Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okno dachowe – na jakiej wysokości je montować?

2021-03-05
 Okno dachowe – na jakiej wysokości je montować?

Odpowiednio dobrane okna dachowe, mają wpływ na doświetlenie poddasza, zapewniają dobry widok oraz są komfortowe podczas użytkowania. Pod oknem bardzo często montowany jest również grzejnik, więc montaż okna na odpowiedniej wysokości, jest w tym przypadku równie kluczowy. Na jakiej więc wysokości powinny być zamontowane okna dachowe, aby spełniały swoją rolę w najlepszy możliwy sposób? Ważne jest ich prawidłowe rozmieszczenie w połaci dachowej oraz zachowanie ich odpowiedniej odległości od podłogi.


Z artykułu dowiesz się:

 1. co prawo budowalne mówi o montowaniu okien dachowych
 2. jaki rozmiar okna dachowego będzie najlepszy?
 3. jakie są możiwości otwierania okien dachowych


“okna

Prawo a montaż okien dachowych

Zanim przejdziemy do montażu okien dachowych, powinniśmy zapoznać się z informacjami, które zawarte są w prawie budowlanym. Pozwoli to przeprowadzić całą pracę w skuteczny i bezpieczny sposób. Pod uwagę należy wziąć:

 • dolną krawędź okna:
 • - W budynku na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą powinna wynosić co najmniej 0,85 m, z wyjątkiem przyziemia oraz ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii, gdzie nie podlega ona ograniczeniom. - W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem między górną krawędzią podokiennika a podłogą należy zachować odległość co najmniej 1,1 m, z wyjątkiem okien wychodzących na loggie, tarasy lub galerie. - Wysokość położenia podokiennika, określona w ust. 1 i 2, może być pomniejszona, pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia okna balustradą do wymaganej wysokości lub zastosowania w tej części okna skrzydła nieotwieranego i szkła o podwyższonej wytrzymałości.
 • Górną krawędź okna:
 • – Zgodnie z normą DIN5034-1:górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.
 • Nawiewniki:
 • – Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96:nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika.

Dzięki temu, że okna dachowe będą usytuowane według powyższych zaleceń, będziemy mieli możliwość swobodnego wyglądania przez okno stojąc, lub siedząc. Zostanie zachowana odpowiednia odległość pomiędzy grzejnikiem a oknem. Jeśli nad grzejnikiem znajduje się parapet, warto pamiętać o tym, aby zadbać o specjalne otwory, dzięki którym ruch powietrza będzie regulowany w prawidłowy sposób. Im wyżej będą zainstalowane nasze okna, tym bardziej doświetlone będzie poddasze.

Jaki rozmiar okna dachowego będzie najlepszy?

“okna

W prawie budowlanym znajdziemy również przepisy dotyczące odpowiedniego doświetlenia poddasza użytkowego i nieużytkowego. Logicznym jest fakt, że jeśli mamy mieszkać na poddaszu, doświetlenie musi być lepsze niż w przypadku np. strychu, na którym przetrzymujemy mniej ważne rzeczy i zaglądamy tam tylko raz na jakiś czas. Jaki więc będzie najlepszy rozmiar okien dachowych i ich rozmieszczenie w jednym, jak i w drugim przypadku?

 • W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Zasada jest bardzo prosta – 1 metr okna bez ram, oświetla około 10% powierzchni podłogi.

Warto jednak pamiętać, że lepszym wyjściem jest zainstalowanie kilku mniejszych okien, niż np. dwóch dużych. Wówczas cała powierzchnia poddasza będzie doświetlona równomiernie. Ma to szczególne znacznie w stosunku do poddaszy przeznaczonych do zamieszkania. Jeśli chcemy zwiększyć ilość wpadającego światła do pomieszczenia, możemy zamontować więcej okien obok siebie.

 • Należy również pamiętać, że im większy jest kąt nachylenia dachu, tym wysokość okna powinna być mniejsza.

Sposób otwierania okien dachowych, a komfort ich użytkowania

“okna

Podczas ustalania odpowiedniej wysokości okna, warto również pomyśleć nad sposobem jego otwierania, aby był jak najbardziej dla nas komfortowy. Do wyboru mamy okna:

 • uchylno-obrotowe–otwierać możemy je na dwa sposoby: uchylnie, dzięki klamce znajdującej się w dolnej części skrzydła, lub w sposób obrotowy po zwolnieniu blokady;
 • uchylne–otwierane za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole, lub u góry okiennego skrzydła. Oś obrotu górnej krawędzi ramy powinna znajdować się na wysokości głowy stojącego przy oknie człowieka;
 • wyłazy–tzw. okna rozwierane, otwierane na zewnątrz. Umożliwiają swobodne wyjście na dach;
 • kolankowe–jest to połączenie okien połaciowych z pionowymi. Montowane są w ścianie kolankowej. Dzięki nim mamy większy widok z okna, ponieważ sięgają one do samej podłogi.

Montaż okien dachowych najlepiej zostawić w rękach fachowców, którzy lepiej poradzą sobie z całą pracą i będą wiedzieli, jak odnieść się do przepisów budowlanych. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z ustalaniem wysokości okna i ich montażem, zadanie to może wydawać się dość skomplikowane.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel