Czym jest nawiewnik okienny i dlaczego warto go mieć na swoim oknie?
Nawiewnik okienny jest jednym z elementów, który występuje w wentylacji znajdującej się w domu. Element ten zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza, a także wymusza jego prawidłową cyrkulację w budynku. Żeby nawiewnik pracował prawidłowo, należy go dobrze zamontować. Co więcej, warto także zwrócić uwagę na liczbę nawiewników znajdujących się w domu. Zastanawiasz się nad tym, czy montować nawiewnik okienny, czy nie? Po przeczytaniu poniższego artykułu z pewnością będziesz znał odpowiedź na to pytanie.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest nawiewnik okienny?
- Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?
- Jaki jest koszt zakupu nawiewnika okiennego?
- Gdzie okna z nawiewnikami są niezbędne?
- Jak prawidłowo zamontować nawiewniki okienne?
- Dlaczego warto nabyć okna dachowe z nawiewnikami?
Wielu osobom wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem są szczelne okna. Dopływ świeżego powietrza można przecież zapewnić otwierając je, kiedy jesteśmy w domu. W praktyce okazuje się, że takie myślenie jest błędne, a najlepszym rozwiązaniem są okna dachowe z nawiewnikiem. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego posiadanie okien z nawiewnikiem będzie najlepszym rozwiązaniem?
Co to jest nawiewnik okienny?
Nawiewnik okienny, inaczej zwany nawietrznikiem jest niewielkim urządzeniem, które montowane jest w w szczelinach górnej ramy okna albo między nadprożem a górną częścią ramy okiennej (na rynku można dostać okna, które mają już fabrycznie wmontowany nawiewnik).
Głównym zadaniem nawiewnika jest kontrola przepływu powietrza z zewnątrz do wewnątrz przy zamkniętym oknie. Warto podkreślić, że nawiewnik jest urządzeniem automatycznym, a nie elektrycznym, co oznacza, że jego użytkowanie jest w pełni darmowe.
Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?
Decydując się na zakup okna z nawiewnikiem, warto znać jego rodzaje, które dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób działania. Do najczęściej spotykanych produktów należą:
- nawiewnik higrosterowany - jego działanie zależy od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli wilgotność jest za duża, urządzenie otwiera się zapewniając dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Analogicznie - jeżeli wilgotność jest za mała, nawiewnik się zamyka. Takie rozwiązanie sprawdza się w kuchni lub pralni.
- nawiewnik ciśnieniowy - funkcjonuje pod wpływem zmian ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Działa automatycznie. Podobnie jak wyżej, w zależności od panującego ciśnienia przepustnica powietrza zamyka się lub otwiera. Sprawdza się w obiektach, gdzie wentylacja jest mało wydajna.
- nawiewnik ręczny - zbudowany jest z obudowy, przesłony oraz pokrętła. Jest to rozwiązanie, gdzie użytkownik samodzielnie reguluje przepływ powietrza. Przesłonę można ustawić na kilku poziomach lub całkowicie ją zamknąć uniemożliwiając tym samym przepływ powietrza. Nawiewniki ręczne stosuje się tam, gdzie nie można zastosować zautomatyzowanych produktów.
- nawiewnik termostatyczny - działa automatycznie, biorąc pod uwagę temperaturę panującą na zewnątrz. Przepustnica otwiera się, kiedy powietrze z zewnątrz nie będzie w stanie wychłodzić pomieszczenia.
Nawiewniki można podzielić jeszcze ze względu na rodzaj montażu. Tutaj mamy do czynienia z:
- nawiewnikiem wrębowym - bezinwazyjny nawiewnik, który zapewnia rozszczelnienie okna;
- nawiewnik naramowy - montuje się go na ramie okiennej, gdzie osłania wykonane w niej otwory, które zapewniają dopływ świeżego powietrza.
Jaki jest koszt zakupu nawiewnika okiennego?
Nie da się jednoznacznie określić ceny nawiewnika. Ustalenie końcowej kwoty zależy od bardzo wielu czynników. Jedno jest pewne - kupując okno z nawiewnikami, cena tego elementu będzie niższa. Jeżeli chcesz kupić osobno te dwa elementy, nastaw się na większy koszt.
Decydując się na kupno nawiewnika trzeba liczyć się na koszt od 50 zł za nawiewniki ręczne nawet do 300 zł na nawiewnik automatyczny.
Gdzie okna z nawiewnikami są niezbędne?
Nawiewniki powinny być umieszczone w każdym pomieszczeniu. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć ich ilość, pamiętaj, że są konieczne w kuchni. Nie montuj ich w łazience. Zamiast nich w tym pomieszczeniu powinna znaleźć się kratka wentylacyjna.
Umieszczając nawiewniki okienne w swoim domu, zwróć uwagę na kubaturę pomieszczeń. To od niej zależy ilość urządzeń, które powinieneś zamontować. Minimalna ilość nawietrzników to dwa. W tym wypadku najlepiej umieścić je na przeciwległych końcach mieszkania, w górnej części okna.
Jak prawidłowo zamontować nawiewniki okienne?
Aby prawidłowo zamontować nawiewnik okna, warto przestrzegać poniższych zasad:
- Zapoznaj się z zaleceniami producenta, gdzie znajdziesz informacje na temat rozmieszczenia otworów.
- Umieść urządzenie na środku ramy, w górnej jej części lub bliżej klamki, tak aby element nie przeszkadzał podczas otwierania okna.
- Zrób otwory za pomocą wiertarki lub frezarki. Następnie oczyść je i wyrównaj krawędzie.
- Przykręć nawiewnik i nałóż na niego osłonę.
Dlaczego warto nabyć okna dachowe z nawiewnikami?
Wentylacja w naszych domach nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji, jednak jest to spory koszt. Dobrą alternatywą, szczególnie w blokach, mogą okazać się nawiewniki okienne.
Montaż tych urządzeń nie jest trudny. Co więcej są one jednym z najlepszych sposobów, jeśli chcesz usprawnić system wentylacji. Dzięki nim możesz doprowadzić świeże powietrze w sposób stały i kontrolowany. Jeżeli uważasz, że dojdzie do wychłodzenia pomieszczenia, możesz zamknąć dopływ świeżego powietrza.
Nadal zastanawiasz się, czy warto nabyć nawiewniki, jeśli nie posiadasz okien dachowych wyposażonych w ten element? Naszym zdaniem warto. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy przekonają Cię do tego, że kupno nawiewników będzie jedną z najlepszych inwestycji w dom lub mieszkanie.
Przeczytaj także:
Czy na płaskim dachu warto zastosować okna specjalistyczne VELUX?
Wybierz akcesoria do okien dachowych VELUX, a lato w nowoczesnym domu nie będzie straszne!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.