Czy warto kupić styropian podłogowy z folią aluminiową?
Budując dom, z pewnością chcesz, aby był on dla Ciebie oazą spokoju i miejscem, gdzie z chęcią spędzisz swój wolny czas. Dopracowujesz pieczołowicie każdy szczegół podczas jego wykańczania. Spraw do dopilnowania jest cała lista. Dbając o odpowiednią izolację w domu i udogodnienia rozważasz mnóstwo kwestii. Dla wielu osób istotnym zagadnieniem okazuje się również ogrzewanie podłogowe. Czy warto je zakładać i jak się za to zabrać?
Z artykułu dowiesz się:
- co nam daje ogrzewanie podłogowe
- jakie materiały są mi potrzebne do założenia ogrzewania podłogowego
- czy warto stosować styropian podłogowy z folią aluminiową
- jakie warianty styropianu z folią aluminiową można wyróżnić
- jakie są polecane styropiany z folią aluminiową
Co nam daje ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe pełni przede wszystkim funkcję termiczną. Jego zadaniem jest przekazywanie ciepła na zewnątrz. Zastosowanie tego rozwiązania daje właścicielom mnóstwo korzyści. Sprawia ono, iż nie muszą już oni montować kaloryferów, które nie zawsze dadzą się dobrze wkomponować we wnętrze albo najzwyczajniej w świecie zabierają nam przestrzeń. Ważne jest to przede wszystkim z punktu widzenia niewielkich powierzchni mieszkalnych, gdzie liczy się każdy metr. Ogrzewanie podłogowe zapewnia nam lepszą cyrkulację powietrza aniżeli w przypadku tradycyjnych grzejników. Temperatura powierzchni grzewczej podłogi jest bowiem niska (22-26 °C), podczas gdy w kaloryferach potrafi dojść albo i niekiedy przekroczyć 60 °C. Stąd np. unoszenie się kurzu i jego krążenie w powietrzu jest minimalne. Ogromnym plusem podłogówek jest oszczędność energii. Pozwala ona bowiem obniżyć temperaturę ogrzewanych pomieszczeń, przynosząc korzyści w postaci mniejszego zużycia energii. Co więcej, niższa temperatura w ogrzewanym pokoju oznacza większą wilgotność powietrza, a to z kolei wpływa na nasz komfort przebywania w nim. Warto przy tym zaznaczyć, iż myśląc o założeniu ogrzewania podłogowego, powinniśmy już od początku zadbać o właściwą izolację naszego budynku, gdyż sprawdza się ono o wiele bardziej w pomieszczeniach o małych stratach ciepła. Ponadto stosując to rozwiązanie, powinniśmy zrezygnować z dywanów czy wykładzin podłogowych (chyba, że mają specjalne atesty i są dedykowane również pod podłogówkę), gdyż sprawdza się ono najlepiej na podłogach kamiennych i ceramicznych.
Jakie materiały są mi potrzebne do założenia ogrzewania podłogowego?
Odpowiadając na powyższe pytanie, od razu trzeba przyznać, iż założenie instalacji grzewczej na podłogach jest nieco bardziej skomplikowane aniżeli grzejników. Dobrze, jeśli już na etapie budowy domu czy wykańczania mieszkania wiemy, że będziemy zakładać podłogówkę i być w stanie określić mniej więcej położenie mebli, gdyż nie ma sensu kłaść podłogówki np. pod ogromne szafy. Ciepło wydatkowane przez instalację grzewczą mogłoby ją wówczas przegrzać i uszkodzić. Zakładanie instalacji grzewczej w nowo budowanym domu powinno nastąpić po zamknięciu stanu surowego. W przypadku domu remontowanego pomysł ten musi być bardziej przemyślany, chociażby z tego względu, iż w grę wchodzi podniesienie poziomu podłogi w pomieszczeniach z tego rodzaju ogrzewaniem. Montaż instalacji zaczynamy od wyboru doświadczonego instalatora. Sama instalacja składa się m.in. z rur grzejnych i źródła ciepła. Rury układa się na odpowiednio przygotowanym podłożu, które stanowi beton lub strop oraz warstwa izolacyjna. Jeśli wykonujemy instalację na gruncie, powinieneś dodatkowo pamiętać o zabezpieczeniu izolacją przeciwwilgociową z folii polietylenowej. Doskonałym rozwiązaniem tu jest gotowy styropian podłogowy z folią aluminiową, który kładziemy na izolację cieplną wykonaną najczęściej z płyt z poliuretanowych lub styropianu. Na tak przygotowane podłoże z reguły przychodzą kolejno: taśma brzegowa, rury przytwierdzane do podłoża klipsami i wylewka zwana potocznie jastrychem. Taka instalacja musi jeszcze trochę odczekać na dalsze prace. Zaleca się, aby ogrzewanie załączyć nie wcześniej niż po upływie 3 tygodni (sezonowanie podkładu).
Czy warto stosować styropian podłogowy z folią aluminiową?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać styropian z folią aluminiową, jeśli zakładam ogrzewanie podłogowe, czy też może zastosować je osobno? Opinie na ten temat są podzielone. Dla jednych oczywiste jest to, iż będzie stosować styropian podłogowy z folią aluminiową, dla innych takie rozwiązanie nie jest idealne. Aby móc odpowiedzieć na to pytanie warto rozważyć zalety i wady, które niesie za sobą zakup tegoż produktu. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą przede wszystkim, iż:
- styropian ze zatopioną folią łatwo się układa i jest bardzo dobrym stabilizatorem podłoża;
- jest to duże ułatwienie podczas układania rurek;
- sprawia, iż prace wykonywane są w bardzo czystych warunkach;
- styropian tego rodzaju stanowi jednocześnie izolację przeciwwilgociową.
Największym minusem wspominanym przez klientów była cena. Choć w przypadku prac wykonywanych przez ekipy budowlane, posiadanie takiego rozwiązania może obniżyć koszty robocizny, gdyż np. skraca czas jej pracy.
Jakie warianty styropianu z folią aluminiową można wyróżnić?
Nasz rynek oferuje wiele rodzajów styropianów budowlanych. Który styropian ma folię aluminiową? Styropian z folią, który stosuje się przy zakładaniu ogrzewania podłogowego, może mieć formę rolki (inaczej maty) bądź płyt. Jest to styropian z fabrycznie wtopioną folią. Co jednak najważniejsze, to jego wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda). Im mniejsza jest jego wartość, tym gorzej przewodzi ciepło, czyli lepiej izoluje przed jego stratami. Pozostałe czynniki odróżniające od siebie styropiany z folią aluminiowa, oprócz powyższego, to także producent, cena i grubość.
Polecane styropiany z folią aluminiową
Jednymi z bardziej popularnych na rynku są maty styropianowe firmy Onnline. Sprzedaje się je rozmiarze 1x5m. Produkowane są z dwóch nie podcinanych płyt styropianowych o grubości 25 mm, 30 mm, 50 mm. Z jednej strony mata jest pokryta folią z nadrukiem, dzięki czemu kładzenie rurek staje się bardzo proste. Współczynnik przenikania ciepła wynosi max 0,038. Również izolacja Purmo Rolljet ma swoich zwolenników. Styropian ma grubość 25 mm, a jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,04. Dla porównania możemy rozważyć zakup płyt styropianowych Twin Standard EPS80/038 PP marki Yetico, których współczynnik lambda wynosi max. 0,038. Płyty te występują w następujących grubościach: 20 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm. W sprzedaży można też spotkać inne płyty firmy Yetico (TWIN STANDARD EPS100/036 PP), których współczynnik przewodzenia ciepła jest mniejszy lub równy 0,036, a więc ma bardzo dobre parametry. Wybór produktu zaś należy do Ciebie!
Zainteresowany styropianem od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta styropianów na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.