Właściwości i zastosowanie farb silikonowych
Farba silikonowa, którą inaczej nazywa się krzemianową ma wiele zastosowań. Choć najlepsza jest na zewnętrzne powierzchnie, z powodzeniem można stosować ją także wewnątrz. Decydując się na wykorzystanie jej wewnątrz pomieszczeń, warto pamiętać o tym, że farba silikonowa jest paroprzepuszczalna nie tylko dla pary wodnej, ale również dla gazów oraz odporna na zabrudzenia i wszelkie środki czyszczące.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie farby silikonowe można wyróżnić na rynku
- jakie podłoże pod farbę silikonową nada się najlepiej
- jak prawidłowo malować farbą silikonową
Farba silikonowa sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jest to idealna farba do łazienek i kuchni. Wszystko za sprawą doskonałej paroprzepuszczalności. Z powodzeniem można wykorzystać ją także tam, gdzie brudzą się ściany, czyli na korytarzu, czy w pokoju dziecięcym. Farbę można bowiem bez problemu wyczyścić. Co więcej, powłoka farby silikonowej, dzięki temu, że jest mikroporowata, znacznie lepiej przepuszcza parę wodną, niż inne farby.
Jakie farby silikonowe można wyróżnić na rynku?
Składniki farby silikonowej zwanej krzemianową to: szkło wodne potasowe, rozmaite pigmenty, a także wypełniacze mineralne i różne domieszki.
Farby silikonowe tworzone są jako:
- jednoskładnikowe - można nimi malować po dodaniu niewielkiej ilości dyspersji polimerów;
- dwuskładnikowe - w skład tej farby wchodzą spoiwo krzemianowe oraz sucha mieszanina dobrze dobranych pigmentów oraz wypełniaczy i środków pomocniczych.
Farbę przed użyciem należy przygotować mieszając dokładnie wszystkie składniki wg wskazówek producenta. Chcąc malować podłoże farbą krzemianową, należy pamiętać o tym, aby temperatura otoczenia nie była niższa niż 5°C. Warto również mieć na uwadze, aby nie malować elewacji podczas opadów deszczu, mocnego słońca, szronu, czy wtedy, kiedy powłoka malowana może być narażona na minusowe temperatury.
Jakie podłoże pod farbę silikonową nada się najlepiej?
Podłoże pod farbę silikonową to przede wszystkim ściany betonowe, cementowo-wapienne, czy też tynki cementowe, mury ceglane, drewno szkło oraz płyty azbestowo-cementowe.
Jeżeli chcesz malować farbą silikonową na kruszących się tynkach, podłożach malowanych wcześniej farbą olejną, emalią lub lakierem, podłożach gipsowych, zaniechaj tego. Najpierw usuń powłoki powstałe z farb klejowych, a stare tynki przetrzyj zaprawą wapienną. Dopiero tak przygotowane ściany możesz pomalować farbą silikonową.
Zanim na powłokę położysz warstwę farby silikonowej, odtłuść dokładnie podłoże. Uszkodzone tynki napraw takimi samymi zaprawami, które wykorzystano do ich stworzenia. Następnie zagruntuj dokładnie całą powierzchnię. Zrobisz to używając rozcieńczonego szkła wodnego w proporcji 1:3. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, powtórz gruntowanie. Do drugiej warstwy gruntu możesz wykorzystać rzadszy roztwór szkła wodnego.
Decydując się na malowanie farbą silikonową, pamiętaj o tym, że najlepiej sprawdzi się na świeżych tynkach wykonanych na spoiwie cementowym albo wapiennym. Doskonale sprawdzi się także na betonie. Co więcej, musisz wiedzieć, że z powodzeniem nową farbę silikonową można nałożyć na stare powłoki silikonowe. Trzeba je tylko dokładnie oczyścić.
Jak prawidłowo malować farbą silikonową?
Malując farbą silikonową warto wykorzystać pędzle z krótką szczeliną, a także wałków malarskich i agregatów malarskich. Dobrze jest zwrócić tutaj uwagę na to, aby naczynia i narzędzia nie były zabrudzone innymi rodzajami farb.
Farba silikonowa jest produktem, który nakłada się bardzo szybko, cienkimi warstwami. Dzięki temu unikniesz smug, które mogą pojawić się na łączeniach poszczególnych części podłoża.
W czasie malowania należy często mieszać farbę, aby wszystkie składniki były dokładnie wymieszane i nie osadzały się na dnie wiadra.
Dobrze pomalowana ściana nie powinna mieć plam, smug i prześwitów.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.