Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K i dlaczego jest taki ważny?

2020-02-11
Co to jest współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K i dlaczego jest taki ważny?
Współczynnik Uw informuje, ile ciepła ucieka przez stolarkę, a w następstwie decyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego zastanawiamy się, jak ograniczyć straty ciepła w naszych domach. Według ekspertów przez nieszczelne okna tracimy 30-45% energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Zapobiegniemy temu, dobierając odpowiednią stolarkę okienną o niskim współczynniku przenikalności cieplnej oznaczonym symbolem Uw.okno dachowe


Miarą czego jest współczynnik?

Współczynnik Uw określa ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Porada Eksperta

Uw jest to wypadkowy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Na jego wysokość mają wpływ parametry następujących elementów:

  • pakietu szybowego (Ug),
  • profili (Uf),
  • rodzaju ramki między szybami.
Parametry izolacyjne stolarki uzależnione są od zastosowanych rozwiązań i części składowych okna,do których należą rodzaju wzmocnień, liczba i szerokości komór w profilu, liczba tafli szkła oraz rodzaj ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Znaczenie ma też poprawny montaż.


O energooszczędnych oknach dachowych mówimy, jeśli współczynnik Uw dla okna dachowego wynosi poniżej 1,1 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy porównać ich współczynniki Uw. W praktyce warto bardziej dokładnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej.

Nie dajmy się oszukać

Producenci wiedzą o tym, że właściwości izolacyjne okien są ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw często decyduje o zakupie. Pomimo to my jako potencjalni klienci powinniśmy być czujni, ponieważ zdarzają się przypadki, że informacje podawane są nierzetelnie.

okno dachowe


Co mówią normy o współczynniku przenikania ciepła?

Od 1 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana tych wymagań na 1,3 W/m2K dla okien połaciowych. W kolejnym etapie, tj. od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 1,1 W/m2K dla okien połaciowych. Velux jak jeden z producentów okien dachowych podaje współczynnik Uw dla okna wraz z BDX.

okno dachowe


Ile mogę zaoszczędzić przy prawidłowym montażu? Błędy montażu okien

Jeśli chcemy zastosować nieco oszczędniejsze rozwiązanie, można wykorzystać najbardziej popularne okna obrotowe FTS U2 o wyższym współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 W/(m2K), a wszystkie okna zamontować w kołnierzach uszczelniających do zespoleń poziomych.

buduj i remontuj razem z nami


Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.48 / 5.00 124 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-05
:)
2021-08-15
Sprawneidobrze
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel