Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K i dlaczego jest taki ważny?

2020-02-11
Co to jest współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K i dlaczego jest taki ważny?
Współczynnik Uw informuje, ile ciepła ucieka przez stolarkę, a w następstwie decyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego zastanawiamy się, jak ograniczyć straty ciepła w naszych domach. Według ekspertów przez nieszczelne okna tracimy 30-45% energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Zapobiegniemy temu, dobierając odpowiednią stolarkę okienną o niskim współczynniku przenikalności cieplnej oznaczonym symbolem Uw.okno dachowe


Miarą czego jest współczynnik?

Współczynnik Uw określa ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Porada Eksperta

Uw jest to wypadkowy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Na jego wysokość mają wpływ parametry następujących elementów:

  • pakietu szybowego (Ug),
  • profili (Uf),
  • rodzaju ramki między szybami.
Parametry izolacyjne stolarki uzależnione są od zastosowanych rozwiązań i części składowych okna,do których należą rodzaju wzmocnień, liczba i szerokości komór w profilu, liczba tafli szkła oraz rodzaj ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Znaczenie ma też poprawny montaż.


O energooszczędnych oknach dachowych mówimy, jeśli współczynnik Uw dla okna dachowego wynosi poniżej 1,1 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy porównać ich współczynniki Uw. W praktyce warto bardziej dokładnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej.

Nie dajmy się oszukać

Producenci wiedzą o tym, że właściwości izolacyjne okien są ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw często decyduje o zakupie. Pomimo to my jako potencjalni klienci powinniśmy być czujni, ponieważ zdarzają się przypadki, że informacje podawane są nierzetelnie.

okno dachowe


Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

Od 1 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana tych wymagań na 1,3 W/m2K dla okien połaciowych. W kolejnym etapie, tj. od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 1,1 W/m2K dla okien połaciowych. Velux jak jeden z producentów okien dachowych podaje współczynnik Uw dla okna wraz z BDX.

okno dachowe


Ile mogę zaoszczędzić przy prawidłowym montażu? Błędy montażu okien

Jeśli chcemy zastosować nieco oszczędniejsze rozwiązanie, można wykorzystać najbardziej popularne okna obrotowe FTS U2 o wyższym współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 W/(m2K), a wszystkie okna zamontować w kołnierzach uszczelniających do zespoleń poziomych.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel