Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyłaz dachowy jako bezpieczne wejście na dach

2018-12-30
Wyłaz dachowy jako bezpieczne wejście na dach

Dach, choć wykonany z materiałów solidnych i o dużej wytrzymałości, wymaga regularnych napraw i remontów. Każdy umieszczony na nim element, w tym przewód kominowy, również potrzebuje czyszczenia i ciągłych renowacji. Ponieważ dach jest miejscem znajdującym się najwyżej w konstrukcji całego budynku i trudno dostać się nań bezpośrednio - w projekcie każdej inwestycji budowlanej powinno znaleźć się odpowiednie przejście, które sprawi, że wszystkie prace związane z remontami na górze będą przebiegać sprawnie, szybko i skutecznie.

Rodzaje wyjść na dach

Powstało kilka realizacji pomysłu bezpiecznego wejścia na dach. Jednym z nich jest na pewno drabina zawieszana nad ziemią, innym - kręte schody zewnętrzne, które oprócz funkcji użytkowej mogą grać także rolę dekoracyjną. Rozwiązaniem polecanym przez ekspertów i obecnie wykorzystywanym coraz chętniej jest nowy świetlik, czyli niewielkie okno dachowe, które w zależności od potrzeb może pełnić funkcję oświetleniową lub wentylacyjną. Wyłaz dachowy, bo tak współcześnie nazywamy ten typ okna - może być np. zasłonięty blachą lub przeszklony. W tzw. zimnej wersji, czyli montowanej w miejscach nieocieplanych - nie wyposaża się go w termoizolację. W modelach "ciepłych" - posiada właściwe zabezpieczenie w postaci kołnierza uszczelniającego oraz pakiet szybowy wypełniony gazem argonem. Argon, wypełniając przestrzeń między szybami - wpływa na obniżenie zdolności przewodzenia ciepła przez okno, a tym samym poprawia domową energooszczędność. Nowy świetlik służy ochronie właściwego stopnia temperatury w domu i, choć niewielkich rozmiarów, posiada wszystkie cechy dużego okna połaciowego.

Bezpieczny świetlik

W przypadku wyłazu najistotniejszą jest jednak jego rola wyjścia. Przejście przez to odpowiednio zamontowane okno prowadzi bezpośrednio do miejsca docelowego. W zimie nie pokrywa się lodem i nie zamarza, latem nie rdzewieje i nie szpeci. Jest odpowiednio zabezpieczone, dlatego nie grozi ryzykiem wykorzystania go przez dziecko. Świetlik posiada wieloraki i wygodny sposób otwierania, a do tego można go zamówić w najróżniejszych wariantach materiałowych i wymiarowych.

O potrzebie montowania wyłazów dachowych

W myśl obowiązujących przepisów prawnych - każdy dom powinien posiadać dodatkowe wyjście na zewnątrz. Istotne - by prowadziło ono na dach, bo wówczas ułatwia wykonywanie na nim wielu prac remontowych i instalacyjnych. Znakomitym rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się być dawny świetlik. Małe okno blisko wylotu kominowego to idealny sposób na spokojne, szybkie i bez ryzyka wykonywanie istotnych prac. Dzięki swym właściwościom wyłaz dachowy stał się wyjściem polecanym przez wielu architektów i wykonawców budowlanych.

Wyłaz dachowy - sprawdź więcej szczegółów

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel