W jaki sposób odświeżyć elewację?
Czyszczenie elewacji to jeden ze sposobów na to, aby elewacja przez wiele lat prezentowała się doskonale. Regularne mycie zapobiegnie pojawianiu się większych zabrudzeń. Jeżeli właściciel zaniecha tej czynności, może okazać się, że trzeba będzie ponownie malować fasadę.
Oczyszczanie można przeprowadzić samodzielnie, należy jednak wykorzystać specjalistyczne preparaty, które znacznie ułatwią mycie.
Jak usunąć nieestetyczne, szare zabrudzenia, kurz i sadzę?
Jeżeli na elewacji widać jedynie kurz, który zmienił odrobinę barwę elewacji, wystarczy umyć ją wodą, której temperatura sięga między 40 a 50°C. Ciśnienie strumienia może wynosić nawet 100 atmosfer. Aby jednak nie zniszczyć elewacji, warto zastosować mycie, które będzie do niej dostosowane. Dla przykładu — mając elewację wykonaną tynku silikonowego, można do jej czyszczenia użyć karchera, dzięki czemu mycie przebiegnie szybko i bezproblemowo. Pamiętaj przy tym, aby woda miała odpowiednią temperaturę (nie może być jednak za wysoka, bo możesz uszkodzić elewację). Tylko wtedy możesz mieć pewność, że brud zostanie skutecznie usunięty. Mniejsze zabrudzenia usuniesz dzięki myjce do użytku domowego.
Glony, mech i porosty, czyli brzydki zielony nalot
Zielony osad na elewacji jest stosunkowo trudnym przeciwnikiem. Nie oznacza to jednak, że nie da się go usunąć. Będzie to trudniejsze, jednak pamiętaj, że nie możesz go pozostawić na tynku, ponieważ sprzyja on zawilgoceniu ścian zewnętrznych. Decydując się na usunięcie tego rodzaju zabrudzenia, musisz użyć preparatów biobójczych. Jest to zupełnie inne zabrudzenie, niż kurz, co oznacza, że zwykła woda sobie z nim nie poradzi. Chcąc usunąć zielony nalot, musisz liczyć się z kilkoma etapami prac:
- umycie elewacji ciepłą wodą pod ciśnieniem;
- aplikacja odpowiedniego środka biobójczego, który musi całkowicie wyschnąć;
- zabezpieczenie elewacji przed nawrotem mchu, glonów itp. specjalnym preparatem;
Pamiętaj, że po umyciu elewacji wodą, ta będzie musiała wyschnąć. Dopiero później będzie można nanieść nową farbę na tynk. Czas schnięcia uzależniony jest nie tylko od rodzaju wykorzystanego wcześniej tynku, ale także od ilości nałożonych warstw i warunków pogodowych.
Buduj i remontuj razem z nami!
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.