Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób zamontujemy wyłaz dachowych firmy FAKRO

2019-12-19
W jaki sposób zamontujemy wyłaz dachowych firmy FAKRO
Wyłaz dachowy to nie to samo co okno połaciowe. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie dostępu na dach, np. w trakcie napraw. Powinien on być w każdym dachu. Różnice między oknem dachowym a wyłazem polegają na sposobie otwierania, wykończenia, współczynniku przenikania ciepła i cenie. Okna są bardziej eleganckie, mają wiele ciekawych rozwiązań, ale i bardzo wysoką cenę, a ich montaż jest bardziej skomplikowany.

Jeśli postanowiliśmy doświetlić nieużytkowe do tej pory poddasze lub strych, uzyskać dodatkowe pomieszczenie nad garażem, np. na warsztat zdecydujemy się na montaż tego tańszego rozwiązania. Wyłaz również doświetla poddasze i umożliwia jego przewietrzenie.

Instrukcja montażu wyłazu dachowego

Potrzebne będą:
  • poziomica/pion ciężarkowy
  • ostry nóż
  • wkrętarka
  • wkręty 30 mm i 25 mm (jeśli nie ma ich w zestawie)
  • szlifierka kątowa (dach kryty dachówkami) lub lepiszcze
  • gwoździe i belki do wzmocnienia dachu - opcjonalnie


wyłaz


Krok 1. - Ustalenie miejsca otworu w płaszczyźnie dachu

Przystępując do montażu wyłazu najpierw ustalamy miejsce takie, by można było za jego pomocą wygodnie wyjść na dach, odpowiednio obrobić wyłaz pokryciem dachowym i uzyskać doświetlenie pomieszczenia. Upewniamy się, że po drugiej stronie nie znajdują się jakieś elementy konstrukcyjne, czy choćby antena.

Krok 2. - Wykreślenie linii i usunięcie poszycia

Jak wiemy, gdzie będzie wyłaz wykreślamy na suficie linie odpowiadające rozmiarom otworu podanym w specyfikacji produktu. Używamy w tym celu poziomicy i pionu ciężarkowego. Usuwamy ocieplenie. Ostrym nożem przecinamy membranę dachową pozostawiając zakład, który wywiniemy na zewnątrz. Usuwamy pokrycie wokół otworu okiennego i obcinamy łaty, pamiętając o zachowaniu odległości montażowych. Jeśli na dachu leży dachówka przycinamy jej górną krawędź szlifierką kątową pod kątem 45 st.wyłaz


Krok 3. - Wzmocnienie konstrukcji dachu i montaż dodatkowych wzmocnień

Powyżej i poniżej wyłazu montujemy do kontrłat lub krokwi dodatkowe łaty. Odległość między łatami nad i pod wyłazem powinna być równa otworowi montażowemu plus 10 mm tak samo szerokość. Do mocowania dodatkowych łat używamy poziomicy. Membranę dachową wywijamy na zewnątrz i przymocowujemy ją trwale do łat wokół otworu okiennego. Jeśli usunęliśmy krokwie dachową - powyżej i poniżej otworu wzmacniamy konstrukcję dodatkowymi belkami, które przybijamy do uciętej belki oraz tych sąsiadujących.

Krok 4. - Dopasowanie wyłazu dachowego do otworu

W tak przygotowany otwór bez problemu wstawimy wyłaz dachowy. Upewniamy się, że z każdej strony równo opiera się na łatach. Od strony poddasza przytwierdzamy go do dodatkowych belek przy użyciu mocowania przewidzianego przez producenta oraz wskazanych w instrukcji wkrętów.wyłaz


Krok 5. - Montaż kołnierza ochronnego Gdy upewnimy się, że wyłaz został przytwierdzony, otwieramy go i wychylamy się, żeby przykleić kołnierz ochronny poniżej okna. Odklejamy taśmę ochronną i szczelnie przytwierdzamy kołnierz do poszycia dachowego i mocno dociskamy. Zaginamy do góry i do okna górne krawędzie kołnierza.

Krok 6. - Przytwierdzenie wyłazu od strony dachu

Sięgamy do specyfikacji produktu i używając wskazanych wkrętów/gwoździ mocujemy wyłaz dachowy od strony dachu. Musimy uważać, by nie przebić membrany dachowej. Wyłaz przytwierdzamy do wszystkich łat i belek montażowych z każdej strony okna.

Krok 7. - Układamy ponownie poszycie dachowe

Przykładamy poszycie dachowe do okna. Sprawdzamy, czy nie koliduje z gumowym obramowaniem, które zapewnia wodoszczelność. W przypadku dachówki ceramicznej/betonowej ostrym nożem ostrożnie docinamy gumę. W przypadku gontu bitumicznego przy użyciu lepiszcza zabezpieczamy miejsce montażu. Jest to bardziej skomplikowane w przypadku dachu krytego blachą, ponieważ wtedy konieczne są obróbki blacharskie, które powinniśmy umówić na ten sam dzień, by uniknąć zalania. Dachy kryte wiórem, gontem i strzechą wymagają profesjonalnego wykończenia.
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-25
Ok
pixel