Budowa domu jednorodzinnego – jak wygląda proces i poszczególne koszty inwestycji?
Wiele osób decydujących się na budowę domu, obawia się, że stres i nerwy wezmą górę. Decyzja o budowie domu powinna być w pełni przemyślana, a cały proces budowy zorganizowany od początku do końca, aby zredukować jak największą liczbę negatywnych niespodzianek. Ci, którzy budowali swoje domy, często przestrzegają tych, którzy dopiero się do tego zabierają. Jednak prawda jest taka, że dla wielu osób jest to marzenie i dla niego są w stanie poświęcić czas i pieniądze. Jednakże nie da się ukryć, że najlepiej jest zapoznać się z poszczególnymi etapami prac i wiedzieć, jak kształtują się poszczególne koszty inwestycji. Im więcej wiesz, tym lepiej śpisz. Ta dewiza sprawdza się z pewnością w przypadku budowy domu.
Fakt, że chcesz wybudować dom sprawia, że krew w żyłach zaczyna szybciej krążyć. Należy jednak pamiętać, że aby uniknąć wszelkich, ewentualnych przykrych niespodzianek, należy dobrze przygotować się do tego procesu. Jeżeli masz już upatrzone miejsce na budowę swojego domu, wiesz jak mniej więcej chcesz, aby wyglądał budynek, w którym chcesz zamieszkać z rodziną, wystarczy teraz, że ze spokojem przejdziesz przez cały proces i już wkrótce będziesz cieszyć się swoim wspaniałym domem.
Z artykułu dowiesz się:
- jak wygląda proces budowy domu
- jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby rozpocząć budowę domu
- jakie są etapy budowy domu
- jak i gdzie szukać ekipy budowlanej
- jak kształtują się koszty budowy domu jednorodzinnego
Proces budowy domu – jak wygląda?
Już samo podjęcie decyzji o budowie domu jest bardzo dużym krokiem naprzód. Mimo iż budowa domu jednorodzinnego jest ogromnym przedsięwzięciem, to jednak warto poświęcić mu trochę zachodu, aby stworzyć swój wymarzony dom. Etap planowania wydaje się nie być skomplikowany, jednak to od niego zależy czy na swojej drodze spotkasz dużo niechcianych niespodzianek. Projekt powinien posiadać wszelkie plany inwestycji, aby budowa nie stała się rozczarowaniem a przyjemnością. Budowę domu jednorodzinnego można podzielić na dwa etapy: projektowanie i budowanie. Pierwszy etap dotyczy wszelkich planów dotyczących domu. Wówczas planujesz to, co ma się w nim znaleźć, jak ma wyglądać, gdzie mają znajdować się poszczególne pomieszczenia itd. Drugi etap polega na gromadzeniu materiałów, dokumentacji i ekipy budowlanej. Można śmiało zrobić listę, dzięki której wyszczególnisz etapy budowy domu:
- gdzie ma stanąć dom,
- jaka to ma być działka,
- czy interesuje Cię projekt indywidualny, czy gotowiec,
- zorganizowanie dokumentacji projektowej i technicznej,
- znalezienie ekipy budowlanej i kierownika budowy,
- harmonogram prac,
- wybór najlepszych materiałów i dodatkowych udogodnień.
Dzięki takiej liście wiesz już, że będzie czekało Cię dużo pracy, a i koszty nie będą małe. Jednak co roku wiele instytucji pomaga osobom zajmującym się budową domu, organizując im ulgi termomodernizacyjne czy programy dofinansowujące. Pamiętaj, że zawsze warto skorzystać z rozwiązań, które sprzyjają środowisku, np. fotowoltaiki czy pomp ciepła. Dzięki temu z pewnością uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby rozpocząć budowę domu?
Budowa domu jednorodzinnego to przede wszystkim odpowiednia strategia działania. Im lepiej będziesz mieć ją opanowaną, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Przed budową domu należy najpierw załatwić wszelkie pozwolenia, projekty czy zaświadczenia. O ilości formalności decyduje przede wszystkim to czy:
- masz już działkę,
- czy jest to działka uzbrojona a może jeszcze nie,
- czy działka jest odrolniona. Jeśli nie, należy zdobyć na to pozwolenie i ją odrolnić.
Musisz postarać się o dokumentację taką jak:
- warunki zabudowy i Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzeni,
- warunki dostawy mediów,
- projekt domu i wszelka związana z nim dokumentacja,
- pozwolenie na budowę,
- zgłoszenie rozpoczęcia budowy,
- dziennik budowy.
Jakie są etapy budowy domu?
Etapy budowy domu jednorodzinnego można podzielić na kilka najważniejszych:
- etap zero – to moment, w którym masz zgromadzoną dokumentację budowlaną i wydzieloną działkę, na którą możesz powoli wpuszczać maszyny budowlane,
- etap surowy otwarty – Twój dom ma już ściany nośne, stropy, schody, więźbę dachową oraz kominy,
- etap surowy zamknięty – skoro masz już szkielet swojego domu, nastał czas na zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej, i ułożenie pokrycia dachowego,
- wykończenie – to już ostatni etap, który można uznać za najprzyjemniejszy. Dotyczy tynkowania, malowania ścian, ułożenie podłogi, czyli wszystkiego, co sprawi, że w końcu Twój dom będzie wyglądał tak, jak sobie tego życzysz.
Jak i gdzie szukać ekipy budowlanej?
Wymarzony dom jednorodzinny przeważnie buduje się raz w życiu. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, powinieneś poszukać doświadczonej i dobrej ekipy budowlanej. Co powinieneś wziąć pod uwagę, szukając jej?
- Sprawdzić certyfikaty i uprawnienia,
- popytać wśród znajomych, czy zna jakąś dobrą ekipę budowlaną,
- poszukać rekomendacji w Internecie,
- przekonaj się, czy ekipa zwraca uwagę na detale, czy zrobi wszystko, aby trzymać się harmonogramu prac, czy utrzymuje porządek na budowie i czy ma dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi.
Jeśli uda Ci się już znaleźć odpowiednią ekipę, wówczas musisz spisać dokładną umowę.
Jak kształtują się koszty budowy domu jednorodzinnego?
Wysokie koszty budowy domu jednorodzinnego są nieuniknione. Z im lepszych materiałów budowlanych ma powstać budynek, tym więcej zainwestujesz. Jednak w przyszłości takie koszty z pewnością zaczną się zwracać. Na budowę domu wpływają również czynniki zewnętrzne, które mogą zawyżać lub zaniżać koszty. Należy wziąć pod uwagę np.:
- jakie właściwości posiada grunt,
- jaka na dworze panuje pogoda,
- jak duża jest działka,
- jaką techniką budowany jest dom i jaka ma być jego wielkość,
- jakie materiały są wykorzystywane podczas budowy domu,
- czy ekipa budowlana działa według umowy i harmonogramu prac,
- czy projekt jest indywidualny, czy gotowy.
Przeczytaj także:
Jak doświetlić poddasze z płaskim dachem
Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta okien dachowych na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.