie dokumenty są potrzebne przy budowie domu?

etapy budowy, dokumenty budowlane, jakie dokumenty budowalne należy pozyskać, gdzie znaleźć ekipę budowlaną, dokumentacja budowlana

Strategia działania to jedno – przygotowanie wszelkich dokumentów, to druga poważna sprawa. Potrzebne będą wszelkie pozwolenia, projekty i zaświadczenia. To ile formalności będzie Cię czekać, zależy od tego, czy:

 • dopiero szukasz działki, czy już ją masz,
 • czy działka jest uzbrojona, czy jeszcze nie,
 • jeśli działka jest rolna, musisz uzyskać pozwolenie na jej odrolnienie.

Jaka dokumentacja będzie Ci potrzebna?

 • sprawdź, jak wygląda Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego i zdobądź informacje na warunkach zabudowy
 • ustal, jak wygląda sprawa z mediami, które chcesz wykorzystać w swoim domu – czy na działce jest woda, Internet, gaz, elektryka i system oczyszczania ścieków
 • przygotuj projekt domu i całą potrzebną dla niego dokumentację
 • uzyskaj pozwolenie na budowę
 • zgłoś rozpoczęcie prac i załatw dziennik budowy

Jakie są etapy budowy domu?

Zanim zaczniesz budować swój wymarzony dom, zapoznaj się z etapami budowy domu, przez które koniecznie musisz przejść:

 • stan zerowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to początek jakichkolwiek prac na działce budowlanej. Na tym etapie masz już przygotowaną całą dokumentację, teren jest ogrodzony, i wchodzi na nią ekipa budowlana,
 • stan surowy otwarty – na tym etapie Twój dom ma już jakiś kształt. Stawiane są ściany nośne, stropy, schody, kominy i więźba dachowa,
 • stan surowy zamknięty – po zakończeniu stanu surowego otwartego, przyszedł czas na zamknięcie domu, czyli zamontowanie okien dachowych, położenie dachu i wstawienie drzwi,
 • Zakończenie prac – to już ostatni etap budowy domy, wykończeniowy. Ekipa budowlana kładzie ocieplenie, kończy zakładanie instalacji, kładzie podłogi i tynk.

Reszta należy do Ciebie – przyszedł czas na wysprzątanie domu po ekipie budowlanej, wstawienie mebli i aranżacja wszystkich pomieszczeń, czyli najprzyjemniejszy etap przed Tobą.

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

etapy budowy, dokumenty budowlane, jakie dokumenty budowalne należy pozyskać, gdzie znaleźć ekipę budowlaną, dokumentacja budowlana

Aby Twój dom był dobrze przygotowany dla Twojej rodziny, musisz znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną. Najlepiej, jeśli porozmawiasz z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ najlepsze ekipy budowlane są godne polecenia. Jeśli już wybierzesz jedną z nich, sprawdź uprawnienia i certyfikaty, i podpisz odpowiednią umowę, którą wcześniej, przeczytaj bardzo dokładnie!

Pamiętaj, że wybranie ekipy budowlanej nie równa się temu, że nie będziesz musiał pojawiać się na budowie. Częściej niż od czasu do czasu powinieneś się na niej pokazać. To takie trzymanie ręki na pulsie, w razie czego. Chodzi tu w końcu o poważną inwestycję – Twój dom, w którym chcesz spędzić życie.

Zawsze wybieraj ekipę budowlaną, która jest dokładna i zwraca uwagę na wszelkie detale. Sprawdź, czy mają przygotowane najważniejsze narzędzia i maszyny, aby z powodzeniem przeprowadzić budowę domu oraz czy zachowują porządek podczas prac budowlanych. Wszystko to, pozwoli Ci zaoszczędzić dodatkowych kosztów i stresu.

Jakie są ogólne koszty budowy domu?

Biorąc pod uwagę, że budujesz dom jednorodzinny, obliczając koszty, powinieneś wziąć pod uwagę koszt:

 • powierzchnię działki,
 • porę roku,
 • wielkość domu,
 • technikę budowy,
 • ekipy budowlanej,
 • potrzebnych materiałów,
 • projekt domu.

Koszty budowy jakiegokolwiek domu są mocno indywidualne. Ustalając budżet na dom, nie warto go okrajać, a założyć wyższą kwotę niż wychodzi podczas planu. Zawsze wybieraj jakościowe materiały, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się swoim domem przez długie lata.

Przeczytaj także:

Dom ekologiczny i jego wpływ na środowisko

Czym jest Standard WT 2021

 Zainteresowany materiałami budowlanymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta materiałów budowlanych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel