Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zamarzające okna dachowe

2019-10-30
Zamarzające okna dachowe

Zamarzające okna dachowe

Jednym z najbardziej uciążliwych problemów zimą w naszym domu są zamarzające okna dachowe. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy temu zaradzić?

Zamarzanie okien to zjawisko, które powstaje tylko zimą przy ujemnych temperaturach. Gdy różnica temperatur w domu i na zewnątrz wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza, ciepłe powietrze wewnętrzne przemieszcza się do góry, gdzie napotyka najzimniejsze miejsce w całym domu, czyli szybę okna dachowego. Najniższa temperatura na powierzchni szyby to narożniki, gdzie szkło styka się z ramą okienną. W wyniku spotkania się dwóch skrajnych temperatur, powstaje para wodna, która często zamarzając, tworzy na szybie lód.

zamarzające okno


Dlaczego okna dachowe zamarzają?

Często przyczyną jest zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu. Warto wtedy zadbać o dobre przewietrzenie mieszkania. Jeżeli wiemy, że w naszym domu wilgotność powietrza jest wysoka (powyżej 60%), bardzo dobrym rozwiązaniem są okna z nawiewnikami, dzięki którym regulujemy wymianę powietrza w domu, nie wychładzając przy tym pomieszczeń. Także okna z opcją mikrouchylenia dobrze się sprawdzą, spełniając tą samą funkcję.

okno zimą


Ramka dystansowa

Jeżeli wykluczyliśmy problem wilgotności powietrza a lód na szybach okien dachowych wciąż się pojawia, sprawdźmy ramkę wewnętrzną okna. Jeżeli ramka dystansowa jest stalowa lub aluminiowa, szybciej przewodzi zimno. Na jej powierzchni temperatura prawdopodobnie jest taka jak na zewnątrz, czyli ujemna, a temperatura wewnątrz jest dużo wyższa. Para wodna skrapla się na szybie i spływa do narożników, dlatego te miejsca najbardziej narażone są na zamarzanie. Ilość szyb w oknie

Ilość szyb w oknach także ma ogromne znaczenie. Jeżeli posiadamy okna 2 szybowe, niebezpieczeństwo pojawienia się szronu na oknach jest większe. Montując okna 3 szybowe ograniczamy problem. Są one dużo cieplejsze, ponieważ zimne powietrze nie styka się bezpośrednio z szybą, którą mamy w pomieszczeniu.


Montaż okna dachowego

Nieprawidłowo przeprowadzony montaż okien dachowych także jest przyczyną pojawiania się mrozu na szybach wewnętrznych. Jeśli izolacja nie jest wystarczająco dobrze położona lub w którymś miejscu została przerwana, powstanie tzw. mostek cieplny, który wyziębi naszą szybę. Warto więc powierzyć montaż okien specjalistom.

marznące okno

Profesjonalne okna

Polecamy okna ze specjalnymi zestawami izolacyjnymi, takimi jak XDP firmy Fakro, wraz z kołnierzem uszczelniającym Thermo. Element, który termoizoluje okno wykonany jest ze specjalnej wełny owczej, impregnowanej tak, aby nie przepuszczała wilgoci. Kołnierz dodatkowo chroni izolację przed wilgocią oraz dodatkowo uszczelnia i termoizoluje okno. Nowoczesne rozwiązanie tego problemu oferuje także firma Velux, posiadając w sprzedaży ramę izolacyjną BDX, wyposażona w elastyczną piankę izolującą, która zabezpieczy nasze okna.

Podsumowanie

  1. Sprawdźmy temperaturę w naszym mieszkaniu – nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych to 22 stopnie Celsjusza.
  2. Zbadajmy wilgotność powietrza – powinna się ona utrzymywać na poziomie 40-60%. Jeżeli jest wyższa, zadbajmy o częste wietrzenie lub okna z nawiewnikami.
  3. Wybierzmy okna z ciepłą ramką dystansową.
  4. Zdecydujmy się na zakup okien 3 szybowych o niższym współczynniku przenikania ciepła.
  5. Zadbajmy o dobrą izolację.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel