Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zablokowane okno dachowe obrotowe - jak je otworzyć?

2021-01-06
Zablokowane okno dachowe obrotowe - jak je otworzyć?

 


 

Odblokowanie okna dachowego obrotowego nie należy do najprostszych sytuacji. Jednak nic nie dzieje się bez przyczyny i jeśli jesteśmy ofiarami blokady, oznacza to, że albo poszło coś nie tak podczas montażu okna, jeśli jest stosunkowo nowe, lub jeśli mamy do czynienia ze starszymi oknami dachowymi obrotowymi, możliwe, że nie dbaliśmy o nie w należyty sposób. Warto więc wiedzieć, po pierwsze jak się nimi zająć tak, aby w przyszłości uniknąć niechcianych przykrości, a po drugie, powinniśmy wiedzieć co robić w sytuacji, kiedy okno jest już zablokowane.


 


 

Z artykułu dowiesz się:

 
“poddasze,

 

 

Przyczyny blokowania okien dachowych obrotowych

 

Przeważnie przyczyną blokowania okien dachowych obrotowych jest ich nieodpowiednia konserwacja. Mniej więcej co dwa lata, nasze okna powinny zostać poddane należytej kontroli, podczas której okna zostaną wyregulowane i będą mogły służyć nam kolejne lata. Najbardziej nadwyrężoną częścią w oknach są okucia, ponieważ to one, kiedy często otwieramy i zamykamy okna, pracują najciężej. Z czasem, jeśli nie zadbamy o to, aby nasze okna były wyregulowane, ich elementy po prostu przestaną do siebie pasować, co może doprowadzić nawet do blokady okna dachowego. Jeśli więc zależy nam na braku takiego ryzyka, wówczas powinniśmy zadbać o to, aby raz na jakiś czas, najlepiej raz na dwa lata, nasz dom odwiedzili fachowcy, którzy odpowiednio wyregulują okna.

Innym przykładem jest uszkodzenie zasuwnicy. Ta sytuacja również jest przyczyną regulacji okien, ale i braku smarowania tej części. Pierwsze co powinno nas zastanowić to cięższa praca okna. Nagle ciężko jest je uchylić, a nawet ciężko domknąć. Jeśli zaczniemy szarpać klamką, narazimy okno na uszkodzenie, ponieważ część tę można po prostu wyłamać i przestanie ona spełniać swoją funkcję. W tym przypadku możemy wymienić zasuwnicę na nową. Tę czynność można wykonać samodzielnie, jednak jeśli nie znamy się na stolarce okiennej, wówczas najlepiej zlecić taką wymianę fachowcowi. Często, jeśli nieumiejętnie pracujemy z klamką okna dachowego obrotowego, może dojść do blokady obrotu klamki, a wtedy nie zamkniemy okna w ogóle.Wówczas najlepiej działa praca wykonana przez dwie osoby, z których jedna dociska do górnego zawiasy kwaterę okna, a druga zajmuje się przesunięciem blokady obrotu klamki do pozycji pionowej. Jeśli wszystko się uda, okno będzie można normalnie domknąć.

 

Uszkodzony zawias w oknie dachowym obrotowym

 

 

“poddasze,

 

Usterką, do której może dojść, kiedy okno nie jest poddawane odpowiedniej konserwacji to uszkodzenie zawiasu, który jest niezbędny, aby okna połaciowe mogły pracować w odpowiedni sposób. Kiedy m.in. dochodzi do uszkodzenia zawiasu?

  • Kiedy okno jest rzadko otwierane i smarowane;
  • uszkodzenie mechaniczne, takie jak wyrwanie zawiasu z ramy okiennej;
  • skrzydło okienne ociera się o ramę;
  • uszkodzony profil okienny.

W każdej z tych sytuacji zawias naprawiany jest w zupełnie inny sposób. Czasem należy go wręcz wyłamać, jeśli nie ma innego wyjścia. Jednak nie poleca się wykonywać tej czynności samodzielnie, ponieważ może dojść do uszkodzenia innych elementów okna. Wówczas najlepiej wykonać telefon do fachowca, który przyjedzie i użyje specjalnych narzędzi.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel