Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób zamocować styropian do ściany

2017-04-03
W jaki sposób zamocować styropian do ściany

Oszczędna eksploatacja budynku to jeden z powodów, dla których wiele osób decyduje się na docieplenie ścian. Warto podkreślić, że rozwiązanie to pozwala także na znaczne zmniejszenie strat ciepła, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania. W związku z tym, że najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest styropian, dziś podpowiemy, jak prawidłowo zamocować go do ściany.

Aby przymocować płytę styropianową do ściany, należy użyć odpowiedniego kleju. W niektórych przypadkach przydają się także specjalistyczne kołki do styropianu. Jak prawidłowo przymocować styropian, aby mieć pewność, że izolacja będzie służyła użytkownikowi przez wiele lat?

Pianka rozprężna i zaprawy klejowe — niezbędne podczas montażu termoizolacji

Każdy styropian montuje się do ściany za pomocą kleju. W jego skład wchodzą:

  • cement
  • rozmaite domieszki
  • dodatki w postaci włókien.

Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność instalacji i znacznie skrócić czas pracy, fachowcy zaczęli używać także niskoprężnych pianek poliuretanowych, które nakłada się na styropian używając specjalnego pistoletu.

Przed nałożeniem na styropian zaprawy klejowej, należy najpierw zaszpachlować go cienką warstwą masy klejącej, pamiętając przy tym, aby wybrać odpowiednią stronę styropianu. Decydując się na położenie styropianu Rockwool, np. Frontrock Max E, warto przyjrzeć się powierzchni materiału izolacyjnego, na której oznaczono każdą ze stron. W tym wypadku masę klejącą należy nanieść na tę stronę, na której nie ma napisu. Do przyklejania styropianu często wykorzystuje się metodę punktowo — krawędziową. Pozwala ona na szpachlowanie jedynie tych fragmentów produktu, na które ma zostać naniesiony klej.

styropian

Jak przymocować styropian za pomocą kołków?

Kołki do mocowania styropianu to kolejna możliwość przytwierdzenia materiału izolacyjnego do podłoża. Kiedy i czy w ogóle rezygnować na ich rzecz z kleju? Informację taką możecie uzyskać z projektu ocieplenia, który powinien być zawsze precyzyjnie sporządzony, bez względu, czy docieplany będzie nowy, czy remontowany budynek. Przygotowując tego rodzaju dokument warto skonsultować się z wykonawcami, a także producentami i dystrybutorami styropianu.

Z kołków można zrezygnować, jeśli wysokość budynku nie przekracza 12 metrów i znajduje się on w miejscu, gdzie nie wieją silne wiatry. Jeżeli jednak trzeba je zamontować, wówczas umieszcza się je w punktach, gdzie łączą się ze sobą płyty. Ich ilość na 1 m2 nie powinna przekraczać 4 sztuk. Kiedy płyt jest więcej, czasami stosuje się je także na środku lub na środkach połówek płyt.

styropian

Jeżeli styropian montowany jest na trudnym podłożu, takim jak płyty OSB, drewno czy bitumy, warto zastosować także specjalne łączniki mechaniczne, które zbudowane są z talerzyka dociskowego i trzpienia. Ten element montuje się po 2 godzinach od przyklejenia płyt styropianowych.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
2021-12-02
Wszystko ok.
pixel