Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Laser płaszczyznowy czy krzyżowy — jaki laser PRO wybrać?

2022-08-31
Laser płaszczyznowy czy krzyżowy — jaki laser PRO wybrać?

Wiele osób, szczególnie tych, które rozpoczynają swoja przygodę z budowlanką, remontami, czy majsterkowaniem, zastanawia się nad tym, który laser wybrać — płaszczyznowy czy krzyżowy? Jedną z marek, które oferuje te rozwiązania jest marka PRO. Firma oferuje wysokiej jakości narzędzia pozwalające precyzyjnie mierzyć lub wyznaczać pion i poziom. Zanim odpowiemy na pytanie, które rozwiązanie wybrać, chcielibyśmy objaśnić, czym różnią się te urządzenia.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym różni się laser płaszczyznowy od krzyżowego?
 2. Jakie lasery płaszczyznowe (wieloliniowe) oferuje marka PRO?
 3. Czym wyróżniają się lasery krzyżowe marki PRO?


laser PRO zestaw wraz z walizką

Czym różni się laser płaszczyznowy od krzyżowego?

Czym różni się laser płaszczyznowy od krzyżowego lub poziomica laserowa od lasera liniowego? Okazuje się, że prawie niczym. Mając na uwadze, że kupujący mogą mieć problem z rozróżnieniem poszczególnych urządzeń, poniżej opowiemy o każdym z nich.

Laser liniowy jest jednym z najprostszych urządzeń, jeśli chodzi o konstrukcję i obsługę instrumentów pomiarowych. Często fachowcy nazywają je krzyżowymi, płaszczyznowymi, a nawet poziomicą lub niwelatorem laserowym. Tak naprawdę są to te same urządzenia, które wyświetlają od jednej do kilku linii o różnym kolorze, kierunku i zakresie. To właśnie ułożenie wspomnianych linii, ich zasięg oraz wykorzystanie urządzenia sprawiły, że w obiegu pojawiły się różne nazwy, które dezorientują potencjalnych nabywców.

Aby mieć pewność, że podczas zakupów wybierzesz odpowiedni laser marki PRO, poniżej przedstawiamy charakterystyczne cechy każdego z nich, które ułatwią podjęcie odpowiedniego wyboru:

laser PRO AQ-4DG

 • laser liniowy — nazwa narzędzia pochodzi od linii, które wyświetla. W zależności od wybranego modelu może to być jedna wiązka lub kilka w pionie i poziomie. Ich wykorzystanie zależy tak naprawdę od potrzeb i inwencji twórczej użytkownika;
 • laser krzyżowy — jest to obok lasera liniowego najczęściej pojawiające się nazwa. Stosuje się ją, ponieważ urządzenia mogą wyświetlać linie w pionie lub poziomie, które dodatkowo krzyżują się ze sobą zazwyczaj pod kątem 90°. Lasery krzyżowe wykorzystuje się najczęściej do prawidłowego wyznaczenia kątów prostych;
 • poziomnica laserowa — nazwa urządzenia wywodzi się od linii pionowych i poziomych, które wykorzystuje się do poziomowania i pionowania instalowanych obiektów. Doskonale sprawdza się także podczas kontroli wykonanych prac;
 • laser płaszczyznowy — jest to jedna z najmłodszych nazw, która pojawiła się w momencie powstania urządzeń pomiarowych generujących wiązki o zakresie 360° (zarówno w poziomie, jak i pionie). Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć w jednym momencie płaszczyznę odniesienia dla wszystkich ścian, jakie znajdują się wokół lasera (również na podłodze i suficie);
 • niwelator płaszczyznowy — jest to rzadko stosowana nazwa lasera liniowego. Nazwa ta wywodzi się z możliwości wyznaczenia różnic wysokości. Można je wyznaczyć dzięki linii laserowej albo poprzez przenoszenie poziomu odniesienia między poszczególnymi obiektami.

laser AQ-4DG marki PRO

Jakie lasery płaszczyznowe (wieloliniowe) oferuje marka PRO?

Oferta urządzeń pomiarowych marki PRO jest niezwykle bogata. Lasery płaszczyznowe (wieloliniowe), jakie oferuje producent to:

 • Laser wieloliniowy PRO-AQ4DG (zielona wiązka) - laser generuje 4 płaszczyzny 360° - dwie poziome i dwie pionowe, które przecinają się pod kątem 90°. Specjalnie zaprojektowany tryb pulsacyjny z detektorem pozwala znacznie zwiększyć zakres pracy lasera. Dzięki urządzeniu można swobodnie wyznaczyć skosy.
 • Laser wieloliniowy PRO-AQ3DG (zielona wiązka) - to narzędzie potrafi wyznaczyć trzy płaszczyzny 360° - dwie płaszczyzny pionowe i jedną poziomą. Urządzenie z powodzeniem można zamontować na tyczce lub statywie.
 • Laser wieloliniowy PRO LK-4DG (zielona wiązka) - urządzenie to wyróżnia zielona wiązka lasera, która jest czterokrotnie lepiej widoczna, niż czerwony laser. Elektroniczny laser może się samodzielnie poziomować dzięki wbudowanemu kompensatorowi, dzięki czemu narzędzie jest niezwykle dokładne i precyzyjne (±1mm/10m).
 • Laser wieloliniowy PRO LK-4DB (niebieska wiązka) - innowacyjna niebieska wiązka to znak rozpoznawczy tego urządzenia. Jest jeszcze cieńsza, aczkolwiek bardziej wyrazista, która zapewnia zasięg nawet do 30 metrów, który dzięki detektorowi można zwiększyć nawet do 60 metrów. Laser generuje 4 wiązki 360° - dwie pionowe i dwie poziome. pionowe wiązki przecinają się pod kątem prostym na suficie i podłodze, czym wyznaczają pion. Poziome natomiast wyróżnia bardzo nisko osadzona wiązka, która ułatwia wyznaczenie poziomu na podłodze, co nie jest bez znaczenia np. podczas układania płytek.

laser PRO wieloliniowy

Czym wyróżniają się lasery krzyżowe marki PRO?

Kolejnymi narzędziami pomiarowymi proponowanymi przez markę PRO, które można wykorzystać do wyznaczenia pionu i poziomu są lasery krzyżowe. W ofercie producenta można znaleźć:

 • Laser krzyżowy PRO-AQ180G (zielona wiązka) - generuje dwie linie, które przecinają się pod kątem prostym. Funkcja blokady wahadła pozwala na wyznaczenie skosów. Magnetyczny kompensator pozwala na samodzielne poziomowanie się urządzenia.
 • Laser krzyżowy PRO Smart-X (czerwona wiązka) - urządzenie wyposażono w wysokiej jakości diody laserowe, które generują dwie cienkie linie — jedną pionową, a drugą poziomą. Wyjątkowo cienkie wiązki doskonale sprawdzają się przy dokładnych pracach, np. glazurniczych. Urządzenie można bez problemu zamontować na statywie.
 • Laser krzyżowy PRO Smart-XG (zielona wiązka) - wyposażony w diody wyświetlające zieloną wiązkę lasera, która jest 4-krotnie wyraźniejsza, niż laser czerwony. Z powodzeniem pozwala także wyznaczyć linie skośne (za sprawą możliwości blokady wahadła). Czas pracy urządzenia przy włączonych wszystkich wiązkach wynosi około 40 godzin.

laser krzyżowy marki PRO

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy wybrać laser płaszczyznowy czy krzyżowy PRO nie jest łatwa. Warto w tym momencie podkreślić, że decyzja powinna być uzależniona od potrzeb kupującego. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, możesz mieć pewność, że lasery, poziomnice PRO oraz inne urządzenia oferowane przez markę to rozwiązania wysokiej jakości, które przez wiele lat będą działały bez zarzutu.

laser marki PRO

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel