t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zagrożenie ogniowe a wybór styropianu

2020-01-31
Zagrożenie ogniowe a wybór styropianu
Dokonując wyboru, inwestor powinien rozważyć wszystkie wady i zalety materiałów termoizolacyjnych. Przy rzeczywistym zagrożeniu ogniowym powinniśmy wybrać materiał, który został sklasyfikowany jako niepalny. Należy zwrócić uwagę czy materiały nie wpływają negatywnie na zdrowie lub środowisko. Ma to szczególne znaczenie, jeśli budujemy dom dla swojej rodziny.

Na rynku nie są dostępne niepalne materiały termoizolacyjne. Klasyfikacje ogniowe, które zostały nadane poszczególnym materiałom, określają przez jaki czas dany materiał będzie barierą dla ognia. Jednak podczas dużego pożaru, destrukcji lub spaleniu ulegnie każdy materiał termoizolacyjny, razem z tym sklasyfikowanym jako „niepalne”.materiały


W Unii Europejskiej, każdy materiał izolacyjny przed dopuszczeniem do sprzedaży zostaje przebadany na palność zgodnie z normą EN 13501-1. W Polsce stosuje się styropiany posiadające Euroklasę E, co oznacza, że styropian ten jest materiałem samogasnącym.

Najwięcej styropianu stosujemy na ściany zewnętrzne budynku. Ścian zewnętrzne są w większości ścianami dwuwarstwowymi lub trzywarstwowymi. Ścianę dwuwarstwową charakteryzuje umiejscowienie styropianu pomiędzy betonowym lub ceramicznym murem z jednej strony a cementowym klejem i tynkiem z drugie strony. Inaczej to wygląda w przypadku ściany trójwarstwowej. Styropian wtedy jest ułożony pomiędzy betonowym lub ceramicznym murem, a cegłą klinkierową.

W obu tych przypadkach warstwa styropianu jest otoczona, betonem, ceramiką lub tynkiem. Według statystyki, przy dobrze wykonanym dociepleniu ścian metodą lekką mokrą, ryzyko rozprzestrzeniania ognia, bez względu na zastosowany materiał izolacyjny na fasadzie jest znikome.

Podobnie jest z dachami płaskimi oraz podłogami. Najczęściej używanym materiałem konstrukcyjnym jest beton, który stanowi barierę ogniową, dlatego w podłogach, styropian pokrywany betonową wylewką. Na dachach, styropian jest pokryty wylewką betonową, hydroizolacją, warstwą żwiru lub substratem, jeśli chodzi o dach zielony.

Przy docieplaniu fundamentów, trudno mówić o zagrożeniu pożarowym, ponieważ fundament jest zasypany ziemią.

Fasady wysokich budynków wielokondygnacyjnych docieplane są styropianem do jedenastej kondygnacji (budynki wzniesione przed 01.04.1995) lub do wysokości 25 metrów (budynki wznoszone po 01.04.1995). Prawo wymaga stosowania materiałów klasyfikowanych jako niepalne. W przypadku dachów płaskich w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej powinniśmy zasięgnąć opinii eksperta na temat możliwości użycia styropianu, dlatego, że mają tu zastosowanie szczególne wymogi ochrony przeciwpożarowej.materiały


Podstawowym parametrem, który charakteryzuje materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Określa on jak efektywne będzie docieplenie. Najlepiej, gdy porównamy współczynniki lambda (λ) oraz ceny materiałów, bo materiał powinna cechować zarówno efektywność energetyczna jak i ekonomiczna. Przy wyborze, każdy inwestor powinien rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów termoizolacyjnych. Do tych wad i zalet możemy zaliczyć:
 1. stosunek ceny do izolacyjności,
 2. grubość docieplenia (estetyka bryły budynku),
 3. wymogi bezpieczeństwa,
 4. wpływ na zdrowie i środowisko.

Cechy styropianu jako jednego z materiałów dociepleniowych

 1. Styropian nie ulega korozji chemicznej i biologicznej.
 2. Nie wywiera wpływu na środowisko i podlega recyclingowi.
 3. Jest bezpieczny dla człowieka.
 4. Nie pyli, nie wydziela szkodliwych substancji, ponieważ nawet żywność jest na styropianowych tackach.
 5. Podczas aplikacji styropianu nie musimy nosić maski, rękawic ani stosować specjalnych środków ochronnych, a nie o wszystkich materiałach dociepleniowych powiemy to samo. 6. Aneta Wojtczak

  Aneta Wojtczak

  Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Dostępny
Styropian elewacyjny TERMO ORGANIKA Galaxy 033 gr. 20 cm

Styropian elewacyjny TERMO ORGANIKA Galaxy 033 gr. 20 cm

77,91 zł brutto
259,70 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 5 cm

Styropian elewacyjny MAGNETIC NEO fasada 038 gr. 5 cm

63,82 zł brutto
212,73 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel